Soud vyslechl téměř všechny svědky v kauze Kramný, zbývá i údajný milenec mrtvé manželky

ČTK ČTK
14. 9. 2015 15:29
Soud už vyslechl téměř všechny svědky v kauze Petra Kramného, který podle obžaloby loni o dovolené v Egyptě zavraždil svou manželku a dceru. Zbývají dva - žena, která bydlela s rodinou ve stejném hotelu, a údajný milenec zavražděné manželky. Ten už se dvakrát z jednání omluvil. U soudu v pondělí vypovídala například psycholožka, popřela, že by Kramný chtěl ve vězení spáchat sebevraždu. Státní zástupce ani obhájkyně další svědky pravděpodobně navrhovat nebudou. Možná ale ještě přijde řada na některé znalce. Kdy bude vynesen rozsudek, jasné zatím není.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Ostrava - V kauze Petra Kramného, který podle obžaloby předloni o dovolené v Egyptě zavraždil svou manželku a dceru, se chýlí ke konci výslechy svědků.

Zbývají poslední dva - ženy, která bydlela s rodinou ve stejném hotelu, a údajného milence zavražděné manželky.

Státní zástupce ani obhájkyně další svědky pravděpodobně navrhovat nebudou. Možná ale ještě přijde řada na některé znalce. Kdy bude vynesen rozsudek, jasné zatím není.

Psycholožka: sebevraždu spáchat nechtěl

V pondělí u soudu vypovídali dva svědci. Jako první před senát předstoupila psycholožka z ostravské vazební věznice Lenka Hrbáčková, která je s Kramným v pravidelném kontaktu.

"Je více hlídaný, protože to je mediálně známá osobnost, navíc je ve vazbě za zvlášť nebezpečný zločin," uvedla. Hovořilo se i o spekulacích, že se údajně pokusil ve vazbě spáchat sebevraždu, což ale psycholožka popřela.

"Destruktivní myšlenky neměl, maximálně byl jen rozladěný, podle toho, jak se vyvíjelo vyšetřování," doplnila.

Jiný člověk než ten, který přijel

Soudkyně vyslechla i dalšího zaměstnance cestovní kanceláře, se kterou Kramný s rodinou cestoval. Animátor byl po smrti Češek s Kramným často v kontaktu.

"Spíše jsem mluvil já. Chtěl jsem, aby přišel na jiné myšlenky," uvedl mladý muž. Podle něj Kramný sám nechápal, co se stalo. "Byl to jiný člověk než ten, který přijel," tvrdil.

Před soudem by měli ještě vypovídat dva svědci. Klientka ze stejného hotelu, v němž trávili dovolenou Kramní, je předvolaná na příští týden.

Do té doby by měl být vyslechnut i údajný milenec zavražděné, který už ale dvakrát k soudu nedorazil.

Naposledy měl vypovídat minulý týden, ovšem omluvil se kvůli pracovní neschopnosti. Kromě těchto dvou výpovědí pak soudkyně ještě musí přečíst několik svazků spisu.

Další svědky soudce nechce

Jak se bude proces vyvíjet dál, bude záležet především na návrzích obhájkyně a státního zástupce.

"Žádné další svědky předvolávat nechci," řekl žalobce Vít Legerský. Podle něj je ale pravděpodobné, že obhajoba bude chtít předvolávat další znalce, jejichž znalecké posudky si nechala vypracovat.

Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného.
18:54
Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného. | Video: Martin Veselovský

"Svědky jako takové předvolávat nechceme. Jsou ale osoby, které nemají statut svědka," doplnila advokátka Kramného Jana Rejžková. Jaké konkrétní znalce chce předvolat, ale říci nechtěla.

Hlavní líčení bude pokračovat i v dalších dnech čtením listinných důkazů.

Spekulace o otravě

Kramného žena s dcerou zemřely koncem předloňského července v hotelu v Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou.

Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je zřejmě zabil elektrický proud.

Moravskoslezští policisté Kramného obvinili z vraždy loni v únoru. Hrozí mu výjimečný trest.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy