Soud potvrdil tresty v kauze ProMoPro. Sedm podnikatelů má vrátit 327 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 4. 1. 2017 11:16
Jednu z největších afér vlády Mirka Topolánka – předražené předsednictví EU, známé jako kauza ProMoPro – uzavírá Vrchní soud v Praze. Soudkyně Hana Navrátilová potvrdila osvobozující rozsudek nad trojicí zaměstnanců Úřadu vlády a také tresty sedmi podnikatelů, kteří si předražením zakázek přišli neoprávněně na nejméně 327 milionů korun. Všech sedm podnikatelů tak musí do vězení v rozmezí od 3,5 do devíti let. Soud rovněž přikázal, aby uvedenou sumu vrátili. Další dva z původně odsouzených si ještě na rozhodnutí o odvolání počkají – kvůli jejich nemoci soudkyně případy projedná samostatně.
Čtyři z obžalovaných v kauze ProMoPro: zleva vládní úředníci Jana Hendrichová, Radomír Karlík a David Mlíčko, vpravo majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý
Čtyři z obžalovaných v kauze ProMoPro: zleva vládní úředníci Jana Hendrichová, Radomír Karlík a David Mlíčko, vpravo majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Vrchní soud v Praze potvrdil tresty za předražené předsednictví EU v první polovině roku 2009. Soud nižší instance poslal v červnu 2015 do vězení devět podnikatelů, kteří podle něj připravili státní pokladnu o nejméně 327 milionů korun.

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Hana Navrátilová rozečetla rozsudek těsně před půl jedenáctou a skončila takřka po hodině a půl. Nejdříve verdikt prvoinstančního soudu zrušila, vzápětí vynesla nový. V něm ale u sedmi podnikatelů potvrdila vinu a upřesnila, v jakém poměru mají nahradit způsobenou škodu a vydat neoprávněné obohacení.

Souhlasila tím s odvoláním státního zástupce. Marcel Příkopa s Ivanem Komárkem tak musí oba vydat 81 milionů, Roman Pekarovič a Radek Müller 68 milionů korun. Veselý má za svůj podvod zaplatit náhradu škody 184 milionů a dalších osm milionů společně s Liborem Veverkou. O dalších dvou dříve odsouzených, Vlastimilu Maxovi a Pavlu Girstlovi, soudkyně rozhodne dodatečně. Jejich případ kvůli nemoci odložila k samostatnému projednání.

"Odvolací soud nedošel k podstatným vadám řízení, které by měly vliv na rozsudek, či k tomu, že by byla zásadním způsobem poškozena práva obžalovaných," uvedla Navrátilová.

Jen Václavu Čadovi, který jako jediný odešel od prvoinstančního soudu s tříletou podmínkou, zpřísnila trest na nepodmíněný a přidala půl roku navíc. Všech sedm podnikatelů tak musí do vězení v rozmezí od tří a půl do devíti let. Soudkyně jejich trestnou činnost označila za sofistikovanou. "Byla velmi promyšlená," uvedla.

Úředníci byli nevinní

Obžalovaní byli i tři vládní úředníci: Jana Hendrichová, David Mlíčko a Radomír Karlík, kteří předsednictví EU zajišťovali. Ty ale prvoinstanční soud osvobodil. A odvolací soudkyně Navrátilová zprošťující verdikt potvrdila.

"Soud nedospěl k závěru, že nedostatečná kontrola byla úmyslná," poukázala Navrátilová na to, že Hendrichová i její podřízení si najali externí firmu, aby posoudila oprávněnost účtovaných peněz. "Až když byli ujištěni o oprávněnosti fakturace, došlo k proplacení," uvedla.

Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?

Justice, spravedlnost, právo, soud, váhy, ilustrační foto

Bývalí pracovníci Úřadu vlády:
Jana Hendrichová
Radomír Karlík
David Mlíčko
Bývalý majitel firmy ProMoPro:
Jaroslav Veselý
Bývalý majitel subdodavatelské firmy NWDC:
Vlastimil Maxa
Zástupci dalších firem:
Libor Veverka
Václav Čada
Radek Müller
Marcel Příkop
Pavel Girstl
Ivan Komárek
Roman Pekarovič

A stejně tak podle ní vybrali oprávněně firmu ProMoPro jako dodavatele. "Celá činnost týkající se zajištění předsednictví byla mimořádně organizačně náročná a ProMoPro bylo jediným subjektem, který byl technicky schopen plnit zakázku," dodala Navrátilová.

Vyvedení peněz z předsednictví bylo podle ní tak pečlivě naplánováno a provedeno, že bylo velmi obtížné ho odhalit.

Půl miliardy bez soutěže

Zakázku na pořádání předsednictví – především na ozvučení, videopřenosy a další služby spojené s jednáním politiků – získala bez soutěže firma ProMoPro Jaroslava Veselého, která si následně naúčtovala 550 milionů korun. Úředníci to schválili a nechali proplatit.

Finanční analytický útvar ministerstva financí, který mapuje podezřelé toky peněz, ale na podezřelou výši vyplacených peněz upozornil policii. Podle něj byly služby trojnásobně předražené. Po jeho upozornění policisté necelou polovinu z nadhodnocených peněz zadrželi. 134 milionů například na vídeňském účtu, ke kterému měl přístup podnikatel Libor Veverka.

Zhruba 178 milionů korun ale policisté již nenašli, a ani nezjistili, kde skončily. Peníze totiž putovaly přes účty řady nastrčených firem v Česku a bílí koně je vybrali v hotovosti. A není tak jasné, zda celý podfuk vymysleli stíhaní podnikatelé v čele s majitelem ProMoPro Jaroslavem Veselým, nebo vše z pozadí řídil někdo jiný. Sami policisté jsou přesvědčeni o druhé možnosti.

Nejvyšší tresty, každý devět let vězení, dostali v prvním kole majitelé firem ProMoPro a NWDC (té ProMoPro zakázku přepustilo a poslalo jí i podstatnou část peněz) Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa. O rok a půl kratší trest pak dostal Veverka.

Odvolání začala soudkyně Hana Navrátilová projednávat v první polovině prosince, kdy jednání odročila kvůli vynesení rozsudku. Ten ale vyřkla jen nad částí obžalovaných. Odvolání dvou z nich projedná samostatně, protože před začátkem projednání v prosinci onemocněli.

Soudkyně Navrátilová spis studovala téměř tři čtvrtě roku. Jen při podání obžaloby měl 26 000 stránek a o další tisíce se rozrostl během soudního líčení na Městském soudu v Praze. "Převáželi to k nám nákladním autem," prohlásil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Je to politický boj

Sám Veselý stále trvá na tom, že celé předsednictví, které zajišťovala jeho firma, bylo v pořádku a šlo o běžné ceny. "Stal jsem se obětí politického boje," říká. A kdyby tento případ řešil obchodní soud, tak by podle něj všechny platby shledal v pořádku. "Všechno jsme splnili. Dodneška mi nikdo neřekl, co jsem nedodal," řekl Veselý.

Potvrzení osvobozujícího verdiktu vítají i samotní úředníci. Jana Hendrichová mimochodem stále pracuje na postu vrchního ministerského rady na ministerstvu financí - na organizaci předsednictví byla Úřadu vlády pouze "zapůjčena".  A stejně jako její kolegové zváží, zda bude za pět let trvající martyrium požadovat odškodné. "Chápu, že soud musel všechno prověřit a trvalo to dlouho. Ale samozřejmě to poškodilo moji pověst, jak občanskou, tak pracovní," uvedla Hendrichová.

Foto: Martin Hruban, Hospodářské noviny
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 5 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy