Za zbití číšníka chce žalobkyně pro Nizozemce vyšší trest. Soud počká na nový posudek

ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:55
Státní zástupkyně požaduje přísnější tresty pro bratry z Nizozemska, kteří loni zbili číšníka v centru Prahy. U odvolacího jednání trvala na tom, že dvojice se dopustila pokusu o vraždu a že by za něj měla dostat alespoň desetiletý trest. Pražský vrchní soud se rozhodl, že si vyžádá další posudek znalce, který by měl pomoci objasnit charakter číšníkova zranění. Armin a Aräsh Nahviovi si mají podle nepravomocného rozsudku odpykat šest a pět let za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví.
Armin a Aräsh Nahviovi u soudu
Armin a Aräsh Nahviovi u soudu | Foto: ČTK

"I pokud by soud neakceptoval přísnější právní kvalifikaci (pokusu o vraždu), tresty za ublížení na zdraví uložené pod polovinou sazby jsou nepřiměřeně mírné," uvedla státní zástupkyně Kateřina Boudová.

Uvedla, že v takovém případě by měl Armin Nahvi dostat nejméně devítiletý a jeho bratr osmiletý trest. Soud by měl navíc podle ní oba sourozence vyhostit z Česka na neurčitou dobu, a nikoliv na deset let, jak určil napadený verdikt.

Odvolací senát si předvolal oba znalce z oboru soudního lékařství, kteří se k případu vyjadřovali již před pražským městským soudem. Ivan Procházka a Jiří Hladík se ani tentokrát neshodli na tom, jakým způsobem číšník utrpěl zranění hlavy a zda se mohl zranit pádem na zem. Právě to totiž tvrdí obhajoba Nahviových.

"Věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá," konstatoval předseda senátu Martin Zelenka. Soudci se proto rozhodli nechat zpracovat posudek z oblasti zdravotnické zobrazovací metody a následně oba znalce předvolat znovu, a to 1. října.

Nezdařená rozlučka se svobodou

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Spor s obsluhou restaurace u obchodního centra Quadrio vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol a odmítali odejít.

Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku.

Nahviovi tvrdí, že si na událost příliš nepamatují. Hájí se tím, že se do fyzického konfliktu zapojili proto, aby bránili své kamarády. Na konečný verdikt čekají ve vazbě.

Skupina sedmi mužů brutálně napadla a vážně zranila číšníka | Video: PČR
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy