Soud uložil advokátu Kramaričovi podmínku za podplácení

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 12. 2013 17:12
Právník podle obžaloby požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali u soudu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 uznal advokáta Julia Kramariče vinným z podplácení. Uložil mu roční podmíněný trest a zákaz vykonávat činnost advokáta po dobu 2,5 roku, uvedla dnes Česká televize.

Právník podle obžaloby požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem. Rozsudek není pravomocný, Kramarič ČTK řekl, že se proti němu odvolal.

Advokát podle spisu navštívil ve věznici v dubnu 2010 před začátkem projednávání kauzy se Soghojanem dva muže - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500.000 korun, když před soudem uvede, že vraždy, z nichž je viněn Soghojan, zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev.

Údajně po něm také chtěl, aby obvinil z podplácení Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který případ vyšetřoval. Dubovi pak podle obžaloby Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30.000 korun za to, že dosvědčí, že i jeho se snažili policisté ovlivnit.

"Rozhodnutí soudu zásadně nekomentuji, ať je takové, nebo makové. Podal jsem si proti němu odvolání," řekl dnes ČTK Kramarič.

Obvodní soud Kramariče v minulosti obžaloby opakovaně zprostil. Předsedkyně soudního senátu tehdy argumentovala tím, že obžaloba stojí zejména na tvrzeních obou vězňů a neexistuje důkaz, který by jejich výpovědi potvrdil.

Podle dřívějšího vyjádření Kramariče stojí za jeho obviněním averze, kterou k němu chovají detektivové z ÚOOZ. Právníkovi zprvu hrozilo, že mu Česká advokátní komora pozastaví činnost. Profesní organizace advokátů se ale nakonec rozhodla, že k takovému kroku nepřistoupí a vyčká až do pravomocného rozhodnutí soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy