Kočkův vrah Ďuričko je na svobodě. Nesmí nosit zbraň, vycházet v noci a pít alkohol

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 16:07
Okresní soud v Karviné v pondělí podmíněně propustil z vězení Bohumíra Ďurička, který byl odsouzen za vraždu Václava Kočky mladšího. Ďuričko požádal o propuštění, když si odpykal dvě třetiny trestu, soud mu stanovil zkušební dobu na sedm let. Propuštěný má zákaz konzumace alkoholu a nesmí vlastnit zbraň.
Bohumír Ďuričko | Video: Aktuálně.cz

Karviná - Okresní soud v Karviné v pondělí podmíněně propustil z vězení Bohumíra Ďurička, který byl odsouzen za vraždu. Ďuričko požádal o propuštění, když si odpykal dvě třetiny trestu, který činil 12,5 roku vězení, o propuštění požádal po uplynutí dvou třetin trestu.

Soud mu stanovil zkušební dobu sedm let. Ďuričko ještě v pondělí opustí věznici. Otec oběti, provozovatel pražské Matějské pouti Václav Kočka s rozhodnutím soudu spokojen nebyl.

Soud ve svém rozhodnutí uvedl, že propuštěný nesmí pít alkohol ani vlastnit zbraň. Nesmí ani kontaktovat rodinu zavražděného a přibližovat se k nim ani k jejich obydlí na vzdálenost menší než 100 metrů. V prvním roce na svobodě musí noci v době od 22:00 do 06:00 trávit doma.

Rozhodnutí je pravomocné. Ďuričko i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. "Děkuji soudu a slibuji, že budu všechna omezení dodržovat," řekl odsouzený muž v reakci na rozhodnutí soudkyně.

Ta opáčila, že dopustí-li se trestného činu či přestupku, mohl by soud rozhodnout, že si odpyká zbytek trestu. Ďuričkovi je v současnosti 64 let, je otcem pěti dcer. V minulosti se neúspěšně snažil o obnovu procesu.

Vzal mi dítě

Soudu se zúčastnila i rodina oběti. "Vzal mi dítě. Justice rozhodla tak, jak rozhodla. Bohužel," komentoval rozhodnutí otec zavražděného Václav Kočka starší.

Soudkyně Alena Zajícová rozhodnutí zdůvodnila i tím, že odsouzený systematicky pracoval na svém polepšení. "Zpočátku sice nepřijímal svou chybu, to se ale postupem času změnilo. Hodnocení věznice je vynikající. Máte připraveno výborné domácí i sociální zázemí," řekla odsouzenému.

Dodala, že poškozeným uhradil všechny škody i nad rámec povinností. Soudkyně podtrhla, že znalci se shodli, že Ďuričkova resocializace je možná. "Stanovili jsme ale maximální zkušební dobu s ohledem na to, že spáchal vraždu, aby jej soud mohl co nejdéle sledovat," řekla.

Za pokřiku spoluvězňů "Beny drž se" a "Inženýr Ďuričko na hrad" krátce po 15:00 opustil věznici v Karviné Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu syna provozovatele Matějské pouti Václava Kočky mladšího. Ďuričko novinářům řekl, že se těší na děti, vnoučata, přítelkyni, ale i na vanu s teplou vodou. 

Msty ze strany rodiny Kočků se však nebojí. "Co se má stát, se stane. Schovávat se nebudu," řekl Ďuričko na otázku, zda se cítí ohrožen.

Vražda se stala v roce 2008 v pražské restauraci po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Václav Kočka mladší se dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň a na svého protivníka třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný. Událost tehdy plnila první stránky novin, sledovaný byl i soudní proces.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy