Soud: Zatajíte majiteli bytu dítě? Může vám dát výpověď

Tomáš Fránek
19. 4. 2011 14:30
Nájemníci mají povinnost oznámit změny v počtu lidí žijících v bytě

Brno - Pokud nájemníci zatají, že s nimi v bytě žije čerstvě narozené dítě, je to důvod pro výpověď z bytu.

Ze zákona totiž podle Nejvyššího soudu nevyplývá, že by se na narozené dítě neměla vztahovat takzvaná oznamovací povinnost - tedy ohlašování jakékoliv změny v počtu osob, které v nájemním bytě žijí.

"Nájemce je povinen oznámit pronajímateli změnu v počtu osob i tehdy, má-li v bytě nově bydlet jeho narozený potomek," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

Plno lidí v malém bytě

Ti posuzovali případ ze Strakonic. Majitelé domu tam dali výpověď nájemníkům z dvoupokojového bytu, kde žil společně se svými rodiči ještě syn s manželkou a dvěma dětmi. Důvodem pro výpověď bylo to, že zatajili, že se jim narodilo další, třetí dítě a majitelům domů změnu nenahlásili.

Výpověď za neplatnou označil Krajský soud v Českých Budějovicích.

Soudci označili výpověď za nepřiměřeně tvrdý postup vůči nájemníkům, který odporuje dobrým mravům. Odchod z bytu navíc podle soudců zkomplikovalo to, že rodina nedostala dostatečnou bytovou náhradu.

Majitelé bytů se obrátili na Nejvyšší soud. Podle nich byl byt určen pro tříčlennou rodinu a nynější stísněné poměry, zdravotní stav nájemníků a jejich sociální situaci nemohou jako majitelé domu řešit.

Nejvyšší soud rozhodnutí českobudějovických soudů zrušil.

"Oznamovací povinnost se týká "osob, které s ním žijí v bytě"; žádné konkrétnější vymezení v občanském zákoníku obsaženo není, stejně tak jako zde není uvedeno, že by některé osoby byly z této povinnosti vyňaty," rozhodli soudci.

Malé děti vinu neruší

Ti také uvedli, že postup majitelů bytů v podobných případech jako je ten ze Strakonic může být v rozporu s dobrými mravy jenom v určitých situací. Tedy když sice nově narozené dítě nájemník nenahlásí hned, ale udělá se zpožděním.

"Jde o situaci, kdy si nájemník řádně plní své povinnosti, a jeho jednání nemohlo (s přihlédnutím k době, po niž trvalo) pronajímatele výrazně poškodit," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy