Soud kvůli extremismu zamítl název "Dělnická strana"

ČTK ČTK
22. 5. 2014 14:22
Strana podle předáka Tomáše Vandase podá stížnost k NSS.
Tomáš Vandas.
Tomáš Vandas. | Foto: Naďa Straková

Praha - Pražský městský soud ve čtvrtek zamítl název "Dělnická strana" (DS) pro Stranu pro Evropu (SPE), která změnu jména vymáhala žalobou po ministerstvu vnitra. Soud odkazuje na to, že Nejvyšší správní soud (NSS) v roce 2010 rozpustil DS kvůli extremismu.

Také zástupcem SPE byl u soudu někdejší šéf "dělníků" Tomáš Vandas. Ten namítal, že NSS před lety jeho stranu sice rozpustil, nezakázal ale prý samotný název a její symboly. Rozhodnutí není pravomocné, strana podá stížnost k NSS.

Vandas po rozpuštění "dělníků" pokračuje v podobném projektu s názvem Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strana pro Evropu podala vnitru žádost o přejmenování v roce 2011. Vandas již dříve uvedl, že uskupení je "tradičním koaličním partnerem DSSS". Vnitro žádost zamítlo s tím, že "nelze zaregistrovat stranu, která porušuje zákony".

Vandas: Vnitro porušuje právo

Soudkyně Hana Veberová uvedla, že při zamítnutí žaloby "nešlo odhlédnout od důvodů k rozpuštění Dělnické strany, jejíž činnost byla hodnocena zcela negativně."

Strana se podle vyjádření Vandase obrátí se stížností na NSS. Vnitro prý porušilo právo. Vandas se soudkyni snažil přesvědčit například tím, že politická strana má podle něj právo na to, aby v průběhu své činnosti změnila název.

Strana nebyla podle Vandase zakázána

Dělnická strana se prý také verdiktem NSS rozpustila, nebyla ale zakázaná, stejně jako její název a symboly s ní spojené.

Právní zástupkyně vnitra odkazovala na vyjádření odboru bezpečnostní politiky vnitra, podle kterého je zřejmé, že Strana pro Evropu je pokračovatelem Dělnické strany.

Stanovy obou stran jsou podle ní zcela totožné, a neliší se dokonce ani typem písma.

DSSS je podle bezpečnostních složek představitelem krajní pravice. Její členové jsou v prohlášeních a názorech zaměření hlavně na problematiku národa a přistěhovalectví. Pořádají přednášky, setkání na veřejných místech a pochody o svátcích, jako je například 1. květen. Podle policie s nimi souvisí radikální uskupení Dělnická mládež.

 

Právě se děje

Další zprávy