Soud se zastal studenta, kterému k maturitě chyběl bod. Úředníci mají vysvětlit, proč mu ji nedali

David Kohout
9. 4. 2016 6:41
Studentovi Radimu Novákovi unikla státní maturita z matematiky o jediný bod. Neúspěšný maturant se proto přel s ministerstvem školství. Tvrdí, že mu organizátor zkoušky měl uznat jeden správný výsledek, protože se jen spletl při zapisování jednotek. Žádost o přezkoumání nepomohla, naději mu však dal soud. Ten rozhodnutí ministerstva zrušil.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Isifa/Thinkstock

PrahaStudent Radim Novák má naději, že se jeho původně nepovedená státní maturita z matematiky nakonec stane úspěšnou. Pražský městský soud v pátek nařídil, že ministerstvo školství se jeho písemkou musí znovu zabývat.

Celý spor se přitom vede o jediný příklad. V něm se Novák sice dopočítal správné odpovědi, vlivem stresu a nepozornosti se však přepsal u jednotky. Organizátor maturity Cermat mu výsledek neuznal a nedal mu ani bod za postup, na což si Novák stěžuje. Záležitost se dostala až k pražskému městskému soudu, který v pátek rozhodl v Novákův prospěch.

Vyhráno ale ještě nemá. Podle rozsudku musí ministerstvo lépe obhájit své rozhodnutí. Může studentovi přiznat chybějící bod, nebo úředníci můžou znovu projít záznamový arch a lépe zdůvodnit, proč mu body za příklad neudělili.

Studentův právník však vidí rozsudek jednoznačně. "Soud nám dal za pravdu v podstatě ve všech žalobních bodech. Sám ale o splnění maturitní zkoušky nemohl rozhodnout. Ministerstvo nyní bude muset vysvětlit, proč neudělilo našemu klientovi onen sporný jeden bod. Takové zdůvodnění si však neumíme představit, a proto očekáváme, že ministerstvo nyní rozhodne, že náš klient u maturity uspěl," okomentoval pro Aktuálně.cz rozhodnutí soudu Novákův právní zástupce Vít Křížka.

"Byl byl rád, kdyby mi ministerstvo maturitu už konečně dalo. Ještě mi můžou nabídnout náhradní termín pro novou zkoušku, s tím já ale po tom všem nesouhlasím. Samozřejmě jsem rád, že se soud postavil na mou stranu. A doufám, že mi ministerstvo ten jeden bod dá. To je pro mě teď hlavní," reagoval Novák.

Překážka v dalším životě

V tom, že se celá záležitost neúměrně vleče, vidí problém i pražský městský soud. "Maturita je významným životním okamžikem v životě každého mladého člověka. Protahující se řízení o tom, zda mladý člověk zkoušku složil či nikoliv, působí jako významná překážka v dalším životě," píše v rozsudku předsedkyně senátu Ludmila Sandnerová.

Ministerstvo školství ani Cermat nemají zatím rozhodnutí soudu k dispozici, proto verdikt nechtějí komentovat. „Jakmile dokument budeme mít, tak ho prozkoumáme a následně se k tomu s ministerstvem školství vyjádříme," uvedl mluvčí Cermatu Jan Pohanka. Ministerstvo nicméně za hodnotiteli z Cermatu stojí. „Nemůže se stát, že dva studenti za stejně zodpovězený příklad dostanou od hodnotitelů různý počet bodů,“ řekla dříve mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Na ministerstvo se loni na podzim obrátilo celkem 778 studentů se žádostí o přezkoumání testu ve společné části maturitní zkoušky. Uspělo jen deset z nich - pět z matematiky a pět z českého jazyka a literatury. Celkově se na jaře k maturitní zkoušce z matematiky přihlásilo 22 tisíc studentů. Didaktický test nezvládlo 4 600 studentů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy