Soud umožnil Vlkovi zasáhnout do sporu o katedrálu

ves, čtk
18. 5. 2007 14:15
U soudu chce být jako vedlejší účastník
Kardinál Miloslav Vlk.
Kardinál Miloslav Vlk. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Katolická církev zaznamenal první dílčí úspěch v dalším pokračování sporu o chrám svatého Víta. Obvodní soud pro Prahu 1 podle ČTK vyhověl žádosti církve a připustil kardinála Miloslava Vlka jako vedlejšího účastníka sporu. 

Vedlejší účastník má v řízení stejná práva a povinnosti jako účastník. Jedná však jen sám za sebe. Může tedy například podávat návrhy a činit další úkony, které zákon přiznává žalobci, respektive žalovanému - podle toho, na čí straně vystupuje.

Protistrana se ale proti rozhodnutí soudu o připuštění vedlejšího účastníka může odvolat. Se státem se soudí Metropolitní kapitula u sv. Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. Na straně státu je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a Kancelář prezidenta republiky.

Vlk se chce účastnit řízení proto, že podle kanonického práva má předsedat bohoslužbám. Nechce být proto odkázán na vůli třetí strany a chce konat bohoslužby v chrámu, který je ve vlastnictví církve.

Je to zdržování

O Vlkovo připuštění požádala církev při minulém jednání soudu. Podle obhajoby státu jde o jasnou zdržovací taktiku. "Pokud se chtěl kardinál sporu zůčastnit měl na to celých čtrnáct let, v tomto smyslu jsem také podala námitku," uvedla tehdy Milada Šípková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Právní zástupce církve Petr Zderčík ale oponoje, že církev rozhodně proces prodlužovat nechce. "Dříve se kardinál Vlk soudu účastnit nechtěl, protože se vše vyvíjelo v jeho prospěch," řekl.

Církev se k soudu první instance odvolala po únorovém verdiktu Nejvyššího soudu, který vyhověl státu.

Respektive potvrdil hlavní argumenty, které stát u soudů používá. Totiž že církev nebyla po celou dobu jediným vlastníkem chrámu a že církev se neměla právo majetku domáhat prostřednictvím určovací žaloby, ale restituční. Tento rozpor dál pokračoval i u dnečního jednání.

Kdo může napravit křivdy minulosti? Zákonodárce, nebo soudce?

Advokát Metopolitní kapituly u obdvodního soudu předložil další dokumenty, které podle něj dokazují, že že nedošlo k faktickému vyvlastnění katedrály. Zderčík citoval například stanovisko Generální prokuratury z roku 1954, podle kterého je církevní majetek soukromé vlastnictví.

"Mí klienti byli vlastníky katedrály. Dokonce to uznával i komunistický režim ve své největší síle a slávě v roce padesát čtyři," řekl před soudem Zderčík.

Milada Šípková uznává, že majetkové nároky církví vůči státu nejsou patnáct let po změně režimu vyřešeny. "Mohu si o tom myslet cokoli, ale nevyřešíme to zde občanskoprávní žalobou. Křivdy z historie může napravit jedině zákonodárce ne soud. Zdá se mi nedůstojné, že se přeme o katedrálu, jako by to byl nějaký domek mezi pozemky dvou sousedů," řekla Aktuálně.cz Šípková po prvním jednání.

Podle ní se podle stejného principu jakmo církev pak mohli soudit například všichni, kteří byli poškozeni pozemkovou reformou ve dvacátých letech.

Soudci odvolacího soudu loni v létě naopak při rozhodování sporu dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo.

NS: Za komunismu katedrála patřila státu

Nejvyšší soud ale dospěl k názoru že vládní nařízení z roku 1954, které z Pražského hradu udělalo sídlo prezidenta a "památku, náležející všemu československému lidu", stále platí. Proto podle Nejvyššího soudu chrám byl a zůstává majetkem státu.

O to se opírá i Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových, který se k Nejvyššímu soudu dovolal.  

Vlastnictví katedrály podle Nejvyššího soudu přešlo nezpochybnitelně na stát nařízením o chráněné oblasti Pražského hradu a soudy nemůžou účinek takové právní normy popírat.

Foto: Jiří Kropáček

Chrám sv. Víta: spory se táhnou už 14 let

Stále se tak protahuje spor, protahuje spor, který se táhne už téměř čtrnáct let.

Chrám církvi v červnu pravomocně přiřkl odvolací pražský městský soud. ÚZSVM už ovšem tehdy avizoval, že se k Nejvyššímu soudu určitě dovolá.

V září byla Svatovítská katedrála oficiálně předána do rukou církve. Katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem podle loňského výroku soudu patří Metropolitní kapitule u svatého Víta.

Část přilehlých nemovitostí připadla Kolegiátní kapitule Všech svatých na Hradě Pražském. Kromě katedrály tak do vlastnictví církve spadá celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých.

Projděte si historii katedrály

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 5 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy