Soud propustil Pechance odsouzeného za vraždu Roma

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2014 15:37
Pechanec věznici opustil ve středu odpoledne po 13 letech za mřížemi. Propuštěný stále trvá na své nevinně a chce zažádat o obnovu procesu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - Vlastimil Pechanec, který byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasovou vraždu ve Svitavách, opustil odpoledne pardubickou věznici. Byl podmíněně propuštěn. Soud mu stanovil zkušební dobu na šest let.

"Je to velká úleva," řekl Pechanec po propuštění novinářům s tím, že vydá tiskové prohlášení. Stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.

Od věznice Pechance ve 14:45 odvezl bílý pickup, který pro něj přijel. Podle svých slov Pechanec pojede za rodinou do Svitav. Vězení opustí po 13 letech. Ve vazbě byl od roku 2001, kdy vraždu spáchal.

Soud při přezkoumání případu přihlédl k tomu, že Pechanec si odpykal více než dvě třetiny trestu. Doloženo bylo také jeho nadstandardně dobré chování ve vězení, dostal 35 kázeňských odměn a žádný trest.

V pardubické věznici pracoval na pracovišti Oděvy a byl velmi dobře hodnocen. Rovněž má příslib zaměstnání ve svitavské společnosti Svitap a zachoval si dobré vztahy s matkou a bratrem.

Pechanec, který se v minulosti hlásil k hnutí skinheads, 21. července 2001 jako dvaadvacetiletý ubodal na diskotéce ve Svitavách po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Otu Absolona.

Soud ho označil za těžko převychovatelného

V roce 2003 ho pražský vrchní soud odsoudil na 17 let vězení. Výši trestu odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka.

Již předtím byl dvakrát soudně trestán za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví. Absolonova družka, s níž měl dvě tehdy malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Pechanec v době výkonu trestu vystřídal věznice ve Valdicích, Plzni, Mírově, Karviné a Pardubicích. Splácel náhrady Vězeňské službě i poškozeným. Po propuštění by měl bydlet u příbuzných, rodina se chce přestěhovat do většího bytu.

Státní zástupkyně jeho podmíněné propuštění doporučila. Podle soudce musí po dobu zkušební doby vést řádný život, což obecně znamená, že nesmí úmyslně spáchat trestný čin. Drobné prohřešky jako pokuta za parkování jej zpět do vězení nepřivedou.

 

Právě se děje

Další zprávy