reklama
 
 

Soudce odmítl žádost o přerušení procesu s uhlobarony

16. 5. 2013 16:50
Čeští obžalovaní pak odmítli vypovídat, argumentují vyšetřováním v Česku

Bellinzona (Švýcarsko) - Soud ve švýcarské Bellinzoně ve čtvrtek odmítl žádost obhájců bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti přerušit proces.

V reakci na to se čeští uhlobaroni rozhodli před švýcarským soudem nevypovídat..

"Obhájci se domnívají, že tím došlo k porušení práva jejich klientů na spravedlivý proces, a důrazně jim nedoporučili před soudem v Bellinzoně vypovídat. Panuje zde totiž oprávněná obava, že výslechy obžalovaných učiněné ve Švýcarsku budou účelově zneužity českými orgány, které dozorují řízení v ČR," prohlásila zástupkyně uhlobaronů Karolína Zelenková.

Předseda senátu švýcarského soudu ve čtvrtek také vyjádřil souhlas s tím, aby do soudního spisu byly zahrnuty záznamy výslechů někdejšího premiéra Miloše Zemana a ministrů jeho vlády Pavla Mertlíka a Miroslava Grégra z letošního roku.

Prezident Zeman, jehož někdejší vláda dokončovala privatizaci MUS, letos v únoru na protikorupční policii v rámci českého vyšteřování kauzy odmítl, že by stát na doprodeji akcií dolů prodělal.

Soud byl ve čtvrtek znovu přerušen kvůli další námitce obžalovaných. Proces s bývalými manažery a majiteli MUS běží čtvrtým dnem. V souvislosti se spornou privatizací dolů jsou obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce.

Argument: Vyšetřování v Česku

Advokáti požadovali přerušení procesu mezi jiným kvůli tomu, že současně probíhá v ČR vyšetřování stejné kauzy a obžalovaní by se prý nemohli před švýcarským tribunálem účinně hájit.

Obhájci také třeba požadují, aby byly ze soudních spisů vyřazeny výslechy všech svědků, u nichž nebyli přítomni zástupci obžalovaných.

Soud pokračuje jen se třemi přítomnými obžalovanými - Markem Čmejlou, Jiřím Divišem a Petrem Krausem. Soudce v pondělí odmítl přerušit jednání, jak žádali advokáti nepřítomných Oldřicha Klimeckého, Antonína Koláčka a Belgičana Jacquesa de Grootea. Soud jejich případy zatím oddělil a bude se do 24. května věnovat přítomným. Ostatním byla v úterý odeslána obsílka, aby se před soud v Bellinzoně dostavili 10. června.

autoři: ČTK, Tereza Šídlová | 16. 5. 2013 16:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama