Za zbití číšníka chce žalobkyně pro Nizozemce vyšší trest. Soud počká na nový posudek

ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:55
Státní zástupkyně požaduje přísnější tresty pro bratry z Nizozemska, kteří loni zbili číšníka v centru Prahy. U odvolacího jednání trvala na tom, že dvojice se dopustila pokusu o vraždu a že by za něj měla dostat alespoň desetiletý trest. Pražský vrchní soud se rozhodl, že si vyžádá další posudek znalce, který by měl pomoci objasnit charakter číšníkova zranění. Armin a Aräsh Nahviovi si mají podle nepravomocného rozsudku odpykat šest a pět let za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví.
Armin a Aräsh Nahviovi u soudu
Armin a Aräsh Nahviovi u soudu | Foto: ČTK

"I pokud by soud neakceptoval přísnější právní kvalifikaci (pokusu o vraždu), tresty za ublížení na zdraví uložené pod polovinou sazby jsou nepřiměřeně mírné," uvedla státní zástupkyně Kateřina Boudová.

Uvedla, že v takovém případě by měl Armin Nahvi dostat nejméně devítiletý a jeho bratr osmiletý trest. Soud by měl navíc podle ní oba sourozence vyhostit z Česka na neurčitou dobu, a nikoliv na deset let, jak určil napadený verdikt.

Odvolací senát si předvolal oba znalce z oboru soudního lékařství, kteří se k případu vyjadřovali již před pražským městským soudem. Ivan Procházka a Jiří Hladík se ani tentokrát neshodli na tom, jakým způsobem číšník utrpěl zranění hlavy a zda se mohl zranit pádem na zem. Právě to totiž tvrdí obhajoba Nahviových.

"Věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá," konstatoval předseda senátu Martin Zelenka. Soudci se proto rozhodli nechat zpracovat posudek z oblasti zdravotnické zobrazovací metody a následně oba znalce předvolat znovu, a to 1. října.

Nezdařená rozlučka se svobodou

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Spor s obsluhou restaurace u obchodního centra Quadrio vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol a odmítali odejít.

Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku.

Nahviovi tvrdí, že si na událost příliš nepamatují. Hájí se tím, že se do fyzického konfliktu zapojili proto, aby bránili své kamarády. Na konečný verdikt čekají ve vazbě.

Skupina sedmi mužů brutálně napadla a vážně zranila číšníka | Video: PČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy