Soud řeší žalobu firmy ProMoPro na advokáta Lásku

ČTK ČTK
14. 5. 2013 17:55
Společnost požaduje omluvu a 500 tisíc korun za výrok o sporných zakázkách
Foto: ČTK

Praha - Pražský městský soud začal v úterý projednávat žalobu firmy Promopro na ochranu dobré pověsti.

Společnost, jejíž jednatel je obviněn v případu sporné zakázky z doby českého předsednictví EU, požaduje omluvu a 500 tisíc korun po advokátovi Václavu Láskovi za jeho výrok v publicistickém pořadu Reportéři ČT.

Láska věří, že se ho firma žalobou snažila zastrašit, protože v souvislosti se zakázkou podal trestní oznámení.

"Nemám se za co omlouvat," prohlásil u soudu advokát, který se hájil sám. Na výroku, který podle Promopra mohl firmě způsobit úbytek zákazníků, trvá. "Jsem žalován za jednu větu, kterou považuji za pravdivou," doplnil.

V pořadu Reportéři ČT, který Česká televize odvysílala 4. července 2011, Láska řekl v příspěvku o kauze Promopro následující větu: "Byly propláceny zjevně nesmyslné faktury za zjevně fiktivní nebo tisícinásobně předražené práce."

Láska tvrdí, že tento výrok se týkal konkrétní dvoudenní akce - setkání ministrů spravedlnosti a vnitra 15. a 16. ledna 2009. Z reportáže, kterou v úterý v soudní síni přehrála soudkyně Zuzana Čížková, to však nevyplývá a výrok vyznívá jako obecný komentář k celé kauze Promopro.

Soud si proto na Láskův návrh vyžádá od České televize nesestříhanou verzi Láskova rozhovoru a na příštím jednání, které se uskuteční 27. června, vyslechne také spoluautorku reportáže.

Promopro získalo od úřadu vlády bez výběrového řízení spornou zakázku na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU.

Zaplaceno dostala firma přes půl miliardy korun. Podle protikorupční policie byla zakázka předražena o 388 milionů. Kriminalisté nedávno navrhli obžalovat 12 lidí, kteří v případu čelí obvinění.

Mezi stíhanými je i jednatel Promopra Jaroslav Veselý. V minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil.

 

Právě se děje

Další zprávy