Soud se Sáním v nedohlednu. Katar poslal špatné papíry

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 8. 2008 15:00
Rozhodnout o novém procesu může pražský městský soud

Praha - Zvláštní hra mezi katarskou a českou justicí ve věci prince Hámida bin Abdullaha al-Sáního pokračuje.

Nejprve Katar nesplnil podmínku české strany, že bude Sáního dále stíhat za sexuální zneužívání nezletilých dívek a nyní nepřímo brání i možnosti, aby se stíhání prince obnovilo u nás.

K tomu je nutný jediný dokument - rozhodnutí tamního generálního prokurátora, kterým bylo stíhání zastaveno. To se už mnoho měsíců pokouší sehnat ministerstvo spravedlnosti. Marně.

Místo rozhodnutí dostalo koncem června z Kataru opsanou část zákona.

"Katarská strana sice "jakýsi dokument" našemu velvyslanectví v Kuvajtu skutečně zaslala, nicméně záhy se ukázalo, že jde o text katarské právní úpravy ohledně předávání odsouzených, což je text jistě poučný, pro naše aktuální potřeby však poněkud bezcenný," sdělila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Dokument je klíčový, bez něj se případ nepohne

Katarský generální prokurátor o ukončení procesu s princem rozhodl podle informací médií už v lednu 2007. Český velvyslanec se o tom dozvěděl až letos na jaře.

Čtěte více:

Městský soud v Praze, který o věci bude rozhodovat už dříve připustil, že teoretická možnost, že by bylo stíhání Sání obnoveno, existuje.

Pavel Němec
Pavel Němec | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Důvodem pro obnovení procesu by mohl být právě fakt, že v Kataru soudní jednání vůbec neproběhlo.

Proces by pokračoval, tam kde skončil. To znamená, že by měla slovo druhá, odvolací instance.

"Potřebujeme ale oficiální rozhodnutí katarské strany a jeho soudní překlad. Bez toho se o věc nemůže nikam posunout," řekl mluvčí Městského sodu Petr Kulawiak.

Sáního zachránil exministr Němec

Hámid bin Abdullah al-Sání byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství v roce 2004. O rok později ho soud za sex s nezletilými dívkami poslal na dva a půl roku do vězení.

Na zásah tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, bylo stíhání přesunuto do Kataru. Soudy označily ministrův postup jako nezákonný, Nejvyšší soud jej ale později posvětil.

Více: Katarský princ Sání by chtěl promluvit o justiční mafii

 

Právě se děje

Další zprávy