Potrestaní už byli dost, řekl soud a zastavil stíhání rodičů dvou utonulých chlapců

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2020 15:15
Mělnický soud zastavil trestní stíhání rodičů dvou chlapců, kteří v srpnu 2018 utonuli v jezeře Lhota u Prahy. U jezera s nimi rodiče byli. Státní zástupkyně požadovala podmíněný trest na spodní hranici, obhájce navrhoval zproštění obžaloby. Rozsudek soud vynesl bez přítomnosti rodičů.
Jezero Lhota.
Jezero Lhota. | Foto: lhotajezero.cz

Podle soudu je pro rodiče největším trestem úmrtí dětí. Shodli se na tom i státní zástupkyně a obhájce. Žalobkyně se zatím nevyjádřila k tomu, zda se odvolá. V případě, v němž soud zastavil trestní stíhání, může státní zástupkyně do tří dnů podat proti rozhodnutí stížnost. Obžaloba rodiče, matku a otce jednoho chlapce a matku druhého utonulého, vinila z usmrcení z nedbalosti.

Chlapci vietnamského původu se na přírodním koupališti utopili předloni 2. srpna. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali, matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Žalobkyni vadí, že rodiče k soudu nechodili

"Já se domnívám, že ten rozsudek je spravedlivý. Paní předsedkyně senátu ho velmi dobře odůvodnila. Já se domnívám, že z toho odůvodnění vyplývají zcela jednoznačně úvahy senátu, které při tom rozhodování měl," řekla státní zástupkyně Dana Čechová.

Ponechala si ale lhůtu na rozmyšlenou, protože jí vadí přístup obžalovaných. "Obžalovaní nevypovídali v přípravném řízení, nevyjádřili se k té věci, dnes se hlavního líčení nezúčastnili. Pokud by tady dnes byli přítomni, tak můžeme říci, že to hlavní líčení mělo minimálně výchovný efekt. Ale oni tady dnes nebyli," řekla Čechová.

Předsedkyně senátu při odůvodňování rozsudku uvedla, že se podařilo prokázat, že se událost skutečně stala tak, jak popisuje obžaloba. Obhájce všech tří obžalovaných s tím ale nesouhlasí. "Já se především nemůžu ztotožnit s tím, že by bylo prokázáno, že došlo k tomu skutku tak, jak bylo popsáno v obžalobě," řekl obhájce Petr Václavek. "Za mě z toho rozhodnutí mám smíšené pocity, rozhodně nemůžu říct, že jsem zcela spokojen," dodal.

Podle znaleckých posudků bylo bezprostřední příčinou smrti udušení z utopení. Oba chlapci byli podle posudku zdraví. Podle soudu rodiče zanedbali výkon dozoru nad nezletilými. "Šlo o lidské selhání. Zanechání dětí ve věku pět a sedm let (bez dozoru), neplavců, je zásadním porušením rodičovské povinnosti," řekla v odůvodnění rozsudku soudkyně Markéta Martincová. "Ztráta dítěte je pro rodiče tou nejtragičtější událostí, která je může postihnout," dodala. Jedna z matek si v současné době odpykává trest ve vězení za krádež.

Soud vyslýchal prodavačky občerstvení i návštěvníky

Soud ve středu vyslýchal svědky, mimo jiné prodavačky ze stánku z občerstvení, administrativní pracovnici z kanceláře koupaliště nebo návštěvníky. Jejich výpovědi, jak se celá událost odehrávala, se prakticky shodovaly, lišila se pouze výpověď pracovnice z kanceláře, která dění a organizování pomoci popisovala oproti ostatním jako rychlejší.

Podle státní zástupkyně nechali rodiče děti bez dozoru nejméně od 13:15 do 14:05, kdy si otec všiml, že chlapci na břehu nejsou. Po 14:30 byla na místo přivolána policie. Utonulé chlapce, narozené v roce 2011 a 2013, našli pod hladinou až potápěči. Rodiče věděli, že ani jeden neumí plavat, řekla Čechová. Podle ní byl s dětmi u vody i jeden otec, ve 13:15 ale odešel do stánku, což řekl matkám hochů. Podle obžaloby i výpovědí svědků se obě matky u vody delší dobu vzájemně fotografovaly.

Několik dní po tragédii se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy