Soudce, který pustil útočnici ve Žďáru, vyzpovídá soud

ČTK ČTK
4. 6. 2015 12:57
Petr Polák loni v únoru jako předseda senátu rozhodoval o převedení útočnice z ústavní léčby do ambulantního režimu.
Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Opavský soudce Petr Polák, jenž rozhodl o ambulantním léčení pozdější žďárské útočnice Barbory Orlové, bude svůj postup vysvětlovat kárnému senátu Nejvyššího správního soudu (NSS).

Senát svolal na 25. června veřejné jednání o kárné žalobě, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti, vyplývá to z úřední desky. Nejvyšší soud nedávno v jiném řízení rozhodl, že Okresní soud v Opavě zákon v případě Orlové neporušil.

Polák loni v únoru jako předseda senátu rozhodoval o převedení ženy z ústavní léčby do ambulantního režimu. V ústavu žena skončila poté, co v květnu 2012 zaútočila ve škole v Havířově.

Vraždila v nepříčetnosti

Vychovatelce tehdy zasadila 11 ran nožem a malou školačku si vzala jako rukojmí. Podle lékařů se ale její duševní zdraví zlepšilo natolik, že navrhli její propuštění z ústavu.

Osm měsíců po převedení do ambulantní péče Orlová v nepříčetnosti usmrtila ve Žďáru nad Sázavou studenta a další lidi zranila. Skončí v detenci, za své jednání není trestně odpovědná.

Kárná žaloba vytýká soudci Polákovi nedbalý přístup. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v téže kauze podala před časem také stížnost pro porušení zákona. Rozhodování opavského soudu díky tomu přezkoumal Nejvyšší soud, porušení zákona nezjistil.

Znalecký posudek k propuštění není povinný

Polák podle zjištění Nejvyššího soudu vycházel ze zprávy Psychiatrické nemocnice v Opavě, která v daném okamžiku považovala ambulantní léčbu za dostatečnou, nic prý nenasvědčovalo recidivě násilné trestné činnosti.

V podobném duchu u opavského soudu mluvil i ošetřující lékař, námitky neměl ani žalobce. Vypracování znaleckého posudku není ze zákona povinné.

Událost ve Žďáru nad Sázavou ve spojení s dalšími incidenty vyvolala debaty o možné změně systému léčby a kontroly pacientů trpících schizofrenií či jinou duševní nemocí.

Pro změnu se v pondělí vyjádřil také brněnský soudce Martin Vrbík, který rozhodoval o umístění Orlové do detenčního ústavu. Kárnou žalobu na soudce Poláka nepřímo označil za populistický krok, který neřeší jádro problému.

 

Právě se děje

Další zprávy