Soud zastavil hloubení tunelu na D8 přes Středohoří

Pavel Baroch
6. 5. 2008 8:01
Nesmí se stavět, dokud nepadne definitivní rozsudek
Dnes po silnici, zítra po dálnici
Dnes po silnici, zítra po dálnici | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odpůrci dálnice D8 přes Středohoří zaznamenali další dílčí úspěch. Poté, co Nejvyšší správní soud v Brně prakticky zrušil územní rozhodnutí, přišel s dalším verdiktem Městský soud v Praze.

Vyhověl stížnosti sdružení Děti Země a do definitivního rozsudku zakázal hloubit tunel Prackovice v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

"Veřejný zájem na ochraně přírody a krajiny převažuje nad veřejným zájmem okamžité výstavby nové dálnice," uvádí se v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici. Státní Ředitelství silnic a dálnic, které D8 staví, soudní verdikt zaskočil. Úřad se o něm dozvěděl od redakce Aktuálně.cz.

"Máme pravomocné stavební povolení, tunel stavíme," řekla Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství. Dodala, že žaloba míří na ministerstvo dopravy. "Vyčkáme, jak rozhodne ministerstvo," řekla Aktuálně.cz Vápeníková, podle níž by úplné zastavení stavby mohlo způsobit obrovské škody.

Ministerstvo: Nic se neděje

Ministerstvo dopravy zatím zůstává v klidu. Náměstek ministra Jiří Hodač je přesvědčen, že soudní rozhodnutí neohrozí výstavbu dlouho očekávaného posledního úseku dálnice D8 z Prahy do Ústí nad Labem a do Německa.

"Tam je několik stavebních povolení, je jedno, jestli se staví první nebo třetí úsek," řekl Aktuálně.cz Hodač. První auta by po dálnici měla projet na konci roku 2010.

Podle Miroslava Patrika ze sdružení Děti Země se ovšem Hodač plete. V okolí tunelu Prackovice, jedné z klíčových staveb přes České středohoří, se podle předběžného soudního rozhodnutí nemůže kromě terénních úprav dělat prakticky nic.

Pražský městský soud ovšem nakonec může žalobu Dětí Země zamítnout, takže se stavba dálnice přes chráněné území může "pouze" opozdit. "Už teď má stavba několikaměsíční skluz," tvrdí Patrik.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vítězství, která nic neřeší

Odpůrci dálnice sice už několikrát uspěli se svými stížnostmi, ovšem zahájení stavby jediné dálnice v republice, která protíná chráněnou krajinou oblast, stejně nezabránili.

"Soudní rozhodnutí má smysl pro pedagogy, studenty, historiky, ale nemá význam pro ochranu přírody a stavbu dálnice," okomentoval Miroslav Patrik nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které dalo za pravdu odpůrcům dálnice, že územní rozhodnutí vydaly úřady neoprávněně. S rozhodnutím Městského soudu v Praze je ovšem Patrik spokojen.

"Nemělo by se stávat to, aby správní soudy řešily nějaký spor, když už pominul jeho účel, když je stavba už rozestavěná nebo dokonce dokončená," konstatoval Patrik.

Hnutí Děti Země uspěli v minulosti také u veřejného ochránce prác Otakara Motejla, podle něhož úřady při povolování D8 několikrát zákon porušily, protože stavba nebyla dostatečně posouzena podle vlivu na životní prostředí.

U soudů ještě leží několik žalob na D8. Leží u Nejvyššího správního soudu v Brně a u Městského soudu v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy