Soud s aktéry metanolové kauzy nekončí, někteří se odvolali

ČTK ČTK
1. 7. 2015 15:39
Odvolání proti některým částem rozsudku podali také státní zástupci. Případ tak znovu posoudí olomoucký vrchní soud.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Několik obžalovaných v hlavní, takzvané zlínské, i v ostravské větvi metanolové kauzy, se odvolalo proti trestům, které jim uložil na jaře zlínský krajský soud.

Odvolání proti některým částem rozsudku podali také státní zástupci. Případ tak znovu posoudí olomoucký vrchní soud. Ve věci je již několik trestů pravomocných v čele s doživotními tresty pro dva míchače otrávené směsi, která zabila pět desítek lidí.

Snížení trestů

V květnu zlínský soud uložil sedmi lidem z hlavní větve kauzy za ohrožování zdraví závadnými potravinami 5,5 až devět let. Tresty jim tak výrazně snížil, loni v květnu jim za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let.

Olomoucký vrchní soud po jejich odvolání rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína. Krajský soud měl znovu právní kvalifikaci i tresty zvážit, obojí nakonec zmírnil. Tresty 5,5 roku přijali prodejce nelegálního alkoholu ze Zlína Aleš Svoboda i Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, která byla výhradním distributorem Likérky Drak.

Ostatních pět mužů se podle mluvčí krajského soudu Lenky Smutné Polachové odvolalo. Martin Jirout z Trutnovska nesouhlasí s devítiletým trestem za distribuci otráveného alkoholu na Jičínsko a Ostravsko.

Proti němu se odvolal i státní zástupce, který pro Jirouta žádal více než 11 let. Odvolání podali i Alexander Jordán (dostal osm let) a Martin Cekota (osm let a jeden měsíc), kteří podle obžaloby zajistili dodávku a prodej alkoholu ve Zlíně.

S tresty 8,5 roku se nesmířili jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček z Týna nad Bečvou, jenž údajně převzal 2000 litrů směsi, z níž vyrobil závadný alkohol, ani podnikatel z Bystřice pod Hostýnem Libor Vanderka, který podle obžaloby dodal otrávené lihoviny do Čech, kde po jejich vypití zemřeli dva lidé. Obhajoba u zlínského soudu žádala mírnější tresty, advokáti Jordána a Cekoty dokonce zproštění obžaloby.

Většina s tresty nesouhlasí

Odvolání podalo i šest ze sedmi mužů takzvané ostravské části kauzy metanol. Zde je pravomocný pouze zprošťující verdikt nad Miroslavem Klöselem, který se podle obžaloby podílel na dodávkách otrávené směsi do Havířova. Odvolání ale podal jeho bratr Michal, jenž podle státního zástupce dodávku 2300 litrů od Jirouta zprostředkoval. Ve Zlíně dostal sedm let.

S trestem nesouhlasí ani distributoři a prodejci alkoholu Martin Posládek (8,5 roku), Martin Svoboda (sedm let), Václav Zlámal (5,5 roku), Petr Čagan (7,5 roku) a Bohumil Malátek (sedm let). Státní zástupce se odvolal v případech Michala Klösela (žádal osm let a devět měsíců), Posládka (žádal 10,5 roku), Svobody (žádal osm let a tři měsíce), Zlámala (žádal 6,5 roku) a Malátka (žádal osm let).

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Hlavním míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi vrchní soud potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, patnáctiletý trest přijal hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy