Soudkyně nechce řešit Parkanovou a kauzu letounů CASA. Cítí se podjatá, zná dva svědky

Petr Koděra Petr Koděra
5. 4. 2016 15:44
Začátek soudního procesu v případu nákupu letounů CASA se možná o několik měsíců protáhne. Soudkyně Markéta Binderová, která má případ na starosti, při čtení spisu zjistila, že dobře zná dva svědky. Cítí se proto podjatá a chce stáhnout z případu.
Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Případ údajně předraženého nákupu čtyř armádních nákladních letounů CASA, kvůli kterému jsou obžalovaní exministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, se u soudu zadrhl. A není jasné, zda vůbec začne letos, jak bylo původně v plánu.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová, která kauzu s údajnou škodou za více než 800 milionů korun dostala přidělenou podle rozvrhu práce a už začala načítat tisíce stran spisu, ji náhle odmítla řešit. Zjistila, že se dobře zná se dvěma svědky, které navrhla předvolat obžaloba. "Cítí se proto podjatá a musela to oznámit," řekla Zuzana Barochová, mluvčí soudu pro šestý pražský obvod. O které svědky konkrétně jde, odmítla upřesnit. Chce napřed počkat, až jak rozhodne Městský soud v Praze.

Právě on určí, zda Parkanovou a Staňka může soudit právě Binderová. Zatím ale k městskému soudu námitka podjatosti nedorazila. "Nic tady k tomu případu zatím nemáme," řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Podle její kolegyně ze soudu pro Prahu 6 Zuzany Barochové odejdou podklady k nadřízenému soudu přibližně do týdne. To proto, že nejprve museli na přelomu března a dubna dostat zprávu i obžalovaní, jejich advokáti a státní zástupce.

Binderové dvojitá známost mezi svědky tak může už tak dost rozvleklý případ ještě víc zbrzdit. Městský soud sice rozhoduje o podjatosti zpravidla rychle - v řádu dnů, nejpozději týdnů –, pokud by ale Binderovou skutečně vyloučil, musel by si případ převzít někdo z jejích kolegů. Tím by se kauza natáhla minimálně o několik měsíců, protože nový soudce by musel nastudovat obsáhlý spis. Líčení by tak nejspíš začalo až v roce 2017, kdy by od problematického nákupu letounů pro české vojáky uplynulo už osm let.

Letouny za miliardy, co nesměly létat

O pořízení čtyř španělských strojů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup transportních letounů, které v minulosti dokonce nesměly kvůli vážné technické závadě létat, považovali od začátku odborníci za předražený. Navíc existovalo podezření, že investici si ministerští úředníci prosadili navzdory odmítání vojenských generálů.

V roce 2012 protikorupční policie obvinila někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa armádních zbrojířů Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů CASA údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Policie Parkanovou viní z toho, že nenechala před nákupem udělat znalecký posudek na ocenění strojů. Hrozí jí za to až desetileté vězení. Parkanová i Staněk obvinění dlouhodobě odmítají.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy