Učitelku neprávem vyhodili za zneužívání prvňáků. Jen dohlížela na hygienu, určil soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2017 11:39
Výpověď, kterou dostala učitelka Vanda Fabiánová za to, že kontrolovala hygienu prvňáčků, označil soud za neplatnou. Podle soudu se zneužívání, ke kterému mělo údajně docházet na škole v přírodě, kde učitelka dohlížela i na intimní hygienu dětí, neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila. Fabiánová po rozsudku uvedla, že počítá s tím, že se na místo vrátí, přestože to bude náročné.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Olomouc - Olomoucký okresní soud vyhověl žalobě učitelky Vandy Fabiánové, kterou podala na Základní školu v Tršicích na Olomoucku, soudkyně označila její výpověď ze školy za neplatnou. Pracovní poměr s ní vedení školy ukončilo loni po pobytu na škole v přírodě. Důvodem výpovědi bylo mimo jiné to, že údajně zneužívala prvňáčky, když dohlížela na hygienu jejich intimních partií. Podle soudu se zneužívání neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila.

Fabiánová po rozsudku uvedla, že počítá s tím, že se na místo vrátí, byť to bude náročné. Ředitel školy Jaromír Vachutka řekl, že verdikt soudu je pro něj zklamáním. Důvody výpovědi byly podle něj natolik závažné, že k tomu měla soudkyně přihlédnout. Zváží případné odvolání.

Podle soudkyně Jaroslavy Jechové není žádným právním předpisem upraveno, jakým konkrétním způsobem má být kontrolována osobní hygiena dětí na škole v přírodě. Záleželo tak na samotné žalobkyni, tedy učitelce Fabiánové, jak se k tomu postaví. "Nebylo prokázáno, že by se její kontrola zaměřovala pouze na mytí genitálií a že by byli chlapci vystaveni jejímu nepatřičnému chování a zneužívání. Žalobkyně svým důsledným dohlížením na provádění osobní hygieny chlapců první třídy, kteří ji s ohledem na svůj věk nebyli schopni nebo ochotni provádět, neporušila žádné předpisy," uvedla soudkyně.

Výpověď podle soudu nemohla Fabiánová dostat ani za údajné pochybení v roli zdravotnice, kdy podle vedení školy neposkytovala včas a řádně dětem při pobytu léky. "Nelze ukončit pracovní poměr učitelky s tím, že porušila povinnosti zdravotníka," doplnila Jechová.

Ředitel školy Jaromír Vachutka byl rozsudkem zklamán. "Při tolika porušeních je to pro mne zklamání a zvážíme se odvolat. Ty body (výpovědi) byly natolik závažné, že k nim měla soudkyně rozhodně přihlédnout," řekl novinářům Vachutka. Na jeho kroky čeká také starostka obce Tršice, která je zřizovatelem školy. "Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Svoláme schůzku a budeme o tom se zastupiteli jednat, musíme počkat, co se stane dál," řekla starostka Leona Stejskalová.

Fabiánová počítá s tím, že se na své místo vrátí. "Jsem ráda, že to dopadlo v můj prospěch, počítám s tím, že se protistrana odvolá a že to bude ještě na dlouho. Počítám s tím, že se tam vrátím, ale bude to těžká záležitost," řekla novinářům. Uvedla rovněž, že zvažuje i případnou žalobu na ředitele školy kvůli poškození svého jména. "Zatím totiž všechny náklady na tento proces hradí obec," doplnila pedagožka.

Vyhlášení rozsudku provázely velké emoce, síň zaplnili rodiče samotných dětí, kteří se postavili za propuštěnou učitelku. Fabiánová po výpovědi v Tršicích přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy. "Jinak to ani dopadnout nemohlo, zdravý rozum zvítězil. Je to smutné, že to muselo dojít až k soudu," řekla matka jednoho z dětí.

Kauza z loňského roku, která se táhne už několik měsíců, se podepisuje také na atmosféře ve škole i v samotné obci. V Tršicích visí dosud plakáty upozorňující na kauzu, velkému tlaku byly však vystaveny také bývalé kolegyně Fabiánové, které na její chování na škole v přírodě ředitele upozornily. Domů jim prý chodily anonymy, jedna z pedagožek nakonec ze školy kvůli těmto tlakům odešla. Ředitel školy Vachutka byl do funkce jmenován a obec ho přes protesty rodičů nemohla odvolat, neměla k tomu zákonné důvody. Funkce mu končí 31. prosince 2017, řekla starostka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy