Kočkův vrah Ďuričko je na svobodě. Nesmí nosit zbraň, vycházet v noci a pít alkohol

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 16:07
Okresní soud v Karviné v pondělí podmíněně propustil z vězení Bohumíra Ďurička, který byl odsouzen za vraždu Václava Kočky mladšího. Ďuričko požádal o propuštění, když si odpykal dvě třetiny trestu, soud mu stanovil zkušební dobu na sedm let. Propuštěný má zákaz konzumace alkoholu a nesmí vlastnit zbraň.
Bohumír Ďuričko | Video: Aktuálně.cz

Karviná - Okresní soud v Karviné v pondělí podmíněně propustil z vězení Bohumíra Ďurička, který byl odsouzen za vraždu. Ďuričko požádal o propuštění, když si odpykal dvě třetiny trestu, který činil 12,5 roku vězení, o propuštění požádal po uplynutí dvou třetin trestu.

Soud mu stanovil zkušební dobu sedm let. Ďuričko ještě v pondělí opustí věznici. Otec oběti, provozovatel pražské Matějské pouti Václav Kočka s rozhodnutím soudu spokojen nebyl.

Soud ve svém rozhodnutí uvedl, že propuštěný nesmí pít alkohol ani vlastnit zbraň. Nesmí ani kontaktovat rodinu zavražděného a přibližovat se k nim ani k jejich obydlí na vzdálenost menší než 100 metrů. V prvním roce na svobodě musí noci v době od 22:00 do 06:00 trávit doma.

Rozhodnutí je pravomocné. Ďuričko i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. "Děkuji soudu a slibuji, že budu všechna omezení dodržovat," řekl odsouzený muž v reakci na rozhodnutí soudkyně.

Ta opáčila, že dopustí-li se trestného činu či přestupku, mohl by soud rozhodnout, že si odpyká zbytek trestu. Ďuričkovi je v současnosti 64 let, je otcem pěti dcer. V minulosti se neúspěšně snažil o obnovu procesu.

Vzal mi dítě

Soudu se zúčastnila i rodina oběti. "Vzal mi dítě. Justice rozhodla tak, jak rozhodla. Bohužel," komentoval rozhodnutí otec zavražděného Václav Kočka starší.

Soudkyně Alena Zajícová rozhodnutí zdůvodnila i tím, že odsouzený systematicky pracoval na svém polepšení. "Zpočátku sice nepřijímal svou chybu, to se ale postupem času změnilo. Hodnocení věznice je vynikající. Máte připraveno výborné domácí i sociální zázemí," řekla odsouzenému.

Dodala, že poškozeným uhradil všechny škody i nad rámec povinností. Soudkyně podtrhla, že znalci se shodli, že Ďuričkova resocializace je možná. "Stanovili jsme ale maximální zkušební dobu s ohledem na to, že spáchal vraždu, aby jej soud mohl co nejdéle sledovat," řekla.

Za pokřiku spoluvězňů "Beny drž se" a "Inženýr Ďuričko na hrad" krátce po 15:00 opustil věznici v Karviné Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu syna provozovatele Matějské pouti Václava Kočky mladšího. Ďuričko novinářům řekl, že se těší na děti, vnoučata, přítelkyni, ale i na vanu s teplou vodou. 

Msty ze strany rodiny Kočků se však nebojí. "Co se má stát, se stane. Schovávat se nebudu," řekl Ďuričko na otázku, zda se cítí ohrožen.

Vražda se stala v roce 2008 v pražské restauraci po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Václav Kočka mladší se dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň a na svého protivníka třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný. Událost tehdy plnila první stránky novin, sledovaný byl i soudní proces.

 

Právě se děje

Další zprávy