Za mříže až za rok. Soud odložil lobbistovi Janouškovi nástup do vězení kvůli zdraví

ČTK Jan Horák ČTK, Jan Horák
Aktualizováno 28. 4. 2020 10:33
Krajský soud v Brně o rok prodloužil lobbistovi Romanu Janouškovi přerušení trestu ze zdravotních důvodů, v úterý to uvedla Česká televize. Janoušek si má odpykávat 4,5 roku za to, že v opilosti srazil svým vozem ženu. Na svobodě je od jara 2016, soudy mu trest přerušovaly opakovaně. Nynější pobyt na svobodě mu měl vypršet 30. dubna, lobbista podle informací Aktuálně.cz žádal o další dva roky.
Foto: Aktuálně.cz

"Odsouzený požádal u Krajského soudu v Brně o další prodloužení přerušení výkonu trestu odnětí svobody v březnu tohoto roku," řekla už dříve Aktuálně.cz mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová. Instance o jeho žádosti rozhodla v neveřejném jednání 15. dubna.

Lobbista se odvolával na přetrvávající zdravotní potíže spojené se starým úrazem a operací hlavy - údajně trpí chronickým subdurálním hematomem. Deník Aktuálně.cz už minulý týden informoval, že lobbista vznesl prosbu o pobyt na svobodě do konce dubna 2022. Soud mu tedy vyhověl jen částečně.

Oficiálně přitom instance o výsledku svého rozhodnutí informovat stále nemůže. Nemá k dispozici potvrzení doručení svého verdiktu. "Stále nemáme vykázané doručení, nemáme doručenku od odsouzeného," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Belkovová.

Soud v květnu projedná Janouškovu žádost o nový proces

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení, zatím v něm byl zhruba rok a čtvrt. Trest mu byl opakovaně přerušen ze zdravotních důvodů, naposledy na dva roky v polovině května 2018. Janoušek si už dříve opakovaně stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy.

Lobbista v roce 2012 v opilosti úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté byl dočasně propuštěn na svobodu.

Janoušek u pražského městského soudu už dříve podal i žádost o nové projednání případu. Soud ji zamítl, odvolací Vrchní soud v Praze v lednu 2017 toto rozhodnutí potvrdil. Ústavní soud ale loni v říjnu oba verdikty zrušil, Městský soud v Praze musí lobbistovu žádost projednat znovu. Zabývat se jí bude 20. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy