Soud za miliardovou smlouvu bývalého náměstka ministra nepotrestal

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 11. 2015 16:15
Obvodní soud pro Prahu 3 v pondělí zprostil obžaloby bývalého náměstka ministra zdravotnictví Antonína Pečenku. Ten měl podle žaloby neoprávněně uzavřít smlouvu mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a luxusním pražským protonovým centrem. Jenže soud řekl, že podepsání smlouvy provázela řada nestandardních okolností, podle soudu ale nebylo jeho jednání trestným činem. Rozsudek není pravomocný.
Antonín Pečenka dříve u soudu.
Antonín Pečenka dříve u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Za miliardovou smlouvu mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a luxusní pražskou klinikou trest nepadl. Obvodní soud pro Prahu 3 zprostil obžaloby bývalého náměstka ministra zdravotnictví Antonína Pečenku.

Toho žaloba viní z toho, že jako nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny uzavřel neoprávněně smlouvu o smlouvě budoucí s protonovým centrem. A pražská klinika by si díky tomuto dokumentu mohla přijít na miliardy.

Jenže soudce Radek Mařík v pondělí zprostil Pečenku obžaloby. Uzavření smlouvy z roku 2006 provázela řada nestandardních okolností, podle soudu ale nebylo jeho jednání trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Pavel Prygl se proti němu na místě odvolal.

Pečenka svou vinu před soudem odmítl. Nedokázal ale třeba vysvětlit, proč se před podpisem smlouvy neobrátil na právní oddělení VZP. Dokument považoval jen jako příslib investorovi. "Myslel jsem, že konečná smlouva bude vypadat úplně jinak," uvedl Pečenka.

Oznámení podala VZP

Trestní oznámení v tomto případě podala VZP. Podle její analýzy by tato smlouva o smlouvě budoucí zajišťovala protonovému centru po dobu patnácti let roční příjem ve výši více než jedné miliardy korun.

Vedení zdravotní pojišťovny ve zmíněném trestním oznámení uvedlo, že smlouva byla podepsána jen týden před koncem nucené správy a odporovala také vnitřním příkazům VZP, které tehdy zakazovaly podepisovat smlouvy nové.

Navíc na ní nebylo razítko nuceného správce Antonína Pečenky, ale ministerstva zdravotnictví. Pečenka byl přitom tehdy i náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha. Pojišťovna také uvedla, že originál smlouvy ani nemá.

Pečenka argumentoval tím, že jeho záměrem bylo zavést v Česku nejmodernější technologii léčby. Pojišťovna by podle jeho výpočtů ušetřila tři miliardy korun.

VZP posílá své pacienty do Mnichova

Pojišťovna se k trestnímu řízení proti Pečenkovi připojila jako poškozená s nárokem na 1,6 milionu korun za právní zastoupení v soudním sporu s protonovým centrem. Soud ji však v pondělí odkázal na občanskoprávní řízení.

Na požadavky, které byly zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí, odmítla VZP přistoupit. Když protonové centrum spor o platnost dokumentu prohrálo, začalo poté ceny pro VZP za jedno záření zvyšovat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna jako jediná ze sedmi českých zdravotních pojišťoven smlouvu s pražskou klinikou zatím nemá. Část pacientů se dnes léčí v Česku, další pak v Německu. Celkové náklady VZP na protonovou léčbu v pražském centru v letech 2013 až 2015 podle dostupných informací přesáhly 46 milionů korun, v Mnichově 17 milionů korun. Do pražského centra posílá VZP přednostně děti, do Mnichova dospělé.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy