Vydírání jim soud neprokázal, za vazbu a stíhání teď dostanou odškodnění 6,8 milionu

ČTK ČTK
10. 12. 2015 16:54
Soud přiznal mužům z tzv. Zádamského gangu odškodnění za nemajetkovou újmu. Podle státního zástupce vydírali podnikatele, vyhrožovali jim, půjčovali peníze a násilně vymáhali jejich splacení s vysokými úroky. Nic z toho nelze prokázat, a dva z obviněných tak strávili tři roky ve vazbě neoprávněně.
Obvinění z tzv. Zádamského gangu
Obvinění z tzv. Zádamského gangu | Foto: ČTK

Praha - Dvanáct mužů, kteří byli v minulosti trestně stíháni jako takzvaný Zádamského gang, má nárok na zadostiučinění od státu v celkové výši 6,8 milionu korun za způsobenou nemajetkovou újmu.

Reálná částka bude ještě výrazně vyšší, protože Obvodní soud pro Prahu 2 mužům přiznal i úroky z prodlení. Verdikt není pravomocný. Skupina se domáhá celkem 43 milionů korun.

Soudkyně Otília Hrehová přiznala každému z mužů 1500 korun za každý den, který strávili ve vazbě, tedy maximální možnou sazbu, jakou zákon připouští. Bratrům Milanovi a Petrovi Zádamským přisoudila navíc další peníze za negativní medializaci, které byli vystaveni.

"Do té doby byli bezúhonní, nikdy neměli nic společného s jakýmkoliv trestním jednáním. Do vazby byli vzati poprvé a setrvali tam tři roky," podotkla.

Muži z Karlovarska původně čelili obvinění z toho, že pod vedením Milana Zádamského nutili podnikatele v západních Čechách platit za poskytování "ochrany" a v případě neuposlechnutí jim ničili provozovny, napadali hosty, hrozili likvidací rodin vydíraných.

Trestnou činnost obviněným nelze prokázat

Podle státního zástupce také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy však nakonec konstatovaly, že tuto trestnou činnost mužům nelze prokázat.

Milan Zádamský dnes dostal 821 000 korun, jeho bratr 857 000. První z nich přitom chtěl 14 milionů, druhý 4,6 milionu. Nejvíce peněz - 873 000 - soud přiřkl Marku Prucklovi, nejméně - 80 000 - pak Jiřímu Bartyzalovi. Peníze má stát mužům zaslat do 15 dnů od právní moci rozsudku.

Právník skupiny Filip Princ byl s výsledkem relativně spokojený, přiznaná částka je podle něj na poměry českých soudů nadstandardní.

Milan Zádamský u soudu v minulosti prohlásil, že získané peníze převede na svou Nadaci Delfíni. Organizace uvádí v nadačním rejstříku jako účel své existence "pomoc potřebným ve smyslu křesťanských principů", resocializaci nepřizpůsobivých občanů či pomoc vězňům se začleněním zpět do společnosti.

Obvodní soud původně rozhodl o tom, že má stát mužům za trestní stíhání a vazbu zaplatit 4,3 milionu. Odvolací senát však tento rozsudek následně zrušil s tím, že projednání věci poznamenaly procesní vady, které mohly verdikt ovlivnit.

Zkritizoval, že verdikt byl paušální a nerozebíral zvlášť nároky každého z dvanácti žalobců. Za příliš neurčitou označil i samotnou žalobu. Obvodní soud tak musel věc projednat znovu.

Stát pošpinil naši pověst i profesní čest, tvrdí skupina

Milan Zádamský strávil ve vazbě celkem 962 dní, jeho bratr Petr 693. Sourozenci i ostatní osvobození muži argumentovali v žalobě tím, že stát neodčinitelným způsobem poškodil jejich občanskou i profesní čest, když je po celé trestní stíhání označoval za organizovanou zločineckou skupinu a přirovnával k Berdychovu gangu.

Po návratu z vazby prý měli problémy se začleněním do společnosti, protože se stali negativně známými osobami. Vadí jim medializace celé kauzy ze strany policie a obzvlášť pak napadají to, že část z nich nechal soud ve vazbě i poté, co byli nepravomocně zproštěni viny.

 

Právě se děje

před 5 minutami
Další zprávy