Soud přiznal Kodešovi 236 tisíc za průtahy při rozvodu

ČTK ČTK
17. 10. 2014 16:51
Původně tenisová legenda žádala po státu 8,4 milionů, majetkové vypořádání se táhlo 20 let.
Tenista Jan Kodeš.
Tenista Jan Kodeš. | Foto: Eduard Erben

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně přiznal bývalému tenistovi Janu Kodešovi 236 tisíc korun kvůli nepřiměřeně dlouhému soudnímu vypořádání majetku po rozvodu.

Kodeš přitom v žalobě požaduje celkem 8,4 milionu. Poukazuje na to, že původní řízení se vleklo téměř 20 let a že jeho nemovitý majetek za tu dobu prudce změnil hodnotu, což se nakonec projevilo i ve výši podílu, který musel vyplatit exmanželce.

Řízení začalo v roce 1998

Řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů Kodešových začalo v prosinci 1988 a skočilo až v červenci 2008 verdiktem Nejvyššího soudu. Vítěz Wimbledonu se kvůli těmto průtahům od té doby domáhá na státu náhrady škody a nemajetkové újmy. Ministerstvo spravedlnosti mu vyplatilo 76 tisíc korun, dalších 182 tisíc sportovec vysoudil.

Letos v květnu se ho však zastal Ústavní soud s tím, že při vyčíslení náhrady nemajetkové újmy je v obdobných případech nutné přihlížet nejen ke kritériím, která vyjmenovává zákon, ale i k dalším relevantním okolnostem. V tomto případě je takovou okolností mimořádná doba - konkrétně 90. léta minulého století, kdy trh s nemovitostmi procházel po pádu totality bouřlivými změnami.

Soud: Škoda žalobci nevznikla

Obvodní soud se tak záležitostí musel zabývat znovu. Soudce Pavel Riedlbauch zcela zamítl tu část Kodešovy žaloby, která se týkala majetkové škody a která požadovala 7,4 milionu korun. "Škoda ve smyslu majetkové škody žalobci nevznikla. Sice došlo k růstu ceny vypořádacího podílu, ten byl ale kompenzován růstem ceny nemovitostí," konstatoval.

Z peněz požadovaných za nemajetkovou újmu soudce Kodešovi přiznal 236 tisíc korun. Uvedl, že na základě názoru Ústavního soudu přihlédl k okolnosti mimořádné doby, na druhou stranu ale vzal v úvahu i to, že věc byla skutkově složitá, což se na délce řízení podepsalo.

Kodeš se vynesení rozsudku nezúčastnil ze zdravotních důvodů, je po transplantaci srdce. Jeho obhájkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda proti verdiktu podá odvolání. Pokud ano, bude se tenistovým nárokem na miliony zabývat ještě pražský městský soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy