Bývalé policistky se soudí se sborem. Na oficiálním Facebooku je zablokovali dřív, než ho spustili

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
24. 6. 2017 8:59
Ještě předtím, než policie oficiálně spustila svůj facebookový účet, zablokovala několik lidí, kteří se s ní soudí. Týká se to minimálně dvou bývalých policistek a organizace, která se zastává šikanovaných policistů. Policejní mluvčí nechce konkrétní jména komentovat, připustil, že je možné uživatele blokovat, když porušují pravidla diskuse. K tomu ale podle postižených nedošlo.
Stop.
Stop. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie ještě před oficiálním spuštěním svého facebookového účtu zablokovala přístup několika bývalým příslušníkům, kteří s policií vedou soudní spory. Zablokovaný byl i institut, který se zastává šikanovaných policistů.

"S jistotou mohu říct, že jsem ani za sebe ani za svůj institut nikdy nic na zeď stránky policie nepsala, blokace je podle mě účelová, preventivní a protizákonná," tvrdí Petra Lhotáková z Mobing Free Institut. Ten pomáhá řadě policistů v soudních sporech.

Lhotáková odešla od policie v roce 2015. Se sborem se soudila, neboť byla ve službě napadena a zraněna, nadřízení ji podle jejích slov nedovolili jít ihned k lékaři. Soud v březnu rozhodl, že k diskriminaci u Lhotákové nedošlo, ale jednalo se o selhání vedoucích.

Podobnou zkušenost má i expolicistka Zuzana K., ta se s policií soudí o neoprávněné propuštění. "Na dvou mých facebookových profilech, a to Anežka V. a Zuzana K., mi byla odepřena možnost komentovat oficiální stránku Policie České republiky," popsala. "Na tuto stránku jsem vložila korektní dotaz na fungování zdravotního odboru policie a dotaz, proč jsou některým uživatelům odepřena práva komentovat," tvrdí bývalá policistka.

Jak ukazují snímky z konverzace, nejdříve účet policie vyjmenoval pravidla diskuse a následovalo blokování účtu. Zuzana K. navíc do příspěvků označila Lhotákovou a její institut, která jí ve sporu s policií pomáhá. I právě proto byly účty podle Lhotákové zablokovány.

Policie se ke konkrétnímu případu Lhotákové nevyjádřila ani po opakovaném dotazu. "Nebudeme komentovat konkrétní uživatele, nicméně v případě, že kdokoliv na našich stránkách nemůže komentovat, zřejmě závažným způsobem porušil stanovená pravidla diskuse," reagoval policejní mluvčí Jozef Bocán.

V obecném prohlášení policie odkazuje na pravidla sociální sítě Facebook a také na kodex diskutujícího, který na profilu zveřejnila. "Když se někdo neřídí stanovenými pravidly, používá vulgarismy či nadávky, je právem každého provozovatele profilu přístup zablokovat, jelikož každý provozovatel chce udržet komunikaci v určitých mezích slušnosti," reagoval policejní mluvčí Jozef Bocán.

Pravidla diskuze na facebookové stránce policie

Zajímají nás vaše názory a komentáře. Abychom vytvořili bezpečný prostor pro vaši diskuzi, musí všechny komentáře splňovat následující pravidla:

1) Svobodně, ale k věci.
Poskytujeme uživatelům prostor, aby se mohli svobodně vyjadřovat a vyměňovat si názory. Komentáře nesouvisející s tématem příspěvku do diskuse nepatří a mohou být skryty či odstraněny. Diskuse není určena k šíření reklamy, spamu, odkazů na komerční webové stránky, k šíření linků na jiné facebookové stránky či stránky a weby politických stran, hnutí, iniciativ, petic atd., k poptávkám nebo nabídkám či šířeného nelegálního obsahu. Je také zakázáno vkládání stejných (opakujících se) komentářů.

2) Otevřeně, ale slušně.
Budou smazány všechny komentáře, které odporují zákonům České republiky, které poškozují práva třetích osob, obsahují urážky, vulgární výrazy, pomluvy, výhružky nebo provokace.

3) Anonymně, ale korektně.
Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale současně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli.

- Porušení těchto pravidel může vést k trvalému zablokování možnosti vkládat komentáře. V případě naplnění skutkové podstaty trestného činu povede takové jednání k dalším právním krokům.

To však obě bývalé policistky odmítají. Vulgarismy prý nepoužily. Z uchované konverzace vyplývá, že se Králová ptala na fungování zdravotního odboru policie s narážkou na případ Lhotákové. Připojila i dotaz na blokování diskutujících. "Na základě čeho si policie vybírá občany, kteří smí a kteří nesmí vkládat komentáře? Velmi mne vaše odpověď zajímá," psala Králová.

Policejní administrátor odpověděl výčtem pravidel diskuse. V nich upozorňuje, že budou mazány všechny vulgární příspěvky a komentáře porušující zákon. "Diskuse také není určena k šíření reklamy, spamu, odkazů na komerční webové stránky, k šíření linků na jiné facebookové stránky či stránky a weby politických stran, hnutí, iniciativ, petic," zní další požadavky.

Bývalé policistky tvrdí, že žádné nařízení neporušily. Lhotáková se proto obrátila i na ochránkyni lidských práv Annu Šabatovou. "Podnět jsme dostali," potvrdila tisková mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Podle policie jsou blokace na sociálních sítích v pořádku. "Naší snahou je především komunikovat s veřejností, která má o smysluplnou komunikaci zájem, a blokování kohokoliv je až krajním řešením. Blokováním možnosti komentovat příspěvky však není žádným způsobem dotčena možnost komunikace s Policií ČR oficiální cestou, jelikož profily na sociálních sítích je možné chápat spíše jako možnost či doplněk," dodal policejní mluvčí Bocán.

 

Právě se děje

Další zprávy