Vidí termovize skrz tibetskou vlajku? Soud řeší zákrok policie při návštěvě čínského prezidenta

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 6. 12. 2016 16:02
Po více než půlroce od březnové návštěvy čínského prezidenta v Česku se začal Městský soud v Praze zajímat o její průběh. A zejména o postup policie proti těm, kdo proti této návštěvě protestovali. Řeší totiž dvě žaloby – první kvůli nařízenému odstraňování tibetských vlajek, druhou pak kvůli tomu, že zabránila uspořádat dvě již dříve regulérně oznámená shromáždění, která měla upozornit na porušování lidských práv v Číně. Obě dostal na stůl soudce Ladislav Hejtmánek, ale ani v jednom případě nerozhodl. V prvním oznámil, že ještě potřebuje další důkazy, ve druhém pak ve vyhrazeném čase případ nestihl projednat a odročil jej na počátek příštího roku.
Tibetská vlajka vyvěšená v okně naproti hotelu Hilton.
Tibetská vlajka vyvěšená v okně naproti hotelu Hilton. | Foto: Martin Maloš

Praha – Koncem letošního března se dva počítačoví odborníci Martin Maloš a Ladislav Pelcl, kteří jsou zaměstnaní v IT firmě, rozhodli protestovat proti chování Číny v Tibetu a Tchaj-wanu. "Rozhodli jsme se s kolegy jako formu protestu vyvěsit vlajky," uvedl Maloš. Vlajky vyvěsili v šestém patře administrativní budovy v pražském Karlíně, proti hotelu Hilton, kde čínský prezident během své návštěvy bydlel.

Jejich akce měla nečekanou odezvu. Během deseti minut dorazila policejní hlídka a přikázala jim vlajky sundat. Odůvodnila to neobvykle – že přes ně nemohou vidět odstřelovači, kteří čínského prezidenta chrání. "Velice nevybíravým způsobem nás donutili je sundat," kroutí hlavou Maloš.

Když se pak oba snažili získat vysvětlení, proč policistům nevadí zatažené žaluzie, dostalo se jim prý výhrůžek. "Jen říkali, že jestli budeme provokovat, tak nás odvedou na služebnu," dodal Maloš.

Termovize nevidí skrz papír

Oba proto podali stížnost na policii a žádali vysvětlení zákroku. A také toho, proč policii vadila vlajka o velikosti formátu A3, a ne již dvě až dolů stažené žaluzie na sousedních oknech.

Ale policie jejich stížnost zamítla. "Uvedli, že žaluzie nebyly problém, že termovize přes ně vidí a přes vlajku nevidí," popisuje Maloš. S kolegou se proto obrátili na soud a chtějí, aby konstatoval, že zákrok policie byl nezákonný. Kromě samotného příkazu k sundání vlajky žalují i to, že je bezdůvodně kontrolovala a nedovolila jim si jejich zákrok natáčet.

Případ začal v úterý projednávat Městský soud v Praze. Soudce Ladislav Hejtmánek sice vyslechl žalobu a poté nechal přehrát snímky z místa a záznam zákroku, než jej policie znemožnila, ale pak oznámil, že případ odročí kvůli potřebnému dokazování. Například i o vysvětlení policie, proč termovizi nevadí žaluzie, ale plakát ano.

"Tu termovizi by nám mohl někdo vysvětlit?" zeptal se soudce zástupce ministerstva Ivana Lacha. "Určitě se někdo najde," ujistil ho Lach. "Pokud je to utajené, sdělte nám to a můžeme to provést v utajeném režimu," dodal soudce a odročil jednání na neurčito.  

Tu demonstraci nezakázali

Hejtmánek krátce předtím řešil i druhý případ, související s březnovými protesty. I ten ale nakonec odročil. Žalobu tentokrát podala čtveřice lidí, kteří svolali dvě demonstrace na Hradčanském náměstí, na kterých chtěli upozornit na porušování lidských práv v Číně. Mezi těmi, kdo je organizovali, byl i bývalý předseda Strany zelených a někdejší místopředseda vlády Martin Bursík.

Jenže policie oběma demonstracím zabránila. "My jsme pozvali lidi na shromáždění, které nám nikdo nezakázal. A pak jme zjistili, že je celá oblast uzavřená," uvedl Bursík.

Podle Bursíka obě shromáždění včas nahlásili úřadům a ty neprotestovaly. Policie tvrdí, že oblast uzavřela z bezpečnostních důvodů – a měla k tomu i souhlas dopravního odboru pražského magistrátu. Advokát žalobců Jiří Kučera ale tvrdí, že tím policisté porušili ústavně zaručené právo na vyjádření svého názoru. Žaloba poukazuje na to, že ohlášená demonstrace může být zakázána jen do tří dnů od jejího ohlášení, což se nestalo.

Ani v tomto případě soud ale nerozhodl. Protože spor nestihl projednat ve vyhrazené hodině, spor odročil na neurčito, kdy chce vyslechnout závěrečné řeči a vynést rozsudek.

Tisíc policistů a dvě snížení platu

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Ti čelili kritice za neoprávněné zásahy. Postup policistů nechalo prošetřit i vrchní státní zastupitelství.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ale postup policie označil za profesionální. Pochybení přiznal v jediném případě, a to když požadovali stažení tibetských vlajek z budovy pražské FAMU. Tuhý to vysvětloval chybnou komunikací, nicméně dva důstojníci, kteří hlídku vyslali – policista z pražského krajského ředitelství a velitel z Útvaru pro ochranu prezidenta – byli potrestáni snížením platu.

Případná pochybení prověřovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů a až na jednu všechny stížnosti odložila. "Případná pochybení nedosahovala intenzity, že by došlo k trestnému činu a měli bychom se jimi zabývat," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová s tím, že některé případy ale předali s návrhem na kárné potrestání. Neuzavřen prý je pouze případ, kdy si 19letý student stěžuje, že jej policista již po skončení čínské návštěvy na služebně bil.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Za to, že strčil muže pod metro dostal mladík tři a půl roku vězení. Nesouhlasí a odvolal se

Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si má odpykat 3,5 roku vězení. Proti verdiktu si podal odvolání a případem se tak bude zabývat ještě vrchní soud. Nepravomocný rozsudek uložil sedmnáctiletému hochovi také povinnost uhradit pozůstalým nemajetkovou újmu v celkové výši 1,9 milionu korun.

Incident, při němž zemřel dvaapadesátiletý ženatý otec dvou dospělých synů, se stal loni v lednu ve stanici Anděl. Muže napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší chlapec, a to poté, co při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z nich.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Fotbalisty Českých Budějovic posílil útočník Diop

Fotbalisty Českých Budějovic posílil senegalský útočník Dame Diop. Bývalý hráč Slavie, Zlína nebo Ostravy s jedenáctým celkem tabulky podepsal smlouvu na dva a půl roku. V klubovém podcastu o tom informoval generální manažer Dynama Martin Vozábal.

"V tuhle chvíli jednáme s českou ambasádou v Dakaru, aby mohl přiletět do České republiky. Vízum má nějaké náležitosti a mohl by se tady objevit za týden," řekl Vozábal. "Turci se ho vzdali a my jsme takový post hledali, navíc zná prostředí i českou mentalitu," přidal.

Diop naposledy působil v pátém celku turecké ligy Hataysporu, kde však v prosinci skončil. Před tím strávil dva roky v Ostravě a nastupoval také za Zlín a Slavii, v jejímž dresu v srpnu 2014 debutoval v české lize. Celkem v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál 107 zápasů a dal 24 branek.

před 28 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy