Policie musí znovu řešit Konvičkovo "mletí muslimů", soud jí případ vrátil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2016 14:59
Okresní soud v Českých Budějovicích vrátil policii případ předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. Soudkyně Petra Kubová Aktuálně.cz potvrdila, že kauzu vrátila policii k došetření. Státní zástupce ho letos v dubnu obžaloval z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvičkovi by za to hrozily až tři roky ve vězení. Informaci ČT zjistila z justiční databáze a Aktuálně.cz ji potvrdila sama soudkyně. Spolek Blok proti islámu veřejně vystupuje proti islamizaci Evropy a kritizuje příjímání uprchlíků.
Martin Konvička
Martin Konvička | Foto: DVTV

České Budějovice - Okresní soud v Českých Budějovicích vrátil policii k došetření případ předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. Státní zástupce ho na začátku dubna obžaloval z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvičkovi by za to hrozily až tři roky ve vězení.

Soudkyně Petra Kubová Aktuálně.cz potvrdila, že kauzu vrátila policii k došetření. Své rozhodnutí odeslala ve středu, a jelikož ho ještě vyšetřovatelé nedostali, nechtěla důvody svého rozhodnutí blíže komentovat.

"Až budu mít usnesení o vrácení věci v ruce, tak pak se budu relevantně vyjadřovat," řekl budějovický státní zástupce Josef Richtr.

Obžaloba se týká několika konkrétních výroků, které Konvička prezentoval na internetu. V jednom z nich stojí: "Pokud vstoupíme do politiky, vyhrajeme volby, vás, muslimové, nameleme do masokostní moučky." V dalším případě Konvička napsal: "Koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami."

"Mám za to, že svým jednáním veřejně podněcoval k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině a náboženství. V tomto případě konkrétně tedy vůči náboženství islámskému, respektive k těm, kteří toto náboženství vyznávají," řekl v minulosti Richtr.

Spolek Blok proti islámu veřejně vystupuje proti islamizaci Evropy a kritizuje příjímání uprchlíků.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy