Soudce Vojtěch Cepl, tvůrce české Ústavy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 11. 2009 10:30
Mezi roky 1993 a 2003 byl soudcem Ústavního soudu České republiky.

Praha - Profesor Vojtěch Cepl, významná osobnost české polistopadové politiky a zejména autorita z hlediska ústavního pořádku, dnes nad ránem zemřel.

Deníku Aktuálně.cz tuto zprávu oznámil blízký rodinný přítel.

Profesor Cepl se narodil 16. února 1938, právnickou fakultu pak absolvoval v roce 1961 a o pět let později získal doktorát.

Po sametové revoluci byl jedním z tvůrců Ústavy České republiky, což jej později pasovalo do role uznávané autority vykládající ústavní právo.

Před rokem 1989 působil na právnické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990-1993 přednášel na britských, kanadských a amerických právnických fakultách. Dne 15. července 1993 byl jmenován soudcem Ústavního soudu České republiky a od skončení funkčního období opět přednášel na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Foto: Aktuálně.cz
Rozhovor Karla Hvížďaly s profesorem Ceplem:
Zamrzli jsme v ledničce

V poslední době se jeho zdravotní stav zhoršil a musel být hospitalizován.

V reakci na spory kolem Lisabonské smlouvy Cepl v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že by stížnost senátorů coby soudce Ústavního soudu zamítl pro její neopodstatněnost.

"Tady se vyvinula neblahá taková opakovaná zvyklost: jestliže něco prohrajeme v hlasování, dáme to ještě k Ústavnímu soudu. Ústavní soud začíná být instrument ke zdržování politických procesů," prohlásil.

Vojtěch Cepl krátce působil v roce 2003 také jako poradce v Iráku. Pro tamní vládu, která vznikla po americké invazi a svržení Saddáma Husajna, vypracoval analýzu týkající se majetkových restitucí.

V nedávném rozhovoru s publicistou Karlem Hvížďalou na blogu Aktuálně.cz kromě jiného řekl:

"Pokud nevládne právo a řád, zvrhne se politika v souboj dvou skupin, jež musí do volebního boje investovat velké peníze, které pak ale po volbách chtějí zase inkasovat zpět. Této degradaci může zabránit jen vláda pevného řádu. Pro každou společnost je nejdůležitější řád, o který mají dbát právníci. Vždyť i vlastnictví je právnická kategorie a ve Spojených státech došlo ke krizi proto, že se začalo věřit, že bankovní sektor nemá být regulován, a přecenila se takzvaná samoregulační funkce trhu."

 

Právě se děje

Další zprávy