Vidí termovize skrz tibetskou vlajku? Soud řeší zákrok policie při návštěvě čínského prezidenta

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 6. 12. 2016 16:02
Po více než půlroce od březnové návštěvy čínského prezidenta v Česku se začal Městský soud v Praze zajímat o její průběh. A zejména o postup policie proti těm, kdo proti této návštěvě protestovali. Řeší totiž dvě žaloby – první kvůli nařízenému odstraňování tibetských vlajek, druhou pak kvůli tomu, že zabránila uspořádat dvě již dříve regulérně oznámená shromáždění, která měla upozornit na porušování lidských práv v Číně. Obě dostal na stůl soudce Ladislav Hejtmánek, ale ani v jednom případě nerozhodl. V prvním oznámil, že ještě potřebuje další důkazy, ve druhém pak ve vyhrazeném čase případ nestihl projednat a odročil jej na počátek příštího roku.
Tibetská vlajka vyvěšená v okně naproti hotelu Hilton.
Tibetská vlajka vyvěšená v okně naproti hotelu Hilton. | Foto: Martin Maloš

Praha – Koncem letošního března se dva počítačoví odborníci Martin Maloš a Ladislav Pelcl, kteří jsou zaměstnaní v IT firmě, rozhodli protestovat proti chování Číny v Tibetu a Tchaj-wanu. "Rozhodli jsme se s kolegy jako formu protestu vyvěsit vlajky," uvedl Maloš. Vlajky vyvěsili v šestém patře administrativní budovy v pražském Karlíně, proti hotelu Hilton, kde čínský prezident během své návštěvy bydlel.

Jejich akce měla nečekanou odezvu. Během deseti minut dorazila policejní hlídka a přikázala jim vlajky sundat. Odůvodnila to neobvykle – že přes ně nemohou vidět odstřelovači, kteří čínského prezidenta chrání. "Velice nevybíravým způsobem nás donutili je sundat," kroutí hlavou Maloš.

Když se pak oba snažili získat vysvětlení, proč policistům nevadí zatažené žaluzie, dostalo se jim prý výhrůžek. "Jen říkali, že jestli budeme provokovat, tak nás odvedou na služebnu," dodal Maloš.

Termovize nevidí skrz papír

Oba proto podali stížnost na policii a žádali vysvětlení zákroku. A také toho, proč policii vadila vlajka o velikosti formátu A3, a ne již dvě až dolů stažené žaluzie na sousedních oknech.

Ale policie jejich stížnost zamítla. "Uvedli, že žaluzie nebyly problém, že termovize přes ně vidí a přes vlajku nevidí," popisuje Maloš. S kolegou se proto obrátili na soud a chtějí, aby konstatoval, že zákrok policie byl nezákonný. Kromě samotného příkazu k sundání vlajky žalují i to, že je bezdůvodně kontrolovala a nedovolila jim si jejich zákrok natáčet.

Případ začal v úterý projednávat Městský soud v Praze. Soudce Ladislav Hejtmánek sice vyslechl žalobu a poté nechal přehrát snímky z místa a záznam zákroku, než jej policie znemožnila, ale pak oznámil, že případ odročí kvůli potřebnému dokazování. Například i o vysvětlení policie, proč termovizi nevadí žaluzie, ale plakát ano.

"Tu termovizi by nám mohl někdo vysvětlit?" zeptal se soudce zástupce ministerstva Ivana Lacha. "Určitě se někdo najde," ujistil ho Lach. "Pokud je to utajené, sdělte nám to a můžeme to provést v utajeném režimu," dodal soudce a odročil jednání na neurčito.  

Tu demonstraci nezakázali

Hejtmánek krátce předtím řešil i druhý případ, související s březnovými protesty. I ten ale nakonec odročil. Žalobu tentokrát podala čtveřice lidí, kteří svolali dvě demonstrace na Hradčanském náměstí, na kterých chtěli upozornit na porušování lidských práv v Číně. Mezi těmi, kdo je organizovali, byl i bývalý předseda Strany zelených a někdejší místopředseda vlády Martin Bursík.

Jenže policie oběma demonstracím zabránila. "My jsme pozvali lidi na shromáždění, které nám nikdo nezakázal. A pak jme zjistili, že je celá oblast uzavřená," uvedl Bursík.

Podle Bursíka obě shromáždění včas nahlásili úřadům a ty neprotestovaly. Policie tvrdí, že oblast uzavřela z bezpečnostních důvodů – a měla k tomu i souhlas dopravního odboru pražského magistrátu. Advokát žalobců Jiří Kučera ale tvrdí, že tím policisté porušili ústavně zaručené právo na vyjádření svého názoru. Žaloba poukazuje na to, že ohlášená demonstrace může být zakázána jen do tří dnů od jejího ohlášení, což se nestalo.

Ani v tomto případě soud ale nerozhodl. Protože spor nestihl projednat ve vyhrazené hodině, spor odročil na neurčito, kdy chce vyslechnout závěrečné řeči a vynést rozsudek.

Tisíc policistů a dvě snížení platu

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Ti čelili kritice za neoprávněné zásahy. Postup policistů nechalo prošetřit i vrchní státní zastupitelství.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ale postup policie označil za profesionální. Pochybení přiznal v jediném případě, a to když požadovali stažení tibetských vlajek z budovy pražské FAMU. Tuhý to vysvětloval chybnou komunikací, nicméně dva důstojníci, kteří hlídku vyslali – policista z pražského krajského ředitelství a velitel z Útvaru pro ochranu prezidenta – byli potrestáni snížením platu.

Případná pochybení prověřovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů a až na jednu všechny stížnosti odložila. "Případná pochybení nedosahovala intenzity, že by došlo k trestnému činu a měli bychom se jimi zabývat," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová s tím, že některé případy ale předali s návrhem na kárné potrestání. Neuzavřen prý je pouze případ, kdy si 19letý student stěžuje, že jej policista již po skončení čínské návštěvy na služebně bil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy