Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, řekl Rittig k zatčení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 14. 2. 2014 17:27
Policie obvinila v případu i advokáta Marka Stubleyho, jde o pátého člověka.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lobbista Ivo Rittig a další tři lidé, kteří byli zadrženi během čtvrteční akce policie, nesmí vycestovat za hranice České republiky. Do vazby ale nikdo z nich po rozhodnutí pražského vrchního státního zastupitelství nepůjde.

Detektivové ve čtvrtek ráno zadrželi kromě Rittiga i právníka z advokátní kanceláře MSB Legal Davida Michala, podnikatele Jana Janků a Petera Kmetě. V pátek pak přibyl podle České televize na seznam obviněných i právník Mark Stubley.

Všechny policie stíhá za praní špinavých peněz v kauze lístků pro pražský dopravní podnik.

"Příslušný soudce rozhodl na návrh státního zástupce o omezení spočívajícím v zákazu vycestování do zahraničí u všech čtyř obviněných osob. Současně obvinění vydali své cestovní doklady," řekla vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová

Rittigův problém s Monakem

Poté, co policie provedla během čtvrtka i pátku celou řadu výslechů, kdy kromě obviněných vyslechla i další svědky, propustila zadržené z vazby. "Zoufalí lidé dělají zoufalé činy," prohlásil Rittig k houfu novinářů. Další dotazy již nekomentoval a odjel.

"Pokud by kdokoli z obviněných tento zákaz porušil, jsou bez dalšího splněny podmínky pro vzetí do vazby," uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Situace se tak pro Rittiga zkomplikovala, protože dlouhodobě žije velkou část roku v Monaku. Aby si udržel povolení k dlouhodobému pobytu, musí v zemi zůstat alespoň 18 dní.

Server Lidovky.cz napsal, že hlavním trumfem jsou podle obvinění dva prostorové odposlechy pořízené 27. a 29. března 2012.

Schůzku, na které byl i Rittig, zaznamenaly skryté mikrofony. A její účastníci na ní mimo jiné řešili, jak ovládnout valnou hromadu firmy a prodloužit smlouvy s pražským dopravním podnikem. Vyšetřovatelům pomohla podle Bradáčové rovněž právní pomoc ze zahraničí.

Lobbista u soudu neuspěl

Na údajné tunelování pražského dopravního podniku v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Protikorupční fond před časem uvedl, že u Rittiga každý měsíc končily 4 miliony korun jako provize ze zakázky plus procenta ze zisku. Od ledna 2007 do února 2008 měl tak získat provizi ve výši 73 milionů korun.

Rittig tvrzení na webu fondu soudně napadl, pražský městský soud ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond pravdivost svých tvrzení prokázal.

 

Právě se děje

Další zprávy