Soud s pěvkyní Červenou probíhá bez svědků. Už zemřeli

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 9. 2010 16:05
Operní diva chce, aby ji stát vymazal ze seznamů spolupracovníků StB
Foto: Národní divadlo

Praha - Pražský městský soud začal ve středu projednávat další žalobu známé osobnosti na stát kvůli svazkům StB. Na soud se obrátila pětaosmdesátiletá operní pěvkyně Soňa Červená, jejíž jméno na seznamech figuruje.

Pěvkyně od soudu žádá potvrzení, že s StB nespolupracovala a vyškrtnutí svého jména z veřejně přístupných seznamů.

Ačkoli je v záznamech tajné policie u svazku, které StB na Červenou vedla, označení "Zničeno", ministerstvo vnitra u soudu předložilo kopii svazku. Právní zástupkyně úřadu navíc u soudu uvedla, že je k dispozici i originál slibu spolupráce, který měla Červená sama napsat.

"Zachovala se kopie archivního svazku se záznamy o schůzkách a originál ručně psaného závazku či slibu spolupráce," uvedla právní zástupkyně ministerstva vnitra Eva Jíchová.

Podle informací Aktuálně.cz Červená v žalobě popírá, že by StB podepsala spolupráci nějaký protokol či záznam z výslechu. Novináři nemohli být soudnímu jednání v době, kdy se hovořilo o obsahu svazku přítomni. Soudkyně veřejnost vyloučila.

Svědci jsou po smrti

Archivní dokumenty budou zřejmě jedinými důkazy, které u soudu zazní. Případní svědci z řad estébáků jsou již po smrti. "Obeslali jsme pět lidí, ale všichni už zemřeli," řekla soudu Jíchová.

Soud byl po necelé půl hodině odročen na konec září, kdy zřejmě bude o svých údajných stycích s členy tajné policie mluvit sama pěvkyně.

Sama Soňa Červená se nechce probíhající soudní při vyjadřovat.

"Paní Soňa Červená potvrzuje, že žádá soud o rehabilitaci proti nařčení, že kdy spolupracovala s StB. Celá záležitost se jí natolik dotýká, že si nepřeje kauzu jakkoliv komentovat," řekl Aktuálně.cz Tomáš Staněk, mluvčí činohry Národního divadla, kde Červená právě zkouší hlavní roli v Čapkově hře Věc Makropulos.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy