Katarský princ dostal za placený sex se školačkami téměř rok vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 16:43
Katarský princ Hámid bin Abdal Sání si má za placený sex se školačkami odpykat 11 měsíců a osm dní ve vězení. Ve čtvrtek o tom v Sáního nepřítomnosti rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, verdikt zatím není pravomocný. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Kvůli mezinárodnímu zatykači by mohl být při opuštění vlasti zatčen. Státní zástupce pro něj požadoval tři roky odnětí svobody. Trest pokrývá dobu, kterou Sání již strávil v české vazbě, a podle předsedkyně soudního senátu je tak dostatečný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za placené sexuální styky s českými školačkami si má katarský princ Hámid bin Abdal Sání odpykat 11 měsíců a osm dní ve vězení. Dnešní verdikt vynesený v Sáního nepřítomnosti je zatím nepravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají.

Oba ovšem rozsudek označili za rozumný kompromis. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Kvůli mezinárodnímu zatykači by mohl být při opuštění vlasti zatčen.

"Soud vzal v úvahu délku doby, která utekla od trestného činu i od původního odsouzení. Vzal v úvahu i amnestii, která dopadla na část skutků, i to, že obžalovaný má v uvozovkách takové jakoby domácí vězení v Kataru a do jiných zemí nemůže," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Iva Fialová, jež Sáního potrestala také vyhoštěním z Česka na neurčito.

Sání, kterému bude v neděli 55 let, se podle verdiktu dopustil pohlavního zneužívání, kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Údajně požádal čtyři mladé ženy, aby mu do jeho pražského bytu v Lumírově ulici vodily dívky ze základní školy ve věku kolem 16 let.

Do svého zadržení v září 2004 pak údajně souložil s jednou nezletilou, dvěma mladistvými a třemi zletilými dívkami, které většinou pocházely z rozvrácených rodin s hrubě zanedbanou výchovou.

Skutečný věk děvčat znal. Za sex jim platil 2 tisíce korun, dívky si za peníze pořizovaly hlavně oblečení.

Obvodní soud původně Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku odnětí svobody, tento rozsudek však následně zrušil pražský městský soud. Mezitím ČR po rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce vydala Sáního do Kataru, který muže už po dvou dnech propustil z cely a později stíhání zastavil s tím, že byl už dostatečně potrestán českou vazbou.

Sánímu pomohla amnestie

Sání byl dříve obviněn ze zaplacených sexuálních styků s celkem 15 dívkami. Soudy však musely po amnestii exprezidenta Václava Klause zastavit trestní stíhání pro šest z těchto skutků. Zbylé teď znovu projednal obvodní soud.

Z jednoho skutku Sáního zprostil viny s tím, že výpověď dívky nelze z procesních důvodů použít. V ostatních bodech obžaloby muže uznal vinným, ačkoliv soudkyně připustila, že děvčata vypadala starší, než byla, měla se sexem zkušenosti a přišla si "na poměrně slušné peníze" v řádu desetitisíců korun.

"Je to velmi rozumný rozsudek," uvedl Sáního advokát Lžičař, který poukazoval na to, že doba uplynulá od skutků snížila jejich společenskou nebezpečnost.

Státní zástupce Kamil Švec, který kauzu od jejího počátku řešil u soudů, nyní pro Sáního požadoval tři roky odnětí svobody, zklamaný ale také nebyl.

"Je to kompromis, já tomu naprosto rozumím. Odůvodnění se mi líbilo a vnitřně s ním souhlasím. Skutečně to nebylo prznění malých nevinných holčiček. Otázkou je, kdo způsobil, že uplynula taková doba, a čí postup způsobil, že obžalovaný nebyl odsouzen a trest nevykonal," řekl novinářům.

Švec je i po letech přesvědčen o tom, že Sání neměl být do Kataru vydán a že si měl v ČR odpykat citelný trest - v původním řízení muži navrhoval pět let odnětí svobody.

"Ta situace se nakonec tak nějak vyřešila sama. Přirozená životnost ministrů je nižší než přirozená životnost státních zástupců a soudců," poznamenal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy