Soud se zastal studenta, kterému k maturitě chyběl bod. Úředníci mají vysvětlit, proč mu ji nedali

David Kohout
9. 4. 2016 6:41
Studentovi Radimu Novákovi unikla státní maturita z matematiky o jediný bod. Neúspěšný maturant se proto přel s ministerstvem školství. Tvrdí, že mu organizátor zkoušky měl uznat jeden správný výsledek, protože se jen spletl při zapisování jednotek. Žádost o přezkoumání nepomohla, naději mu však dal soud. Ten rozhodnutí ministerstva zrušil.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Isifa/Thinkstock

PrahaStudent Radim Novák má naději, že se jeho původně nepovedená státní maturita z matematiky nakonec stane úspěšnou. Pražský městský soud v pátek nařídil, že ministerstvo školství se jeho písemkou musí znovu zabývat.

Celý spor se přitom vede o jediný příklad. V něm se Novák sice dopočítal správné odpovědi, vlivem stresu a nepozornosti se však přepsal u jednotky. Organizátor maturity Cermat mu výsledek neuznal a nedal mu ani bod za postup, na což si Novák stěžuje. Záležitost se dostala až k pražskému městskému soudu, který v pátek rozhodl v Novákův prospěch.

Vyhráno ale ještě nemá. Podle rozsudku musí ministerstvo lépe obhájit své rozhodnutí. Může studentovi přiznat chybějící bod, nebo úředníci můžou znovu projít záznamový arch a lépe zdůvodnit, proč mu body za příklad neudělili.

Studentův právník však vidí rozsudek jednoznačně. "Soud nám dal za pravdu v podstatě ve všech žalobních bodech. Sám ale o splnění maturitní zkoušky nemohl rozhodnout. Ministerstvo nyní bude muset vysvětlit, proč neudělilo našemu klientovi onen sporný jeden bod. Takové zdůvodnění si však neumíme představit, a proto očekáváme, že ministerstvo nyní rozhodne, že náš klient u maturity uspěl," okomentoval pro Aktuálně.cz rozhodnutí soudu Novákův právní zástupce Vít Křížka.

"Byl byl rád, kdyby mi ministerstvo maturitu už konečně dalo. Ještě mi můžou nabídnout náhradní termín pro novou zkoušku, s tím já ale po tom všem nesouhlasím. Samozřejmě jsem rád, že se soud postavil na mou stranu. A doufám, že mi ministerstvo ten jeden bod dá. To je pro mě teď hlavní," reagoval Novák.

Překážka v dalším životě

V tom, že se celá záležitost neúměrně vleče, vidí problém i pražský městský soud. "Maturita je významným životním okamžikem v životě každého mladého člověka. Protahující se řízení o tom, zda mladý člověk zkoušku složil či nikoliv, působí jako významná překážka v dalším životě," píše v rozsudku předsedkyně senátu Ludmila Sandnerová.

Ministerstvo školství ani Cermat nemají zatím rozhodnutí soudu k dispozici, proto verdikt nechtějí komentovat. „Jakmile dokument budeme mít, tak ho prozkoumáme a následně se k tomu s ministerstvem školství vyjádříme," uvedl mluvčí Cermatu Jan Pohanka. Ministerstvo nicméně za hodnotiteli z Cermatu stojí. „Nemůže se stát, že dva studenti za stejně zodpovězený příklad dostanou od hodnotitelů různý počet bodů,“ řekla dříve mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Na ministerstvo se loni na podzim obrátilo celkem 778 studentů se žádostí o přezkoumání testu ve společné části maturitní zkoušky. Uspělo jen deset z nich - pět z matematiky a pět z českého jazyka a literatury. Celkově se na jaře k maturitní zkoušce z matematiky přihlásilo 22 tisíc studentů. Didaktický test nezvládlo 4 600 studentů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy