Soudkyně nechce řešit Parkanovou a kauzu letounů CASA. Cítí se podjatá, zná dva svědky

Petr Koděra Petr Koděra
5. 4. 2016 15:44
Začátek soudního procesu v případu nákupu letounů CASA se možná o několik měsíců protáhne. Soudkyně Markéta Binderová, která má případ na starosti, při čtení spisu zjistila, že dobře zná dva svědky. Cítí se proto podjatá a chce stáhnout z případu.
Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Případ údajně předraženého nákupu čtyř armádních nákladních letounů CASA, kvůli kterému jsou obžalovaní exministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, se u soudu zadrhl. A není jasné, zda vůbec začne letos, jak bylo původně v plánu.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová, která kauzu s údajnou škodou za více než 800 milionů korun dostala přidělenou podle rozvrhu práce a už začala načítat tisíce stran spisu, ji náhle odmítla řešit. Zjistila, že se dobře zná se dvěma svědky, které navrhla předvolat obžaloba. "Cítí se proto podjatá a musela to oznámit," řekla Zuzana Barochová, mluvčí soudu pro šestý pražský obvod. O které svědky konkrétně jde, odmítla upřesnit. Chce napřed počkat, až jak rozhodne Městský soud v Praze.

Právě on určí, zda Parkanovou a Staňka může soudit právě Binderová. Zatím ale k městskému soudu námitka podjatosti nedorazila. "Nic tady k tomu případu zatím nemáme," řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Podle její kolegyně ze soudu pro Prahu 6 Zuzany Barochové odejdou podklady k nadřízenému soudu přibližně do týdne. To proto, že nejprve museli na přelomu března a dubna dostat zprávu i obžalovaní, jejich advokáti a státní zástupce.

Binderové dvojitá známost mezi svědky tak může už tak dost rozvleklý případ ještě víc zbrzdit. Městský soud sice rozhoduje o podjatosti zpravidla rychle - v řádu dnů, nejpozději týdnů –, pokud by ale Binderovou skutečně vyloučil, musel by si případ převzít někdo z jejích kolegů. Tím by se kauza natáhla minimálně o několik měsíců, protože nový soudce by musel nastudovat obsáhlý spis. Líčení by tak nejspíš začalo až v roce 2017, kdy by od problematického nákupu letounů pro české vojáky uplynulo už osm let.

Letouny za miliardy, co nesměly létat

O pořízení čtyř španělských strojů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup transportních letounů, které v minulosti dokonce nesměly kvůli vážné technické závadě létat, považovali od začátku odborníci za předražený. Navíc existovalo podezření, že investici si ministerští úředníci prosadili navzdory odmítání vojenských generálů.

V roce 2012 protikorupční policie obvinila někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa armádních zbrojířů Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů CASA údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Policie Parkanovou viní z toho, že nenechala před nákupem udělat znalecký posudek na ocenění strojů. Hrozí jí za to až desetileté vězení. Parkanová i Staněk obvinění dlouhodobě odmítají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy