Soud se musí znovu zabývat žádostí o propuštění Berdycha

ČTK ČTK
10. 10. 2014 13:57
Odvolací senát vrací žádost k novému projednání. Berdych se prý poučil z trestu, podpořilo ho i vedení věznice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 se bude muset znovu zabývat žádostí Davida Berdycha o dřívější propuštění z vězení.

Červencové rozhodnutí, kterým soud žádost zamítl, totiž nyní odvolací senát na základě Berdychovy stížnosti zrušil a vrátil věc k novému projednání. Informaci následně potvrdil i Berdychův advokát Jaroslav Ortman.

Z takzvaného Berdychova gangu zůstává Berdych za mřížemi jako poslední. Z patnáctiletého trestu za loupeže, únosy a vydírání si zatím odpykal přes dvě třetiny. Letos požádal o podmíněné propuštění s tím, že se z dosavadního trestu poučil a že se ve vězení napravil.

Někdejší vyhazovač v podniku Discoland Sylvia se chce na svobodě živit jako skladník a technik, práci prý má sjednanou. Bydlel by u své dlouholeté družky, která se za něj soudům zaručila.

Obvodní soud však Berdychovi kvůli jeho kriminální minulosti neuvěřil, že by na předčasně nabyté svobodě žil řádným životem. Poukázal na to, že Berdychův gang se stal na území Čech synonymem organizovaného zločinu.

Za dané situace podle soudce není možné dospět k závěru, že by Berdych neopakoval trestnou činnost. Muž si obratem podal stížnost, kterou odvolací pražský městský soud počátkem tohoto týdne vyhodnotil jako důvodnou.

U obvodního soudu Berdych zdůrazňoval, že ve vězení dostal přes osm desítek pochval. Mimo jiné prý za to, že zachránil život oběšenému spoluvězni nebo urovnal ozbrojenou rvačku. Řekl také, že za odměnu už byl na několika vycházkách mimo věznici.

Berdycha podpořilo vedení věznice i znalci, podle nichž je jeho opětovné začlenění do společnosti reálné. Státní zástupkyně však s propuštěním nesouhlasila.

Kauza takzvaného Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.

Skupina desítek lidí byla ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se často přestrojovali za policisty, svou trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy