Soud pustil z vazby policistu, kterého GIBS viní z korupce a úniku informací

ČTK ČTK
20. 11. 2015 14:35
Soud propustil z vazby policistu z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z korupce a úniku informací. Muž byl ve vězení necelý měsíc kvůli obavám z ovlivňování svědků, podle soudu ale důvody chyběly. Hrozí mu 12 let vězení. Kauza podle žalobců spočívá v neoprávněném zjišťování a předávání informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolanému člověku na základě jeho požadavku. Zásah GIBS, po němž byl člen ÚOOZ obviněn, se uskutečnil zhruba týden po policejní operaci Vidkun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Soud propustil z vazby policistu, jehož na konci října Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila z korupce či úniků informací.

Policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) byl ve vazbě necelý měsíc kvůli obavám, že by mohl ovlivňovat nevyslechnuté svědky.

Podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci ale nebyly důvody pro jeho vzetí do vazby, a tak byl propuštěn na svobodu. Policistovi hrozí až 12 let vězení.

Informace z podnikatelského prostředí

Kauza podle žalobců spočívá v neoprávněném zjišťování a předávání informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolanému člověku na základě jeho požadavku.

Informace se týkaly lidí z podnikatelského a veřejného prostředí i firem. Policista byl obviněn z přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru.

V kauze figuruje ještě druhý obviněný, kterému hrozí až šest let vězení za podplácení.

Soud poslal policistu do vazby 22. října. Muž proti tomu podal stížnost. "Trestní senát celou věc přezkoumal a dospěl k závěru, že od počátku nebyly dány důvody pro vzetí obviněného do tzv. koluzní vazby," řekla Puci.

Soud proto původní rozhodnutí zrušil a okamžitě jej propustil na svobodu.

Týden po akci Vidkun

Zásah GIBS, po němž byl člen ÚOOZ obviněn, se uskutečnil zhruba týden po policejní operaci Vidkun.

Ta se týká údajné korupce v olomouckých policejních řadách a místo GIBS, která se zabývá kriminalitou uvnitř policie, kauzu řeší ÚOOZ.

V médiích se proto objevily spekulace, že jde o odvetu. To však důrazně odmítli pražští žalobci, kteří se kauzou policisty ÚOOZ zabývají.

V olomoucké kauze figuruje hejtman Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se detektivové při vyšetřování případu zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného.

Kvůli olomoucké kauze se GIBS stala terčem tvrdé kritiky, po které na post šéfa sboru rezignoval Ivan Bílek. Ve funkci skončí k poslednímu listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy