reklama
 
 

Soud s dvěma Čechy v Turecku začne v květnu. Dobře to dopadne, věří ministerstvo zahraničí

Aktualizováno 6. 3. 2017 13:35
Soudní líčení s Markétou Všelichovou a Miroslavem Farkasem, kteří jsou v Turecku zadržováni pro údajnou spolupráci s teroristy, začne 10. května. Aktuálně.cz to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. "Jednání, která česká diplomacie vede, pomáhají. Věnujeme případu maximální pozornost. V únoru Turecko navštívil náměstek Ivo Šrámek. Věříme, že případ bude mít pozitivní vývoj," řekla Valentová. Česká diplomacie podle ní pracuje na tom, aby oba zadržení Češi byli vydáni zpět do vlasti. Všelichová a Farkas byli zadrženi kvůli svým vazbám na kurdské bojovníky v Sýrii. Obvinili je z členství v ozbrojené teroristické organizaci.

Praha/Ankara - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří v Turecku čelí vážným obviněním kvůli svým vazbám na kurdské milice v Sýrii, stanou před soudem 10. května. Aktuálně.cz to sdělila Irena Valentová z ministerstva zahraničí s tím, že v Turecku o případu v únoru jednal náměstek Ivo Šrámek.

"V únoru Turecko navštívil náměstek Ivo Šrámek a byl nám potvrzen tento termín. Věříme, že případ bude mít pozitivní vývoj," sdělila Valentová. "Pracujeme na tom, aby oba zadržení byli vydáni zpět do České republiky," dodala. Právě náměstkova cesta podle mluvčí pomohla tomu, aby turecká strana termín soudu určila.

O osudu Všelichové a Farkase v Ankaře jednal už v prosinci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Oba Češi byli zadrženi v půli listopadu na hranicích se Sýrií, kam jezdili za tamní kurdskou menšinou. Byli obviněni ze členství v ozbrojené teroristické organizaci a turecký prokurátor pro ně požaduje 7,5 roku až 15 let vězení.

Všelichová s Farkasem opakovaně jezdili do Rojavy, oblasti na severu Sýrie obývané převážně Kurdy, kde byli v kontaktu s Lidovými obrannými jednotkami (YPG). Ty Ankara považuje za teroristickou skupinu.

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský |  21:27

autoři: Lukáš Prchal, Michael Švec | 6. 3. 2017 12:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama