Soud s Rathovým exporadcem Bušinou se chýlí ke konci, zbývá projednat listinné důkazy

ČTK ČTK
21. 9. 2015 12:46
Filip Bušina čelí s dalšími 13 lidmi obžalobě ze stamilionových daňových úniků. Jeden z obviněných zmizel a trestní stíhání je s ním vedeno jako s uprchlým. Obžaloba tvrdí, že Bušina byl součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky. Podle státní zástupkyně Soni Bělohlávkové vyváděla pomocí fiktivních faktur peníze a zakládala "nastrčené" firmy. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 630 milionů korun. Většině z podezřelých hrozí až desetileté vězení. Soud případ řeší od loňského listopadu.
Filip Bušina u soudu
Filip Bušina u soudu | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hlavní líčení s Filipem Bušinou, bývalým poradcem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, se chýlí ke konci. Zbývá projednat listinné důkazy a soud by mohl kauzu uzavřít ještě tento týden. Bušina čelí s dalšími 13 lidmi obžalobě ze stamilionových daňových úniků. Jeden z obviněných zmizel a trestní stíhání je vedeno jako proti uprchlému. Případem se zabývá Krajský soud v Praze.

Termíny jednání jsou nařízeny zatím do pátku. Soud již vyslechl všechny svědky a znalce, na programu jsou listinné důkazy. Soudce Robert Pacovský ještě bude posuzovat návrhy na doplnění dokazování, se kterými mohou přijít advokáti.

Uprchlého Antonína Valacha hledá policie. Je podezřelý, že zmizel kvůli trestu vězení, který mu letos pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze. Obžaloba Valacha neoznačuje jako organizátora, ale jako prostředníka nazývaného jako "bílý kůň".

Pacovský řekl, že mohl Valacha vyloučit k samostatnému projednání, nesplnilo by to ale prý účel. Při trestním řízení vedeném proti uprchlému se veškerá práva obviněného přenášejí na jeho obhájce.

Bušina měl vyvádět peníze za pomoci fiktivních faktur

Obžaloba v případu tvrdí, že osmatřicetiletý Bušina byl součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky. Podle státní zástupkyně Soni Bělohlávkové vyváděla pomocí fiktivních faktur peníze a zakládala "nastrčené" firmy. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 630 milionů korun. Většině z podezřelých hrozí až desetileté vězení. Soud případ řeší od loňského listopadu.

Obžaloba zmiňuje údajné fiktivní faktury a zakládání bankovních kont. Peníze se prý vyváděly z reklamních firem a na trestné činnosti se údajně podíleli úředníci daňové správy.

Firmy prý například zařídily smluvené reklamní služby samy, do účetnictví ale daly smyšlené faktury, podle kterých si práci objednaly u jiných společností. "Nastrčené" firmy prý obžalovaní ovládali přes prostředníky, tzv. bílé koně.

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Bušina již dříve vinu odmítl. Podle něj je obžaloba smyšlená a nemá reálný základ.

Kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Dříve byl úspěšný boxer, nyní se podle informací na jeho webu věnuje hlavně učitelství na vysokých školách a psaní odborných textů.

Kauza Bušina? Jeden z nejsložitějších případů

Protikorupční policie v minulosti kauzu kolem Bušiny označila za jeden z nejsložitějších případů, který rozplétala. Trestná činnost se podle ní odehrávala od roku 2007. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012.

Trestní senát soudce Roberta Pacovského se zabýval i korupční kauzou bývalého hejtmana Ratha (dříve ČSSD), jehož blízkým spolupracovníkem býval právě Bušina.

Soud měl nejdřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit dřív, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě. Soud Rathovi udělil v červenci 8,5 roku vězení za údajné ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků. Verdikt je zatím nepravomocný, Rath se odvolává k vrchnímu soudu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 30 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy