Policie musí znovu řešit Konvičkovo "mletí muslimů", soud jí případ vrátil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2016 14:59
Okresní soud v Českých Budějovicích vrátil policii případ předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. Soudkyně Petra Kubová Aktuálně.cz potvrdila, že kauzu vrátila policii k došetření. Státní zástupce ho letos v dubnu obžaloval z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvičkovi by za to hrozily až tři roky ve vězení. Informaci ČT zjistila z justiční databáze a Aktuálně.cz ji potvrdila sama soudkyně. Spolek Blok proti islámu veřejně vystupuje proti islamizaci Evropy a kritizuje příjímání uprchlíků.
Martin Konvička
Martin Konvička | Foto: DVTV

České Budějovice - Okresní soud v Českých Budějovicích vrátil policii k došetření případ předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. Státní zástupce ho na začátku dubna obžaloval z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvičkovi by za to hrozily až tři roky ve vězení.

Soudkyně Petra Kubová Aktuálně.cz potvrdila, že kauzu vrátila policii k došetření. Své rozhodnutí odeslala ve středu, a jelikož ho ještě vyšetřovatelé nedostali, nechtěla důvody svého rozhodnutí blíže komentovat.

"Až budu mít usnesení o vrácení věci v ruce, tak pak se budu relevantně vyjadřovat," řekl budějovický státní zástupce Josef Richtr.

Obžaloba se týká několika konkrétních výroků, které Konvička prezentoval na internetu. V jednom z nich stojí: "Pokud vstoupíme do politiky, vyhrajeme volby, vás, muslimové, nameleme do masokostní moučky." V dalším případě Konvička napsal: "Koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami."

"Mám za to, že svým jednáním veřejně podněcoval k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině a náboženství. V tomto případě konkrétně tedy vůči náboženství islámskému, respektive k těm, kteří toto náboženství vyznávají," řekl v minulosti Richtr.

Spolek Blok proti islámu veřejně vystupuje proti islamizaci Evropy a kritizuje příjímání uprchlíků.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy