Soud se zastal studenta, kterému k maturitě chyběl bod. Úředníci mají vysvětlit, proč mu ji nedali

David Kohout
9. 4. 2016 6:41
Studentovi Radimu Novákovi unikla státní maturita z matematiky o jediný bod. Neúspěšný maturant se proto přel s ministerstvem školství. Tvrdí, že mu organizátor zkoušky měl uznat jeden správný výsledek, protože se jen spletl při zapisování jednotek. Žádost o přezkoumání nepomohla, naději mu však dal soud. Ten rozhodnutí ministerstva zrušil.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Isifa/Thinkstock

PrahaStudent Radim Novák má naději, že se jeho původně nepovedená státní maturita z matematiky nakonec stane úspěšnou. Pražský městský soud v pátek nařídil, že ministerstvo školství se jeho písemkou musí znovu zabývat.

Celý spor se přitom vede o jediný příklad. V něm se Novák sice dopočítal správné odpovědi, vlivem stresu a nepozornosti se však přepsal u jednotky. Organizátor maturity Cermat mu výsledek neuznal a nedal mu ani bod za postup, na což si Novák stěžuje. Záležitost se dostala až k pražskému městskému soudu, který v pátek rozhodl v Novákův prospěch.

Vyhráno ale ještě nemá. Podle rozsudku musí ministerstvo lépe obhájit své rozhodnutí. Může studentovi přiznat chybějící bod, nebo úředníci můžou znovu projít záznamový arch a lépe zdůvodnit, proč mu body za příklad neudělili.

Studentův právník však vidí rozsudek jednoznačně. "Soud nám dal za pravdu v podstatě ve všech žalobních bodech. Sám ale o splnění maturitní zkoušky nemohl rozhodnout. Ministerstvo nyní bude muset vysvětlit, proč neudělilo našemu klientovi onen sporný jeden bod. Takové zdůvodnění si však neumíme představit, a proto očekáváme, že ministerstvo nyní rozhodne, že náš klient u maturity uspěl," okomentoval pro Aktuálně.cz rozhodnutí soudu Novákův právní zástupce Vít Křížka.

"Byl byl rád, kdyby mi ministerstvo maturitu už konečně dalo. Ještě mi můžou nabídnout náhradní termín pro novou zkoušku, s tím já ale po tom všem nesouhlasím. Samozřejmě jsem rád, že se soud postavil na mou stranu. A doufám, že mi ministerstvo ten jeden bod dá. To je pro mě teď hlavní," reagoval Novák.

Překážka v dalším životě

V tom, že se celá záležitost neúměrně vleče, vidí problém i pražský městský soud. "Maturita je významným životním okamžikem v životě každého mladého člověka. Protahující se řízení o tom, zda mladý člověk zkoušku složil či nikoliv, působí jako významná překážka v dalším životě," píše v rozsudku předsedkyně senátu Ludmila Sandnerová.

Ministerstvo školství ani Cermat nemají zatím rozhodnutí soudu k dispozici, proto verdikt nechtějí komentovat. „Jakmile dokument budeme mít, tak ho prozkoumáme a následně se k tomu s ministerstvem školství vyjádříme," uvedl mluvčí Cermatu Jan Pohanka. Ministerstvo nicméně za hodnotiteli z Cermatu stojí. „Nemůže se stát, že dva studenti za stejně zodpovězený příklad dostanou od hodnotitelů různý počet bodů,“ řekla dříve mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Na ministerstvo se loni na podzim obrátilo celkem 778 studentů se žádostí o přezkoumání testu ve společné části maturitní zkoušky. Uspělo jen deset z nich - pět z matematiky a pět z českého jazyka a literatury. Celkově se na jaře k maturitní zkoušce z matematiky přihlásilo 22 tisíc studentů. Didaktický test nezvládlo 4 600 studentů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy