Soud propustil exministra financí Svobodu z vězení

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 10. 2008 9:40
Svoboda strávil za mřížemi tři roky

Praha - První odsouzený polistopadový ministr Ivo Svoboda opustí vězeňskou celu. Okresní soud v Trutnově vyhověl jeho žádosti o podmínenčné propuštění.

Aktuálně.cz to potvrdil místopředseda Okresního soudu v Trutnově Vladimír Řezníček.

"Soud žádosti vyhověl. Pan Svoboda byl podmínečně propuštěn. Zkušební doba je stanovena na šest let," uvedl.

Ivo Svoboda si už pravděpodobně jen ve věznici vyzvedne své osobní věci a bude ještě dnes propuštěn.

Svoboda byl před třemi lety i se svou tehdejší poradkyní Barborou Snopkovou odsouzen za vytunelovaní společnosti Liberta na pět let nepodmíněně.

Svoboda i Snopková by rádi obnovili proces a prokázali, že nic nespáchali.

Svoboda a Snopková

  • Jedna z nejvlivnějších dvojic tuzemské politiky z konce devadesátých let.
  • Ivo Svoboda byl ministrem financí Zemanovy vlády, který nastartoval privatizaci velkých bank, a současně byl i místopředsedou vládní sociální demokracie.
  • Měl na starosti stranické financování a sháněl miliony do tehdy prázdné pokladny Lidového domu.
  • Z jejich éry pocházejí největší veřejně známé machinace s financováním ČSSD.
  • Snopková byla Svobodovou poradkyní, ale v nerozlučném tandemu však vždy hrála prim právě ona.

Co se stalo v Libertě?

Před deseti lety přišli do mělnické Liberty podle svých slov firmu zachránit, vzali si úvěr v bance, ale podle soudu peníze použili na úhradu jiné své firmy.

Kromě toho vyváděli z Liberty další peníze pro své firmy.

Soud je za to poslal do vězení na pět let. Oba navíc musí zaplati dvě stě tisíc korun pokuty. Snopková si tak odpykala asi polovinu trestu.

Svoboda ani jeho pravá ruka Snopková se nikdy k vytunelování firma nepřiznali a trvají na tom, že nic protizákonného neudělali.

Svoboda byl prvním "porevolučním" ministrem vlády, který skončil za mřížemi. Do svého kabinetu si jej vybral premiér Miloš Zeman. Kromě státní pokladny spravoval Svoboda spolu se Snopkovou i stranickou pokladnu ČSSD.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy