Soud znovu osvobodil Vladimíra Hučína

Martina Macková, Tomáš Fránek
21. 4. 2006 15:40
Olomouc - Odvolací soud v Olomouci dnes zprostil bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína obžaloby ze šesti trestných činů.

Krajský soud tak potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Přerově. Jediné, co Hučín u soudu "prohrál" jsou dvě malorážky. Ty mu při prohlídce policie zabavila a zřejmě je nedostane zpět.

Soudit se ale bude dál, ovšem ne o pušky. Bude chtít odškodné. Zda bude chtít po pětiletém procesu, který došel až na konečnou - k Vrchnímu soudu,  jít dál i státní zástupce, není jasné. "Je nutné pečlivě zvážit odůvodnění, pak se rozhodne," řekl státní zástupce.

Třiapadesátiletý Hučín se měl dopustit nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, zneužití pravomocí veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Hrozilo mu až deset let vězení a obžaloba žádala trest v jedné třetině sazby.

Hořké vítězství

"Je to vítězství, ale má hořkou pachuť. Byl jsem pět let vláčen jako atentátník a pokladač bomb a pod touto záminkou odstraněn z BIS. A když se vše obracelo proti nim, tak to bylo zakryto utajovanými skutečnostmi," řekl Vladimír Hučín po vynesení verdiktu.

Hučínův advokát Milan Hulík potvrdil, že je přesvědčen o politickém pozadí. "Byl to politický proces a ukázal poměry v BIS. To, co se teď z médií dozvídáme v souvislosti s NBÚ svědčí o tom, že tyto instituce neplní zcela svoji funkci. Myslím, že byl politický zájem Hučína zlikvidovat," řekl Hulík.

Také soudce Anton Bucheň připomněl, že se kdysi činností zpravodajce Hučína zabývala i vláda. Zároveň ale v odůvodnění řekl, že zpravodajec Hučín už byl jednou potrestán. ""Nikdo nemůže být potrestán opakovaně za jeden skutek. Hučín byl za neuposlechnutí rozkazu potrestán nejpřísnějším trestem, byl propuštěn z BIS," řekl soudce.

Proces, i když byl neveřejný sledovaly desítky Bučinových příznivců i bývalých politických vězňů a protikomunistických aktivistů. "Jsem ráda, že jsem mohla vedle něj stát a podpořit ho. Za těch šestnáct let od listopadu vidím ten rozklad naší společnosti a on udělal mnoho proto, aby se zachovaly vyšší principy," řekla Aktuálně.cz Zdena Mašínová.

Přerovský soudce Michal Jelínek uvedl, že je nepochybné, že se některých činů Hučín dopustil, avšak podle něj nešlo o trestný čin. V případu zneužití pravomocí veřejného činitele a šíření poplašné zprávy se podle soudce neprokázalo, že se takový skutek stal.

Obhájci Hučína ve svých závěrečných projevech označili za spravedlivý už rozsudek okresního soudu v Přerově. "Rozsudek okresního soudu je perfektní jak po logické, tak po právní stránce. Odvolání je naopak odbyto jazykově i právně," uvedl obhájce Milan Hulík.

Jednejte veřejně

Ve své závěrečné řeči podpořil svého klienta tím, že podle něj stále existuje reálné nebezpečí levicového extremismu. Poukázal také na to, že státní zástupci měli zahájit trestní stíhání svědka Vlastimila Švéda, který měl vyrábět bomby.

U Krajského soudu v Olomouci se Hučínův případ částečně projednával s vyloučením veřejnosti. S tím nesouhlasil Vladimír Hučín. "Jednání není proč tajit, lidé by si to neměli nechat líbit. Je to účelové, ale musíme se proti tomu bohužel podřídit, protože by zakročili. Máme zkušenost se státní mocí, kdy vynášeli staré politické vězně násilím," uvedl Hučín.

Infobox
Autor fotografie: ČT24

Infobox

O VLADIMÍRU HUČÍNOVI DÁLE ČTĚTE

Před listopadem 1989 strávil dva a půl roku ve vězení za to, že malou náloží vyhodil do vzduchu komunistickou nástěnku a vrata do garáže jednoho z přerovských estébáků...

Rozhodují i další soudy

Ústavní soud už v březnu vyhověl stížnosti Vladimíra Hučína. Ten se tak dočká rehabilitace za další činy spáchané před rokem 1989.

Hučínovy činy totiž podle Ústavního soudu přímo souvisely s protikomunistickou činností. O věci musí znovu jednat Nejvyšší soud a očekává se, že zohlední právní názor Ústavního soudu.

Hučín také zažaloval zástupce ředitele severomoravské policejní správy Jiřího Pščolku. V žalobě na ochranu osobnosti po policistovi požaduje odškodnění ve výši jeden milion korun.

"Pan Pščolka tvrdil, že stojím za výbuchy a že jsem osoba s kriminální minulostí. Uváděl to na stránkách celostátních novin. Veřejnost proti mně kvůli tomu zaujala kritický postoj a dodnes se mě na to lidé ptají," řekl Hučín.

Hučín na Pščolku podal už dříve za jeho výroky stížnost. Podle výsledků šetření skupiny kontroly a stížnosti policejního prezidia Pščolka chyboval. Hrozil mu peněžitý postih či důtka, jeho nadřízený však žádné kázeňské opatření nepřijal.

Krajský soud v Olomouci už také rozhodl, že se Hučín nedopustil podvodů s nemocenskými dávkami. Stejný verdikt si vyslechl také jeho praktický lékař Jan Chmelař, který měl potvrzení o nemocenské vystavovat.

Obžaloba vinila Hučína z toho, že od svého zaměstnavatele BIS v roce 2001 neoprávněně získal sedm tisíc šest set korun. Nemocenskou si měl nechat prodlužovat v době, kdy už byl ve vazbě.

 

Právě se děje

Další zprávy