Soud vyzval k většímu respektování práv duševně postižených

ČTK ČTK
1. 4. 2015 11:49
Nemocný člověk má podle Ústavního soudu dostat prostor k vyjádření. Rozhodnutí změní praxi některých českých soudů, verdikty musejí důkladně odůvodnit.
Ústavní soud.
Ústavní soud. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud (ÚS) vyzval k důslednějšímu respektování lidských práv duševně postižených. Pokud soudy rozhodují o nedobrovolném umístění do léčebny, musejí verdikt důkladně odůvodnit.

Nemocný člověk by také měl dostat prostor k vyjádření, soudce jej může navštívit přímo ve zdravotnickém zařízení. V konkrétní kauze ústavní soudci zrušili rozhodnutí o roční detenci ženy s diagnózou paranoidní schizofrenie. Žena se už v mezičase z léčebny dostala, dnešní nález tak má spíše obecnější přesah.

"Osoby s duševním postižením byly v minulosti vystavovány hrubým porušením jejich lidských práv, avšak jejich marginalizace a přezírání jejich lidských práv jsou již v současné době neakceptovatelné," řekla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Sama nemocnou ženu před vydáním nálezu navštívila a vyslechla.

Ženin advokát dnešní nález přivítal. Bližší informace ale s ohledem na citlivost problematiky neposkytl.

Soud verdikt nedoručil. Advokátka nekomunikovala

V projednávané kauze rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 8. Ženu v srpnu 2013 převezla rychlá záchranná služba do Psychiatrické nemocnice Bohnice. Obvodní soud jí posléze ustanovil advokátku, nechal vypracovat znalecký posudek a rozhodl o jejím dalším pobytu v léčebně po dobu jednoho roku.

Verdikt ale neodůvodnil, navíc jej ženě ani nedoručil. Soudkyně pacientku vůbec neviděla, nedala jí možnost se vyjádřit. Nemocná také neměla účinné právní zastoupení, advokátka byla pasivní a nekomunikovala s pacientkou ani s její rodinou.

Ústavní soud v postupu obvodního soudu spatřoval porušení práva na osobní svobodu a spravedlivý proces.

"Pokud stát v jakémkoliv typu řízení rozhoduje o osobní svobodě jednotlivce, musí tak dělat velmi pečlivě. Musí své rozhodnutí pečlivě odůvodnit, pokud vezme někomu svobodu na jeden rok, byť je to v jeho zájmu," uvedla Šimáčková.

Nález je podle ní podnětem ke změně praxe některých českých soudů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy