Soud s pěvkyní Červenou probíhá bez svědků. Už zemřeli

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 9. 2010 16:05
Operní diva chce, aby ji stát vymazal ze seznamů spolupracovníků StB
Foto: Národní divadlo

Praha - Pražský městský soud začal ve středu projednávat další žalobu známé osobnosti na stát kvůli svazkům StB. Na soud se obrátila pětaosmdesátiletá operní pěvkyně Soňa Červená, jejíž jméno na seznamech figuruje.

Pěvkyně od soudu žádá potvrzení, že s StB nespolupracovala a vyškrtnutí svého jména z veřejně přístupných seznamů.

Ačkoli je v záznamech tajné policie u svazku, které StB na Červenou vedla, označení "Zničeno", ministerstvo vnitra u soudu předložilo kopii svazku. Právní zástupkyně úřadu navíc u soudu uvedla, že je k dispozici i originál slibu spolupráce, který měla Červená sama napsat.

"Zachovala se kopie archivního svazku se záznamy o schůzkách a originál ručně psaného závazku či slibu spolupráce," uvedla právní zástupkyně ministerstva vnitra Eva Jíchová.

Podle informací Aktuálně.cz Červená v žalobě popírá, že by StB podepsala spolupráci nějaký protokol či záznam z výslechu. Novináři nemohli být soudnímu jednání v době, kdy se hovořilo o obsahu svazku přítomni. Soudkyně veřejnost vyloučila.

Svědci jsou po smrti

Archivní dokumenty budou zřejmě jedinými důkazy, které u soudu zazní. Případní svědci z řad estébáků jsou již po smrti. "Obeslali jsme pět lidí, ale všichni už zemřeli," řekla soudu Jíchová.

Soud byl po necelé půl hodině odročen na konec září, kdy zřejmě bude o svých údajných stycích s členy tajné policie mluvit sama pěvkyně.

Sama Soňa Červená se nechce probíhající soudní při vyjadřovat.

"Paní Soňa Červená potvrzuje, že žádá soud o rehabilitaci proti nařčení, že kdy spolupracovala s StB. Celá záležitost se jí natolik dotýká, že si nepřeje kauzu jakkoliv komentovat," řekl Aktuálně.cz Tomáš Staněk, mluvčí činohry Národního divadla, kde Červená právě zkouší hlavní roli v Čapkově hře Věc Makropulos.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy