Soud: Zatykač EU má přednost před českým promlčením

Tomáš Fránek
14. 2. 2008 17:05
Soudy rozhodly o vydání českého převaděče do Německa

Brno - Ani to, že trestný čin je v Česku už promlčený, není důvodem, aby Česko nevydalo člověka stíhaného do jiného státu Evropské unie na základě erozatykače.

Se svou stížností u Ústavního soudu tak neuspěl muž, jehož německé úřady stíhají pro trestné činy výdělečného a organizovaného nedovoleného převádění cizinců.

Prostor svobody chráněný eurozatykačem

Muž se vydání, které požadoval na základě evropského zatýkacího rozkazu státní zástupce z německého Hofu, bránil tím, že jeho trestný čin je už od roku 2005 podle českého právního řádu promlčený. A tím padá i podmínka pro jeho vydání do Německa.

Krajský soud v Brně muže do Německa vydat odmítl, Vrchní soud v Praze soud naopak vyhověl a rozhodl, že muž má být do Hofu vydán.

Podmínkou bylo to, že muž si bude pak moci svůj trest odpykat v Česku.

Postup Vrchní soudu nyní potvrdili také ústavní soudci.

Senát Ústavního soudu pod vedením Jiřího Muchy rozhodl, že muž může být do Německa vydán.

Pokud je totiž možné uložit v zemi, která na základě eurozatykače požaduje vydání stíhaného člověka, trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně tři roky, soud nezjišťuje, zda jde o čin trestný podle práva České republiky.

Pomáháme EU

"Je-li žádáno předání osoby na základě evropského zatýkacího rozkazu pro trestné činy, u kterých soud nezjišťuje, zda jde o čin trestný podle práva České republiky, není soud oprávněn ani zkoumat otázku promlčení takového činu na území České republiky," uvedli ve svém verdiktu ústavní soudci.

Takový postup slouží podle ústavních soudců k vybudování prostoru svobody, bezpečnosti a práva. "Česká republika napomáhá ostatním členským státům Evropské unie  při prosazování jejich trestního práva," rozhodl soud.

Podle ústavních soudců každý členský stát Evropské unie vyjádřil svůj souhlas s tím, že všechna trestná jednání, která jsou definována podle rozhodnutí unijních zemí, budou také trestně stíhána.

A to, že se české soudy už nezabývají trestností takového počínání v Česku, celé řízení podle ústavních soudců zrychluje a zjednodušuje.

Eurozatykač se stal v Česku terčem kritiky politiků z ODS. Ti namítali, že eurozatykač prolamuje zásadu danou Listinou práv a svobod, že nikdo nemůže být nucen k opuštění vlasti. Ústavní soudci ovšem prohlásili, že zatykač je v pořádku, protože Češi mají v Evropě zajištěný spravedlivý proces.

Policisté loni v Česku zadrželi 137 lidí, na které byl v zahraničí vydán evropský zatýkací rozkaz, čili eurozatykač. Přispěl k tomu i Schengenský informační systém, který Česká republika využívá od 1. září 2007.


 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy