reklama
 
 

Živě: Podlehl jsem pití a bral kokain, deník je předloha k románu, řekl exšéf Homolky u soudu

Aktualizováno 11. 1. 2016 14:34
reklama
Pražský městský soud začal rozplétat tunelování Nemocnice Na Homolce. Řeší pětinásobně předraženou zakázku, deníky s podrobným popisem, komu a jak směřovaly úplatky, ale také například kufřík s 21 miliony korun a dalšími miliony ve zlatě a eurech. Jako první začala před soudem vypovídat hlavní osoba případu - bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Ten tvrdí, že deník, kam si zapisoval schůzky a úplatky a objevila jej policie, je fiktivní a měl sloužit jako předloha románu. A že jej psal, když měl "těžké" období. "Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem používal kokain," vysvětluje své zápisky soudu.

Živě: Podlehl jsem pití a bral kokain, deník je předloha k románu, řekl exšéf Homolky u soudu

reklama
14:33

Výpověď Vladimíra Dbalého bude pokračovat v úterý od 9:00. Dnešní online přenos končí, děkujeme za pozornost.

14:31

Po více než čtyřhodinové výpovědi, přerušené pouze dvěma čtvrthodinovými přestávkami, opustil Dbalý soudní síň. "Do doby, než ukončím řeč před soudem, nebudu odpovídat na žádné otázky," uvedl. "Jsem unaven, už mě to ani nesepíná," řekl s tím, že to, zda bude odpovídat na otázky soudu a státního žalobce, si ještě rozmyslí. Na zítra prý má připravenu ještě zhruba dvouhodinovou řeč.

14:28

Soudkyně překvapivě končí dnešní jednání. "Budete pokračovat zítra," uvedla s tím, že dnešní výslech už byl dostatečně dlouhý. "Nechtěla bych, aby mi někdo vyčítal, že jsem nedala přestávku na oběd," uvedla.

14:18

Soudkyně Silvie Slepičková má k ruce dvojnásobek obvyklých přísedících. Ke dvěma běžným přibyli dva náhradníci. Kdyby některý z nich onemocněl, tak může jeho místo nastoupit jiný, a nemusí se tak kvůli jeho nepřítomnosti rušit nařízená jednání. Soudkyně zjevně předpokládá, že kauza bude zdlouhavá, a jistí se. Pokud by totiž vypadl přísedící a musel se jmenovat jiný, celé dokazování by muselo proběhnout znovu.

Vladimír Dbalý u soudu Foto: Ludvík Hradilek
14:11
 

Opět se vrací k svému deníku. A poukazuje na to, že na policii vypovídala i redaktorka, se kterou v roce 2012 o vydání deníku prý mluvil. "Státní zástupce její výpověď nevzal vážně," povzdechl si.  

13:45
Vladimír Dbalý

Dbalý po krátké pauze pokračuje. Jeho advokátka avizuje, že má připravenou řeč ještě na dvě až tři hodiny. Poté ještě přijdou na řadu otázky jak soudu, tak žalobce a advokátů.

13:32
 

Obhájkyně Dbalého žádá o pauzu. Soudkyně svolí na deset minut.

13:30

Dbalý ve své řeči zrychlil, dostává se ke konci druhého bodu, ze kterého je obžalován. Poukazuje na to, že nejsou žádné důkazy o předání úplatku.

13:13
 

Žalobce Dbalého a spol. obvinil z toho, že zadali zakázku na koupi nože napřímo firmě Transkontakt-Medical s odůvodněním, že má jediná výhradní práva k uvedenému noži. Ty však získala až v den jeho koupě. Firma nůž nemocnici prodala za 140 milionů korun, ač jej koupila za pouhých 91 milionů.  Dbalý za to prý dostal šestimilionový úplatek. Ten však předražení označuje za nesmysl. "Katalogová cena byla v té době 147 milionů korun," poukazuje.

13:00
Vladimír Dbalý

Dbalý přechází k druhému bodu obžaloby, nákupu Leksellova gama nože. I ten byl podle obžaloby zmanipulovaný a předražený. A popisuje důkladně všechny kroky schvalování, kterými podle něj tento nákup musel projít. Poukazuje také na to, že záměr nákupu gama nože prošel i vládou. A proto je prý nesmysl, že by jej ovlivnil. "Taková představa může vzniknout jen v hlavě osoby, která nezná fungování státní správy,“ řekl.

12:24
 

Dbalý větu po větě rozebírá obžalobu. Za půl hodiny zvládl půl stránky, pokud půjde stejným tempem dál, bude mluvit ještě 20 hodin. Zdlouhavě rozebírá například slovo zasvětil z odstavce, ve kterém žalobce popisuje, jak Dbalý získal pro svůj plán dalšího z obžalovaných, který založil společnost Disol. A do svého plánu jej prý zasvětil.

Vladimír Dbalý u soudu Vladimír Dbalý | Foto: Ludvík Hradilek
12:10
Vladimír Dbalý

Žaloba na základě deníku popisuje, že se Dbalý s dalšími obžalovanými kvůli zmanipulování zakázky na digitalizaci začali scházet již v létě 2008. "Scházeli jsme se, to nepopírám, ale byla to přátelská setkání. To je dezinterpretace zápisků, nalezených v mém počítači," uvedl.

12:02

Dbalý se vrací více ke svému deníku. A že ho psal, když měl "těžké" období. "Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem používal kokain," vysvětluje své zápisky. Opakuje, že deník je fiktivní a předloha zamýšleného románu.

11:53
Vladimír Dbalý

Po pauze pokračuje Vladimír Dbalý ve své výpovědi. Začíná rozebírat detailněji body obžaloby.

11:32
Vladimír Dbalý

Dbalý oznamuje, že končí první část své řeči, a jeden z advokátů prosí o pětiminutovou pauzu. "Vždyť to trvá pouze dvě hodiny," podivuje se soudkyně Slepičková s tím, že chtěla nechat dokončit řeč prvního obžalovaného a až pak dát pauzu. "Ta jeho řeč bude ještě hodně dlouhá," upozorňuje Dbalého obhájkyně Katarina Kožiaková a soudkyně vyhlašuje patnáctiminutovou přestávku.

11:22

V lavicích advokátů je i několik dalších zajímavých jmen. Například Vít Široký, který hájil třeba odsouzeného Romana Janouška. Široký zastupuje bývalého vysokého úředníka ministerstva Pavla Kocourka.

11:20

Proti státnímu zástupci Matulovi stojí i jeho někdejší kolega. Michala Toběrného, který byl náměstkem Dbalého, totiž hájí bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula.

11:15
Vladimír Dbalý

Dbalý mluví přesně hodinu. Zatímco žalobce Matula pozorně poslouchá a chvílemi si dělá poznámky a stejně tak soudkyně Slepičková, pozornost obhájců je vlažnější. 

11:08

Dbalý školí státního zástupce z matematiky. A poukazuje, že nesedí jeho tvrzení, že si devadesát procent svého majetku pořídil trestnou činností. "Z padesáti uváděných milionů by to mělo být pět milionů. Během svého působení ve funkci ředitele jsem si za čtyři roky vydělal sedm milionů korun," uvedl.

11:02

Dbalý se opřel do žalobce. "Státnímu zástupci nemohu upřít rétorický talent," uvedl a začal vyjmenovávat jeho předchůdce, jako byl komunistický prokurátor Karel Vaš. Soudkyně Slepičková jej rázně utnula. "Tímto způsobem nebudete mluvit ke státnímu zástupci," řekla. "Já nehodnotím," reagoval Dbalý.

autoři: Marek Pokorný, Lukáš Prchal | 11. 1. 2016 9:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama