Soud s Randákem kvůli odměnám Nagyové byl odročen

Domácí Domácí, Jakub Novák
26. 6. 2013 16:42
Bývalý šéf zahraniční rozvědky je stíhán za neoprávněné nakládání s osobními údaji
Karel Randák u soudu.
Karel Randák u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud odročil projednávání kauzy bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka a Lenky Pikorové, kteří jsou obžalováni za neoprávněné nakládání s osobními údaji.

Trestní oznámení na ně Úřad vlády podal za to, že došlo ke zveřejnění výplatnice šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové se statisícovými odměnami v médiích.

Podle policie se měl Randák na zveřejnění odměn Nagyové podílet, je proto stíhán za neoprávněné nakládání s osobními údaji.  Spolu s ním byla obviněna i bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády, která mu měla výplatní pásku Nagyové předat.

Randák vinu ve středu odmítl a své obvinění zdůvodňoval snahou odstranit ho v době, kdy se protikorupční fond věnoval kauze pražského dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga.

"Byl jsem obviněn kvůli tomu, že Nagyová s Rittigem spolu už tehdy měli pevný vztah," nechal se slyšet Randák. Ve své výpovědi zároveň uvedl, že ho Rittig nechal sledovat bezpečnostní agenturou.

Lidé ji poznávají na ulici

Zveřejněním dvou výplatních pásek došlo podle žalobkyně k zásadnímu zhoršení pověsti Nagyové, která se navíc díky tomu stala "veřejně známou, ačkoliv nebyla veřejnou osobou".

"Poškozené Mgr. Janě Nagyové bylo závažným způsobem zasaženo do soukromí a osobního života, neboť poškozená se poté stala veřejně známou, ačkoliv není veřejnou osobou, výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození na cti. Lidé ji do současné doby poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob," uvedla státní zástupkyně Martina Adámková u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal obžalobu projednávat.

Mezi přítomnými tím vyvolala hlasité pobavení.

Dodala, že Nagyová bývá ze strany neznámých osob bezdůvodně žádána o finanční výpomoc, má obavy z vydírání a stává se terčem "nadávek a nepříjemných poznámek".

Soudkyně Dana Šindelářová vyslechla kromě Randáka ještě dvě mzdové účetní a následně odročila hlavní líčení na 15. července, kdy zřejmě vyslechne další svědky. Jedna ze svědkyň se přitom nechala slyšet, že Nagyová si své mzdové výkazy vyplňovala sama; odměny však údajně přicházely odděleně od výkazů v podobě seznamu jmen.

Zatím není vyloučeno, že by se mezi dalšími svědky mohli objevit i Nagyová a Nečas - obhájci obviněných požadovali jejich předvolání v případě, že by soud považoval jejich výpovědi za důkaz. Odmítli tak zároveň, aby se pouze četly protokoly jejich výpovědí. Podle Randáka však Nečas ve své výpovědi nezodpověděl otázky obhájců.

Důkaz: Nečasova výpověď

Trestní oznámení přišlo v době, kdy byla Nagyová šéfkou kabinetu předsedy vlády. Přestože pro Nagyovou se od té doby mnohé změnilo a v současné době je ve vazební věznici, zůstává i nadále hlavní svědkyní v Randákově případu.

Obžalobu na bývalého šéfa rozvědky a člena protikorupčního fondu podalo státní zastupitelství v březnu tohoto roku.

Karel Randák podal koncem minulého roku proti postupu policie stížnost. Vadí mu především záměrné protahování celého vyšetřování, nemožnost nahlédnout do spisu i celkový přístup policistů.

Deník Insider v listopadu 2012 přinesl informaci, že jako jediný důkaz proti Randákovi policejní komisař uvedl výroky premiéra Nečase. Ten do protokolu uvedl, že mezi novináře výplatnici Nagyové roznesl právě Randák.

Přitom se odkazoval na údajná tvrzení vlivného novináře Istvána Léka, který však takovou interpretaci schůzky kategoricky popřel.

Podle zveřejněných výplatních lístků Jana Nagyová za leden 2011 dostala mimořádnou odměnu sto tisíc korun, o dva měsíce později dokonce 190 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 43 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy