Soud zastavil stíhání Krejčíře za únos podnikatele Konečného. Další trest by byl bezvýznamný

ČTK ČTK
25. 7. 2017 14:32
Městský soud v Praze zastavil stíhání Radovana Krejčíře kvůli údajnému únosu podnikatele Jakuba Konečného. Odůvodněním bylo to, že případný trest by neměl žádný význam kvůli dalším pravomocným trestům. Krejčíř si totiž odpykává v jihoafrickém vězení pětatřicetiletý trest za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. V případě, že by se Krejčíř vrátil do republiky, z vězení i tak vyjde až ve stáří. Proti rozhodnutí soudu je možné podat stížnost.
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Praha - Pražský městský soud v úterý znovu zastavil trestní stíhání Radovana Krejčíře za údajný únos podnikatele Jakuba Konečného. Případný uložený trest by totiž podle názoru soudního senátu neměl význam vedle dalších trestů, které již Krejčíř dostal - především vedle 35 let vězení, které si odpykává v Jihoafrické republice za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Sdělil to zdroj obeznámený s výsledkem neveřejného zasedání.

Proti rozhodnutí, které Krejčířovo stíhání zastavilo pro neúčelnost, je možné podat stížnost. Státní zastupitelství už tuto možnost úspěšně využilo dříve, kdy stíhání zastavil jiný senát pražského městského soudu. Vrchní soud tehdy se zvoleným postupem nesouhlasil a nařídil dotáhnout případ únosu do konce.

Nový senát nyní vycházel z toho, že Krejčíř byl v mezičase pravomocně odsouzen v JAR. V Česku navíc dostal zatím nepravomocný souhrnný trest v délce 15 let, a to mimo jiné v souvislosti s tunelováním státního podniku Čepro. Český soud do trestu započítal i dřívější pravomocný trest v délce 10,5 roku za vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5.

Městský soud vzal při aktuálním rozhodování v úvahu i to, že Krejčířovi bude příští rok 50 let. I pokud by ho JAR nakonec vydala k výkonu trestu do Česka, věznici by i vzhledem k trestům doposavad uloženým v tuzemsku opustil ve velmi pokročilém věku.

Obžaloba tvrdí, že Krejčíř v roce 2002 zorganizoval únos Konečného, aby ho jakožto údajného policejního informátora postrašil a aby se dostal k nemovitostem v Dobřichovicích a Černošicích. Samotný únos údajně provedl kosovský Albánec Jetullah Mjekiqi a další dva neznámí muži, kteří prý Konečného donutili nastoupit do auta a odjeli s ním do rekreačního areálu Vystrkov u Orlické přehrady.

Další den ho podle spisu převezli do pronajaté kanceláře ve Všenorech, kde Konečný za přítomnosti Krejčíře podepsal bianco směnky, prázdné papíry a nevyplněné daňové doklady. Krejčíř tak na sebe údajně nechal převést nemovitosti za zhruba 35 milionů korun. Odpoledne pak byl Konečný propuštěn. O tři roky později muž zmizel. Podle některých verzí se mohl stát obětí vraždy v rámci vyřizování účtů mezi podnikateli.

Kauza se táhne řadu let. Pražský městský soud nejprve Krejčíře v roce 2008 uznal vinným z organizace únosu a uložil mu sedmileté vězení. Verdikt potvrdil i vrchní soud, Nejvyšší soud však rozsudek zrušil. Čin byl posléze překvalifikován na pokus o vydírání, za nějž soud Krejčíře potrestal 6,5 roku odnětí svobody. Odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání.

Krejčíř, který z Česka uprchl v roce 2005 před vyšetřováním české policie, čelí v JAR i dalším obviněním. Podle jihoafrických médií byl převezen do nejpřísněji střežené věznice, protože se opakovaně pokusil o útěk.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy