Soud vydal tři cizince podezřelé z terorismu. Přijal záruky, že je v USA nebudou mučit

Petr Koděra Petr Koděra
22. 9. 2015 13:27
Soud vydal Libanonce s ukrajinským pasem Alího Fajáda a další dva cizince do USA. Verdikt není pravomocný, advokáti podali stížnost a kauzu bude řešit vrchní soud. Trojice mužů je podezřelá z prodeje zbraní teroristům a obchodu s kokainem. Netušili, že o byznysu vyjednávali s americkými protidrogovými tajnými agenty. Zájem o Fajádovu kauzu zesílil červencový únos pěti Čechů v Libanonu. Muži, po kterých dosud marně pátrají policie i tajné služby, zmizeli z taxíku, který řídil údajný bratr Alího Fajáda. Pojítkem s aktuálním soudním příběhem je i to, že jedním z pohřešovaných je Fajádův český advokát.
Alí Fajád (na snímku vlevo)
Alí Fajád (na snímku vlevo) | Foto: ČTK

Praha - Citlivou kauzu Libanonce s ukrajinským pasem Alího Fajáda a dalších dvou cizinců, kteří jsou podezřelí z obchodu s kokainem a se zbraněmi pro teroristy, nemá řešit česká justice. Pražský městský soud v úterý odsouhlasil vydání všech tří mužů z tuzemské vazby do USA, kde jim hrozí doživotní tresty.

"Vydání je přípustné," řekl soudce Luboš Vrba. Soud podle něj přijal záruky amerických úřadů včetně tamního ministerstva spravedlnosti, že je nebudou v USA mučit a bude zajištěné spravedlivé vyšetřování.

Rozhodnutí je nepravomocné, advokáti s ním nesouhlasí a podali stížnost k vrchnímu soudu. Tvrdí, že se jejich klienti stali oběťmi provokace agentů amerického protidrogového úřadu, kteří předstírali, že jsou členové kolumbijské teroristické organizace.

"Můj klient nadále trvá na tom, že byl vyprovokován," řekl Fajádův obhájce Vladimír Řičica.

Tajní agenti předstírali zájem o zbraně a drogy a s obviněnými muži se přes rok scházeli po celém světě - například v africké Ghaně, v Polsku a loni na jaře i v Praze, kde byli podezřelí zatčeni.

Advokát Řičica připomněl, že Alí Fajád se zbraněmi skutečně obchodoval. Ovšem legálně. "Bylo to na Ukrajině," řekl Řičica.

USA: Naši tajní agenti neprovokovali

Americké úřady v dopise zaslaném českému soudu popřely, že by tajní agenti Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) jakkoliv provokovali.

Všichni tři obvinění - kromě Fajáda ještě občané Pobřeží slonoviny Faouzi Jaber a Chálid El Marabí - prý porušovali zákon už dříve, než se s agenty dostali do styku, a na schůzkách s agenty prý navíc sami vyvíjeli aktivitu - z vlastní vůle navrhovali způsoby páchání trestných činů, nabízeli zbraně za ceny, které určili, či domlouvali další setkání.

"DEA v žádném případě nelákal obžalované ke spáchání trestného činu, který předtím neměli v úmyslu spáchat," stojí v dokumentu pro český soud.

Jaber se údajně navíc netajil kontakty na zřejmě nejznámějšího obchodníka se zbraněmi - Rusa Viktora Buta, který dostal v roce 2012 pětadvacet let za to, že se tajným americkým agentům pokusil prodat zbraně v domnění, že jde o kolumbijské teroristy.

Pražský městský soud trojici vydal do USA už podruhé. První verdikt ale zrušil vrchní soud kvůli pochybnostem o důkladném prověření případu. Podřízený soud podle se něj nedostatečně zabýval možnou policejní provokací, která je v Česku zakázaná. A nevyřešil ani záruky, že Američané nebudou trojici obviněných mužů ve vazbě mučit.

Tentokrát už se však podle soudce Luboše Vrby podařilo připomínky vrchního soudu rozptýlit.

"Ve světle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva či českého Ústavního soudu se dovozuje, že se jednalo o případnou provokaci na bázi sting operation - 'popíchnutí', která ještě nemá atributy policejní provokace, a nezbavuje tak dané osoby trestní odpovědnosti za uvedené jednání," řekl soudce Vrba. "Poskytnuté záruky zavazují vládu Spojených států amerických, alespoň v to doufáme, k jejich dodržování," dodal.

Červencový únos pěti Čechů

Zájem o Fajádovu kauzu zesílil červencový únos pěti Čechů v Libanonu. Muži, po kterých dosud marně pátrají policie i tajné služby, zmizeli z taxíku, který řídil údajný bratr Alího Fajáda. Pojítkem s aktuálním soudním příběhem je i to, že jedním z pohřešovaných je Fajádův český advokát. Kromě něj se ztratili ještě dva novináři Jindřichohradecké televize, tlumočník a armádní zpravodajec.

Libanonská agentura NNA přinesla zprávu o tom, že ozbrojenci chtěli únosem vytvořit tlak na české úřady, aby Fajáda a spol. nevydávali do USA a vyměnili ho za pět Čechů. České ministerstvo zahraničí se k tomu nechtělo vyjádřit a Fajádova rodina jakoukoliv souvislost obou případů odmítla.

Česko má přitom na poli justiční diplomacie Spojeným státům právě teď co oplácet. Koncem srpna nám USA vydaly svého občana Kevina Dahlgrena podezřelého ze čtyřnásobné vraždy spáchané předloni v Brně.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy