Soudkyně nechce řešit Parkanovou a kauzu letounů CASA. Cítí se podjatá, zná dva svědky

Petr Koděra Petr Koděra
5. 4. 2016 15:44
Začátek soudního procesu v případu nákupu letounů CASA se možná o několik měsíců protáhne. Soudkyně Markéta Binderová, která má případ na starosti, při čtení spisu zjistila, že dobře zná dva svědky. Cítí se proto podjatá a chce stáhnout z případu.
Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Případ údajně předraženého nákupu čtyř armádních nákladních letounů CASA, kvůli kterému jsou obžalovaní exministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, se u soudu zadrhl. A není jasné, zda vůbec začne letos, jak bylo původně v plánu.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová, která kauzu s údajnou škodou za více než 800 milionů korun dostala přidělenou podle rozvrhu práce a už začala načítat tisíce stran spisu, ji náhle odmítla řešit. Zjistila, že se dobře zná se dvěma svědky, které navrhla předvolat obžaloba. "Cítí se proto podjatá a musela to oznámit," řekla Zuzana Barochová, mluvčí soudu pro šestý pražský obvod. O které svědky konkrétně jde, odmítla upřesnit. Chce napřed počkat, až jak rozhodne Městský soud v Praze.

Právě on určí, zda Parkanovou a Staňka může soudit právě Binderová. Zatím ale k městskému soudu námitka podjatosti nedorazila. "Nic tady k tomu případu zatím nemáme," řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Podle její kolegyně ze soudu pro Prahu 6 Zuzany Barochové odejdou podklady k nadřízenému soudu přibližně do týdne. To proto, že nejprve museli na přelomu března a dubna dostat zprávu i obžalovaní, jejich advokáti a státní zástupce.

Binderové dvojitá známost mezi svědky tak může už tak dost rozvleklý případ ještě víc zbrzdit. Městský soud sice rozhoduje o podjatosti zpravidla rychle - v řádu dnů, nejpozději týdnů –, pokud by ale Binderovou skutečně vyloučil, musel by si případ převzít někdo z jejích kolegů. Tím by se kauza natáhla minimálně o několik měsíců, protože nový soudce by musel nastudovat obsáhlý spis. Líčení by tak nejspíš začalo až v roce 2017, kdy by od problematického nákupu letounů pro české vojáky uplynulo už osm let.

Letouny za miliardy, co nesměly létat

O pořízení čtyř španělských strojů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup transportních letounů, které v minulosti dokonce nesměly kvůli vážné technické závadě létat, považovali od začátku odborníci za předražený. Navíc existovalo podezření, že investici si ministerští úředníci prosadili navzdory odmítání vojenských generálů.

V roce 2012 protikorupční policie obvinila někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa armádních zbrojířů Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů CASA údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Policie Parkanovou viní z toho, že nenechala před nákupem udělat znalecký posudek na ocenění strojů. Hrozí jí za to až desetileté vězení. Parkanová i Staněk obvinění dlouhodobě odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy