Život je hrou. Soud zrušil spolek, který nelegálně provozuje stovky tajných heren

Radek Nohl Radek Nohl
27. 5. 2016 5:00
Městský soud v Praze zrušil spolek Život je hrou, který má v Česku stovky poboček, kde jsou výherní automaty. Rozhodl tak poté, co mu pražští žalobci předali důkazy, že spolek v rozporu se svými stanovami provozuje nelegální podnikání. Podle jejich názoru také narušuje veřejný pořádek. Verdikt ještě není pravomocný, předseda spolku se odvolal. Tvrdí, že zákon neporušují, protože si členové spolku "hrají mezi sebou".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na dveřích herny visí cedulka, že se uvnitř hrají šachy či člověče, nezlob se. Aby se ale zájemce dostal dovnitř, musí se zaregistrovat a zaplatit - pak teprve dostane čip. Uvnitř pak však místo šachovnic a figurek najde automaty.

Na podobném principu fungují na stovkách míst v Česku herny s nepovolenými výherními automaty, které provozuje spolek Život je hrou. Pražští žalobci teď udělali výrazný krok k tomu, aby spolek zrušili - předali městskému soudu důkazy o tom, že spolek v rozporu se svými stanovami provozuje nelegální podnikání. A soud dal žalobcům za pravdu a rozhodl, že Život je hrou bude zlikvidován.

"Bylo rozhodnuto, že se spolek ruší s likvidací, byl jmenován likvidátor a rovněž spolku byla stanovena povinnost zaplatit soudní poplatek za řízení," potvrdila mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Rozhodnutí podle mluvčí městského soudu Markéty Puci ještě není pravomocné.

Předseda spolku Život je hrou Jaroslav Skryja se proti verdiktu odvolal, a případem se tak nyní bude zabývat vrchní soud. "Žádné informace vám podávat nebudu," odmítl Skryja pro Aktuálně.cz rozhodnutí soudu komentovat a poté položil telefon.

Předseda spolku: Je to v pořádku, hrajeme si mezi sebou

Spolek Život je hrou, jak Skryja přiznal jako svědek u soudu, má v Česku stovky poboček. Všechny jsou podle ministerstva financí provozovány bez povolení, tudíž jsou nelegální. Zároveň z peněz, které členové spolku do automatů hodí, nikdo neplatí daň. Skryja před soudem uvedl, že loterijní zákon neporušují. "Můžeme si mezi sebou hrát," prohlásil.

Jenže ministerstvo vnitra i Městský soud v Praze dostaly podle Puci několik upozornění, že spolek provozuje automaty v rozporu se zákonem. Důkazy vnitro předalo policii a následně se Městské státní zastupitelství v Praze obrátilo na soud.

Policie už obvinila několik lidí, kteří se na činnosti spolku podílí. Navíc už před soudem skončili provozovatelé barů a hospod, kde Život je hrou své pobočky má. Žalobci jsou navíc přesvědčeni, že se spolek podílí na rozsáhlé trestné činnosti.

Spolek má rozvíjet úroveň členů, místo toho provozuje herny

"Ve skutečnosti se nejedná o činnost spolku podle stanov, kterými má být především využití volného času k rozvoji duševní, tělesné a intelektuální úrovně jeho členů, ale o faktické fungování heren s provozem výherních hracích automatů, kdy veškeré výhry končí u dále nezjištěných osob," uvedla mluvčí žalobců Zenklová. Žalobci se rozhodli, že se pokusí spolek zrušit i proto, že vedle nelegálního podnikání narušuje i veřejný pořádek.

Spolky často tvrdí, že v barech provozují zábavu. Deník Aktuálně.cz již popsal, že Život je hrou má své výherní automaty často za dveřmi, přes které se hráč může dostat, jen když se zaregistruje, zaplatí drobný poplatek a dostane čip. Pro majitele heren ale není důležitý poplatek za vstup do spolku. To je jen zástěrka pro přístup k automatům. Klíčové je, kolik sázející prohraje.

S hazardem nechceme bojovat, jde nám o daňové výnosy i ochranu obyvatel, říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Podle aktivisty Martina Svobody jsou z nových záměrů resortu experti zděšeni. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy