Katarský princ dostal za placený sex se školačkami téměř rok vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 16:43
Katarský princ Hámid bin Abdal Sání si má za placený sex se školačkami odpykat 11 měsíců a osm dní ve vězení. Ve čtvrtek o tom v Sáního nepřítomnosti rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, verdikt zatím není pravomocný. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Kvůli mezinárodnímu zatykači by mohl být při opuštění vlasti zatčen. Státní zástupce pro něj požadoval tři roky odnětí svobody. Trest pokrývá dobu, kterou Sání již strávil v české vazbě, a podle předsedkyně soudního senátu je tak dostatečný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za placené sexuální styky s českými školačkami si má katarský princ Hámid bin Abdal Sání odpykat 11 měsíců a osm dní ve vězení. Dnešní verdikt vynesený v Sáního nepřítomnosti je zatím nepravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají.

Oba ovšem rozsudek označili za rozumný kompromis. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Kvůli mezinárodnímu zatykači by mohl být při opuštění vlasti zatčen.

"Soud vzal v úvahu délku doby, která utekla od trestného činu i od původního odsouzení. Vzal v úvahu i amnestii, která dopadla na část skutků, i to, že obžalovaný má v uvozovkách takové jakoby domácí vězení v Kataru a do jiných zemí nemůže," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Iva Fialová, jež Sáního potrestala také vyhoštěním z Česka na neurčito.

Sání, kterému bude v neděli 55 let, se podle verdiktu dopustil pohlavního zneužívání, kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Údajně požádal čtyři mladé ženy, aby mu do jeho pražského bytu v Lumírově ulici vodily dívky ze základní školy ve věku kolem 16 let.

Do svého zadržení v září 2004 pak údajně souložil s jednou nezletilou, dvěma mladistvými a třemi zletilými dívkami, které většinou pocházely z rozvrácených rodin s hrubě zanedbanou výchovou.

Skutečný věk děvčat znal. Za sex jim platil 2 tisíce korun, dívky si za peníze pořizovaly hlavně oblečení.

Obvodní soud původně Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku odnětí svobody, tento rozsudek však následně zrušil pražský městský soud. Mezitím ČR po rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce vydala Sáního do Kataru, který muže už po dvou dnech propustil z cely a později stíhání zastavil s tím, že byl už dostatečně potrestán českou vazbou.

Sánímu pomohla amnestie

Sání byl dříve obviněn ze zaplacených sexuálních styků s celkem 15 dívkami. Soudy však musely po amnestii exprezidenta Václava Klause zastavit trestní stíhání pro šest z těchto skutků. Zbylé teď znovu projednal obvodní soud.

Z jednoho skutku Sáního zprostil viny s tím, že výpověď dívky nelze z procesních důvodů použít. V ostatních bodech obžaloby muže uznal vinným, ačkoliv soudkyně připustila, že děvčata vypadala starší, než byla, měla se sexem zkušenosti a přišla si "na poměrně slušné peníze" v řádu desetitisíců korun.

"Je to velmi rozumný rozsudek," uvedl Sáního advokát Lžičař, který poukazoval na to, že doba uplynulá od skutků snížila jejich společenskou nebezpečnost.

Státní zástupce Kamil Švec, který kauzu od jejího počátku řešil u soudů, nyní pro Sáního požadoval tři roky odnětí svobody, zklamaný ale také nebyl.

"Je to kompromis, já tomu naprosto rozumím. Odůvodnění se mi líbilo a vnitřně s ním souhlasím. Skutečně to nebylo prznění malých nevinných holčiček. Otázkou je, kdo způsobil, že uplynula taková doba, a čí postup způsobil, že obžalovaný nebyl odsouzen a trest nevykonal," řekl novinářům.

Švec je i po letech přesvědčen o tom, že Sání neměl být do Kataru vydán a že si měl v ČR odpykat citelný trest - v původním řízení muži navrhoval pět let odnětí svobody.

"Ta situace se nakonec tak nějak vyřešila sama. Přirozená životnost ministrů je nižší než přirozená životnost státních zástupců a soudců," poznamenal.

 

Právě se děje

před 40 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy