Chtěl jsem ho vystrašit, vyprovokoval mě, hájí se mladík, který mačetou zabil učitele

ČTK ČTK
5. 12. 2022 12:03
Jaroslav Řehák, který letos v březnu podle obžaloby mačetou zabil učitele středního odborného učiliště v pražské Michli, v pondělí před soudem řekl, že ho pedagog k činu vyprovokoval. Nesouhlasí s tím, že by vraždu plánoval. Řehákovi hrozí až dvacetileté vězení. Soud má v plánu ještě přečíst listinné důkazy, hlavní líčení pak bude pokračovat 19. prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Jak jsem říkal všem, nechtěl jsem to udělat, ale on mě k tomu vyprovokoval," řekl u pražského městského soudu Řehák. Učitele chtěl prý jen vystrašit a zeptat se ho, proč se k němu choval špatně. Když ale vešel do jeho kabinetu s mačetou, učitel se na něj údajně "vrhnul" a chtěl mu zbraň vzít, načež na něj Řehák zaútočil.

Mladík soudu řekl, že u posledního zkoušení ho učitel ponížil, říkal mu prý, že nedokončí školu a neudělá maturitu. "Kdyby to udělal v soukromí, ale před celou třídou to řekl," rozkřičel se v jednací síni Řehák. Pak se rozplakal. Soudce poté přečetl jeho výpovědi z přípravného řízení. V těch Řehák mimo jiné uvedl, že ho učitel šikanoval a že s ním mělo potíže více žáků.

Mladík čtyřiasedmdesátiletého učitele podle obžaloby zabil 31. března dopoledne, muž ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. "V důsledku toho a kvůli jejich dlouhodobě špatnému vztahu, který u něj vygradoval pocitem křivdy a frustrace z uvedeného hodnocení, jež vnímal jako nespravedlivé, obviněný již téhož dne začal přemýšlet nad tím, že učitele usmrtí," popsala v obžalobě státní zástupkyně Jana Murínová.

Řehák chtěl původně podle spisu učitele upálit, obžaloba tvrdí, že téhož dne si v internetovém obchodě objednal zapalovač a benzin. Když mu ale jeho matka 31. března ráno řekla, že pokud se nenajde jiné řešení, bude muset kvůli studijním neúspěchům změnit školu, rozhodl se mladík podle žalobkyně situaci vyřešit hned.

Učiteli zasadil několik ran do hlavy, krku a zad

Obžalovaný proto podle vyšetřovatelů předstíral, že jde na procházku, vzal si s sebou 60 centimetrů dlouhou mačetu, nůž a rukavice. Podle obžaloby přišel do školy v Ohradní ulici, kde se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho Řehák napadl, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoct.

Mladík podle spisu zbraň v kabinetu nechal. V přízemí vyskočil z okna školy, hlavní vchod by mu totiž musel otevřít vrátný. Pak odjel na vlakové nádraží Kačerov a odtud vlakem na Zbraslav, kde vystoupil a k Vltavě si šel vyčistit krvavé stopy z nohavic. Zavolal ještě svým rodičům a předstíral, že neví, co se ve škole stalo. Řehák v telefonu tvrdil, že je na cyklostezce u Vltavy, kde ho našel jeho dědeček. Mladíka pak zadržela policie.

Řehákův obhájce u soudu řekl, že obžalovaný souhlasí s popisem skutku, odmítá však, že by chtěl učitele nejprve upálit. Řehák podle právníka také nesouhlasí s právní kvalifikací skutku. Řehák je obžalován z vraždy po předchozím uvážení, za kterou mu hrozí 12 až 20 let vězení, například za prostou vraždu by mu mohly soudy uložit trest od deseti do 18 let, za zabití pak tři až deset let vězení.

Zavražděný muž vyučoval přes 30 let, v práci pokračoval i v důchodovém věku. Pozůstalí po obžalovaném požadují miliony korun za majetkovou a nemajetkovou újmu.

Soud má v pondělí v plánu po výslechu obžalovaného přečíst ještě listinné důkazy a některé svědecké výpovědi. Hlavní líčení bude pokračovat 19. prosince výslechem znalců a svědků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy