Soud řeší žalobu firmy ProMoPro na advokáta Lásku

ČTK ČTK
14. 5. 2013 17:55
Společnost požaduje omluvu a 500 tisíc korun za výrok o sporných zakázkách
Foto: ČTK

Praha - Pražský městský soud začal v úterý projednávat žalobu firmy Promopro na ochranu dobré pověsti.

Společnost, jejíž jednatel je obviněn v případu sporné zakázky z doby českého předsednictví EU, požaduje omluvu a 500 tisíc korun po advokátovi Václavu Láskovi za jeho výrok v publicistickém pořadu Reportéři ČT.

Láska věří, že se ho firma žalobou snažila zastrašit, protože v souvislosti se zakázkou podal trestní oznámení.

"Nemám se za co omlouvat," prohlásil u soudu advokát, který se hájil sám. Na výroku, který podle Promopra mohl firmě způsobit úbytek zákazníků, trvá. "Jsem žalován za jednu větu, kterou považuji za pravdivou," doplnil.

V pořadu Reportéři ČT, který Česká televize odvysílala 4. července 2011, Láska řekl v příspěvku o kauze Promopro následující větu: "Byly propláceny zjevně nesmyslné faktury za zjevně fiktivní nebo tisícinásobně předražené práce."

Láska tvrdí, že tento výrok se týkal konkrétní dvoudenní akce - setkání ministrů spravedlnosti a vnitra 15. a 16. ledna 2009. Z reportáže, kterou v úterý v soudní síni přehrála soudkyně Zuzana Čížková, to však nevyplývá a výrok vyznívá jako obecný komentář k celé kauze Promopro.

Soud si proto na Láskův návrh vyžádá od České televize nesestříhanou verzi Láskova rozhovoru a na příštím jednání, které se uskuteční 27. června, vyslechne také spoluautorku reportáže.

Promopro získalo od úřadu vlády bez výběrového řízení spornou zakázku na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU.

Zaplaceno dostala firma přes půl miliardy korun. Podle protikorupční policie byla zakázka předražena o 388 milionů. Kriminalisté nedávno navrhli obžalovat 12 lidí, kteří v případu čelí obvinění.

Mezi stíhanými je i jednatel Promopra Jaroslav Veselý. V minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy