Mimořádná zpráva

Ministr Pelikán musí rozhodnout o exšéfovi Vězeňské služby

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2015 12:08
Pelikánovi to nařídil soud. Bývalý ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal podal rozklad proti svému odvolání z funkce.
Petr Dohnal
Petr Dohnal | Foto: ČTK

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) musí do 30 dnů rozhodnout o rozkladu, který před více než rokem podal proti svému odvolání z funkce bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal.

Ve středu to stanovil pražský městský soud, který vyhověl Dohnalově žalobě na ochranu proti nečinnosti správního orgánu. Dohnal své odvolání označuje za nezákonné a chce je zvrátit.

Rok v nejistotě

"Rozhodnutí soudu potvrzuje to, na co jsem poukazoval celý rok - že jsou proti mně konány obstrukční kroky," řekl novinářům Dohnal.

"Téměř 24 let poctivě sloužím tomuto státu, nikdy jsem nebyl kázeňsky trestán... Vinou profesorky Heleny Válkové, bývalé ministryně spravedlnosti, jsem prožil více než rok v nejistotě," prohlásil předtím v jednací síni.

Bývalá ministryně Helena Válková (ANO) Dohnala odvolala počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Řízení o rozkladu následně přerušila do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajné předražené zakázce z Dohnalovy éry.

"Důvod k přerušení řízení v tomto okamžiku zcela jasně dán není," konstatovala dnes předsedkyně soudního senátu Eva Pechová.

Zástupci ministerstva spravedlnosti vyhověla pouze v tom, že desetidenní lhůtu k vydání rozhodnutí, kterou v žalobě požadoval Dohnal, prodloužila na 30 dní.

Úřad navíc musí Dohnalovi uhradit 18 000 korun jako náklady soudního řízení.

Pelikán: nehodlám ji blokovat

Nástupce Válkové Pelikán nedávno při sněmovních interpelacích prohlásil, že chce o Dohnalově záležitosti rozhodnout co nejdříve a že ji nehodlá blokovat.

Dohnal pokládá své odvolání za bezdůvodné, následný postup exministryně za účelový. Uvedl, že proti odvolání z funkce podnikne všechny dostupné právní kroky.

Pokud by uspěl, Vězeňská služba by měla dva šéfy, podobně jako před časem policejní sbor. Válková totiž na Dohnalovo místo jmenovala Pavla Ondráška.

Generální inspekce trestní oznámení ohledně údajně předražené zakázky na kuchyňské technologie stále prošetřuje.

Dohnal ale odmítl, že by s ním jakkoliv souviselo. I samotná inspekce sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.

"Lhůta uplynula"

"Rozklad je jediný možný postup, jakým může žalobce (Dohnal) dosáhnout svých práv. Lhůta k rozhodnutí o rozkladu už dávno uplynula," upozornil Dohnalův právník Vladislav Jirka, který mimo jiné zastupuje lobbistu Iva Rittiga v řadě jeho mediálních sporů.

Rozhodnutí soudu je pravomocné, lze proti němu podat pouze takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy