Soud: Vydavatelé Hitlerových projevů nespáchali trestný čin

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2015 10:38
Obžaloba v knize spatřovala schvalování genocidy. Soud to však vyvrátil. Autoři a vydavatelé knihy tvrdí, že chtěli čtenářům předložit historické dokumenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Krajský soud v Brně zamítl odvolání v kauze vydání Hitlerových projevů. Podle soudce vydavatelé trestný čin nespáchali. Informaci přinesla Česká televize.

Soud tak svým rozhodnutím potvrdil platnost verdiktu Městského soudu v Brně z loňského září, který dospěl ke stejnému závěru. Rozsudek je pravomocný, vydavatelé tak nebudou nijak postiženi.

Obžaloba v publikaci s osmnácti projevy nacistického diktátora spatřovala schvalování genocidy. Majitelům vydavatelství Guidemedia Pavlu Kamasovi a Lukáši Novákovi i tvůrci publikace Stanislavu Beerovi hrozilo až deset let vězení.

Tvrdili však, že genocidu neschvalují a vydáním projevů jen čtenářům předložili historické dokumenty. Je prý jen na veřejnosti, jaké závěry si z nich sama učiní. Kamas odcházel ze soudní síně usměvavý a spokojený. "Ukázalo se, že svoboda slova u nás ještě stále existuje. Tento závěr procesu jsem očekával od jeho počátku," uvedl jeden z majitelů vydavatelství.

Podle něj jsou verdikty v této kauze vzkazem veřejnosti, že si mohou "vydávat a číst, co chtějí". Obžaloba nyní může v kauze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zatím není jasné, zda tak učiní.

Souhlas s projevy nelze dovodit

Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 10 tisíc kusů. V létě 2014 byl titul vyprodán a Guidemedia vydala dotisk. V jakém množství, Kamas nesdělil. "Pokud se bude kniha prodávat, budeme ji tisknout a vydávat dál," uvedl.

Předseda trestního senátu brněnského městského soudu Martin Hrabal loni v září uvedl, že soud se podrobně seznámil s publikací a hledal odpověď na otázku, zda komentáře publicisty Beera k Hitlerovým projevům vyznívají jako souhlas s nimi. "Po obsahové stránce lze něco takového těžko dovodit," uvedl soudce. Připomněl, že v předmluvě knihy její tvůrci uvedli, že myšlenky Hitlera nechtějí hodnotit a předkládají je v autentické podobě.

Obžaloba knize vytýkala, že diktátora velebí, propaguje myšlenky nacionálního socialismu, konkrétně úvahy a názory o údajném utlačování německého obyvatelstva v Československu, a obsahuje kritiku takzvaného mezinárodního židovstva.

Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knih Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy