Ve vězeňské nemocnici napadl Ratha nůžkami. Soud mu potvrdil souhrnný trest 6,5 roku

ČTK ČTK
24. 1. 2023 16:03
Za napadení bývalého politika Davida Ratha ve vězeňské nemocnici potvrdil Vrchní soud v Olomouci muži z Vietnamu souhrnný trest 6,5 roku. Hoang Anh Vu napadl Ratha, který v době výkonu trestu pracoval ve vězeňské nemocnici na částečný úvazek, předloni v květnu při rutinní lékařské prohlídce. Rath útok vykryl, nebyl zraněn. Obžalovaný vinu popřel, proti rozsudku se odvolal.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

Muž byl již odsouzen za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látky a za maření úředního rozhodnutí, za což dostal trest tři roky a čtyři měsíce. Kvůli útoku na Ratha byl odsouzen za pokus těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví, původní trest mu tak soud zvýšil na 6,5 roku.

Podle předsedy senátu Jiřího Zouhara se odvolací soud s rozsudkem krajského soudu ztotožnil. Argumenty obžalovaného, že jednal v obraně, podle něj nemají žádnou oporu. Nelze také mluvit o nepřiměřeném trestu.

Před Vrchním soudem v Olomouci stanul Hoang Anh Vu, který v roce 2021 ve vězeňské nemocnici zaútočil nůžkami na Davida Ratha.
Před Vrchním soudem v Olomouci stanul Hoang Anh Vu, který v roce 2021 ve vězeňské nemocnici zaútočil nůžkami na Davida Ratha. | Foto: ČTK

"V tuto chvíli je odsuzován pro čtyři úmyslné trestné činy. Původně mu byl uložen trest 40 měsíců, nyní mu hrozí sazba od pěti do 12 let vězení. Trest, který mu byl uložen, byl uložen na spodní hranici trestní sazby," uvedl předseda senátu.

Vu napadení popřel. Háji se tím, že po svém zadržení se necítil dobře a byl odveden na ošetřovnu. Celou situací byl podle svých slov rozrušen a Rath mu připomněl muže, který jej v minulosti na Slovensku napadl a pobodal. Osmnácticentimetrové nůžky si údajně vzal na obranu a držel je před sebou. Následně ho zalehnul příslušník vězeňské služby.

"Beru to jako velké neštěstí a nepochopení, byl to emoční výboj, zkrat člověka, který byl poprvé omezen na svobodě," uvedl jeho obhájce. Poukázal na to, že napadený tento útok bravurně odrazil a chytil jej za zápěstí. "Měl jsem strach a neovládal jsem se. Vzal jsem nůžky k sobě jen jako na obranu. Lituji toho, co se stalo," uvedl muž.

Někdejší středočeský hejtman si ve vězení tehdy odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Loni v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. V červnu mu ale odvolací pražský vrchní soud prodloužil dříve uložený sedmiletý trest o rok, když ho uznal vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Do vězení Rath nastoupil znovu letos 9. ledna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy