Soudce Michal Jelínek svůj verdikt vysvětlil tím, že většinu z toho, co přednesla obžaloba, se nepodařilo prokázat. Čtení zdůvodnění přitom zabralo dvě hodiny.
Analýza Sabiny Slonkové: V čem Hučín selhal
Státní zástupkyně Jana Staňková se na místě neodvolala, vzala si lhůtu na rozmyšlení. Přiznala však, že ji rozhodnutí soudu překvapilo - byla přesvědčena o Hučínově vině.
"Vědomě šířil poplašné zprávy, jako důstojník záměrně nepravdivě informoval BIS, sám podněcoval radikalizaci levicového extremismu. Přechovával utajované písemnosti a pořizoval si kopie evidenčních lístků občanských průkazů," uvedla ve své závěrečné řeči státní zástupkyně.
Ani Hučín se zatím - přes osvobozující rozsudek - nevzdal práva na odvolání. Verdikt soudu se každopádně shoduje s argumentací obhájců, že obžaloba neměla dost důkazů. "Došli jsme k závěru, že ani v jednom z trestných činů není vinen. Navrhujeme zproštění obžaloby. Domnívám se, že celá tato žaloba byla formou určité politické objednávky," řekl ve své závěrečné řeči Hučínův obhájce Milan Hulík.
Celý případ se u soudu v Přerově projednával tři roky. Bývalý důstojník BIS Hučín byl obžalován z šesti trestných činů - nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, zneužití pravomocí veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. "Rozhodnutí soudu respektujeme, nicméně máme vlastní právní názor," reagoval na verdikt mluvčí BIS Jan Šubert.
Třetí odboj
Hučín musel z BIS odejít před čtyřmi roky. Tvrdí, že se stal nepohodlným především proto, že poukazoval na prorůstání komunistů do vysoké státní sféry. "Pokud bych se cítil vinen, tak jedině v tom, že jsem po 17. listopadu nebyl dostatečně radikální, abych státní instituce vyčistil od těch komunistických metastáz," tvrdí. "Chci veřejnost vybudit k tomu, abychom dokončili očistu státní správy a třetí odboj. Nejdu se ani tak hájit, jako bojovat," prohlásil Hučín.#reklama
Profil "Život psance s návyky Jamese Bonda" ČTĚTE ZDE
Podle něj jde komplot bývalých komunistů, kteří stále ještě působí v bezpečnostních složkách a státní správě a chtějí se mu pomstít, protože na ně upozorňoval.
Hučín nikdy nepopíral, že už za komunismu sbíral zbraně a výbušniny, aby mohl ničit například transparenty a nástěnky. Argumentoval však tím, že se na něj vztahuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu.
Proces byl většinu za tří let, po které trval, neveřejný. Veřejnost se ho mohla účastnit až od července letošního roku. Jednání s Hučínem přitom pravidelně sledují desítky jeho příznivců z celé země, ty přišly i dnes. Minulý rok zasáhla proti Hučínovým příznivcům policie a vyvedla je z budovy soudu. Při projednávání Hučínových případů policie například vyklízí celé okolí soudu, v budově hlídají desítky příslušníků Justiční stráže.
"Atentát" na Deana Reeda
Olomoucký krajský soud už před časem někdejšího zpravodajce BIS zprostil obžaloby za neoprávněné získání peněz z nemocenských dávek. Společně s ním soud osvobodil také jeho praktického lékaře Jana Chmelaře, který podle obžaloby Hučínovi potvrzení o nemocenské vystavoval.
Soud Hučína definitivně zbavil také obžaloby za nedovolené ozbrojování z konce sedmdesátých let, kdy byl devět měsíců ve vězení. Tehdy ho zatkla StB po udání svého agenta, že připravuje atentát na prokomunistického amerického zpěváka Deana Reeda.
Když se to nepodařilo prokázat, StB alespoň přišla s obviněním z nedovoleného ozbrojování. Až po téměř třiceti letech se ukázalo, že případ byl od počátku vykonstruovaný.