Soud zrušil osvobození Srby. Štiřín se vrací před soud

ves
24. 4. 2008 15:50
Srba je obžalován z podvodu při rekonstrukci centra Štiřín.
Karel Srba
Karel Srba | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba se bude znovu zpovídat z obžaloby, že se dopustil podvodu při rekonstrukci Konferenčního centra Štiřín.

Vrchní soud v Praze totiž dnes zrušil osvobozující rozsudek, který nad Srbou v této kauze vynesl Městský soud a případ této soudní instanci vrátil. 

Zároveň se Srbou se před soud vrátí i ostatní obvinění v této kauze Eva Tomšovicová, bývalý ředitel Štiřína Jiří Zoufal a jednatel stavební firmy Petr Langr. Všem hrozí až 12 let vězení.

Informaci o verdiktu přinesl server České noviny.

Kdo je Karel Srba (*1959)

Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí. Do Černínského paláce nastoupil s Janem Kavanem.

Podle dokumentu tajné služby roku 1999 měl krycí jméno Salima, byl placeným agentem vojenské špionáže a plnil její úkoly přímo v Kavanově resort.

Za dobu, co pracoval jako státní úředník, si pořídl rozsáhlé nemovitosti za více než patnáct milionů, při jeho zatčení policie nalezla dalších třicet miliónů v hotovosti. Úřady ale nikdy nebyly schopny prokázat původ peněz.

Čtěte souvislosti: Srba má šanci, že mu stát vrátí miliony

Srba i Tomšovicová si odpykávají jiné tresty 

Srba s Tomšovicovou si odpykávají dvanáctileté tresty vězení za přípravu vraždy novinářky. Policie a žalobci ale Srbu stíhali ještě v dalších dvou kauzách. Pokud jde o případ podezřelých zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů, které podle žalobců byly za úplatky předraženy. Srba byl obžaloby pravomocně zproštěn.

Osvobozující, ale zatím nepravomocný rozsudek vyslechl Srba i v kauze pronájmu Českého domu v Moskvě - pdole žaloby byl pro stát uzavřen nevýhodně.

V případu Štiřín viní žalobkyně Srbu a spol. z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 prý ministerstvo zahraničí připravili o víc než 13,6 milionu korun.

Podvod podle obžaloby spočíval v záměrném nadhodnocování faktur na stavební práce ve Štiříně - šlo o opravu střechy, zemní práce a demolici objektu. Některé práce podle žalobkyně nebyly provedeny vůbec.

 

Právě se děje

Další zprávy