Život je hrou. Soud zrušil spolek, který nelegálně provozuje stovky tajných heren

Radek Nohl Radek Nohl
27. 5. 2016 5:00
Městský soud v Praze zrušil spolek Život je hrou, který má v Česku stovky poboček, kde jsou výherní automaty. Rozhodl tak poté, co mu pražští žalobci předali důkazy, že spolek v rozporu se svými stanovami provozuje nelegální podnikání. Podle jejich názoru také narušuje veřejný pořádek. Verdikt ještě není pravomocný, předseda spolku se odvolal. Tvrdí, že zákon neporušují, protože si členové spolku "hrají mezi sebou".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na dveřích herny visí cedulka, že se uvnitř hrají šachy či člověče, nezlob se. Aby se ale zájemce dostal dovnitř, musí se zaregistrovat a zaplatit - pak teprve dostane čip. Uvnitř pak však místo šachovnic a figurek najde automaty.

Na podobném principu fungují na stovkách míst v Česku herny s nepovolenými výherními automaty, které provozuje spolek Život je hrou. Pražští žalobci teď udělali výrazný krok k tomu, aby spolek zrušili - předali městskému soudu důkazy o tom, že spolek v rozporu se svými stanovami provozuje nelegální podnikání. A soud dal žalobcům za pravdu a rozhodl, že Život je hrou bude zlikvidován.

"Bylo rozhodnuto, že se spolek ruší s likvidací, byl jmenován likvidátor a rovněž spolku byla stanovena povinnost zaplatit soudní poplatek za řízení," potvrdila mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Rozhodnutí podle mluvčí městského soudu Markéty Puci ještě není pravomocné.

Předseda spolku Život je hrou Jaroslav Skryja se proti verdiktu odvolal, a případem se tak nyní bude zabývat vrchní soud. "Žádné informace vám podávat nebudu," odmítl Skryja pro Aktuálně.cz rozhodnutí soudu komentovat a poté položil telefon.

Předseda spolku: Je to v pořádku, hrajeme si mezi sebou

Spolek Život je hrou, jak Skryja přiznal jako svědek u soudu, má v Česku stovky poboček. Všechny jsou podle ministerstva financí provozovány bez povolení, tudíž jsou nelegální. Zároveň z peněz, které členové spolku do automatů hodí, nikdo neplatí daň. Skryja před soudem uvedl, že loterijní zákon neporušují. "Můžeme si mezi sebou hrát," prohlásil.

Jenže ministerstvo vnitra i Městský soud v Praze dostaly podle Puci několik upozornění, že spolek provozuje automaty v rozporu se zákonem. Důkazy vnitro předalo policii a následně se Městské státní zastupitelství v Praze obrátilo na soud.

Policie už obvinila několik lidí, kteří se na činnosti spolku podílí. Navíc už před soudem skončili provozovatelé barů a hospod, kde Život je hrou své pobočky má. Žalobci jsou navíc přesvědčeni, že se spolek podílí na rozsáhlé trestné činnosti.

Spolek má rozvíjet úroveň členů, místo toho provozuje herny

"Ve skutečnosti se nejedná o činnost spolku podle stanov, kterými má být především využití volného času k rozvoji duševní, tělesné a intelektuální úrovně jeho členů, ale o faktické fungování heren s provozem výherních hracích automatů, kdy veškeré výhry končí u dále nezjištěných osob," uvedla mluvčí žalobců Zenklová. Žalobci se rozhodli, že se pokusí spolek zrušit i proto, že vedle nelegálního podnikání narušuje i veřejný pořádek.

Spolky často tvrdí, že v barech provozují zábavu. Deník Aktuálně.cz již popsal, že Život je hrou má své výherní automaty často za dveřmi, přes které se hráč může dostat, jen když se zaregistruje, zaplatí drobný poplatek a dostane čip. Pro majitele heren ale není důležitý poplatek za vstup do spolku. To je jen zástěrka pro přístup k automatům. Klíčové je, kolik sázející prohraje.

S hazardem nechceme bojovat, jde nám o daňové výnosy i ochranu obyvatel, říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Podle aktivisty Martina Svobody jsou z nových záměrů resortu experti zděšeni. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy